Ayak Kokusunu Ortadan Kaldırmanın 11 Yolu

Ayaklarınız kötü kokuyor ve aşırı terliyorsa, mümkün olan en kısa sürede bu problemi çözmek istersiniz. Daha fazlasını öğrenmek için bu yazıyı okumaya devam edin!
Ayak Kokusunu Ortadan Kaldırmanın 11 Yolu
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Ayaklarınız kötü mü kokuyor? Bu problem, bilimsel olarak bromidroz diye adlandırılır. Yaş veya cinsiyet ayırt etmeksizin, kim olursa olsun, herkesi etkileyebilen can sıkıcı bir durumdur. Ayak kokusunu ortadan kaldırmak istiyorsanız, sahip olduğunuz ideal hijyen alışkanlıklarına ek olarak, bu duruma neden olan bakterilerle savaşmak için birkaç farklı reçete de deneyebilirsiniz.

Kötü ayak kokusunun nedeni, mutlaka zayıf hijyen olmak zorunda değildir. Gerçekte, koku, apokrin bezleri ile ilgili bir problemden kaynaklanabilir ve bu bezin bulunduğu bölgeler:

 • Göğüs
 • Koltuk altı
 • Üreme organları
 • Ayaklar

Tüm bunlar, bu alanların diğerlerinden daha fazla terlediği anlamına gelmez, sadece söz konusu salgı farklıdır. Yağ asidi ve amonyak ayrıştığı zaman, korkunç bir koku üretir.

ayak kokusunu ortadan kaldırmak

Bromidroz genelde genetik olsa da, bazen diğer rahatsızlıklardan ya da hastalıklardan dolayı gelişebilir. Örnek olarak diyabeti verebiliriz.

Aynı şekilde, kötü kokunun oluşumuna katkıda bulunabilecek maddeler vardır. Bunlardan bazıları belirli baharatlar, alkol ve tütündür. Eğer bu soruna bir kerede ve sonsuza dek; aynı zamanda basit, doğal ve ucuz bir şekilde veda etmek isterseniz, bir sonraki bölüme dikkat edin.

Ayak Kokusunu Ortadan Nasıl Kaldırabilirim?

Bu tarz bir probleme sahip bireylerin, ayakları için talk pudrası veya koku giderici kullanmaktan, onları her gün anti-bakteriyel sabun ile yıkamaya kadar uzanan önlemler almaları gerekir. Ayaklarınızı her gün yıkamak, bakteri sayısını azaltan bir rutin alışkanlıktır.

Buna ek olarak, ayak kokusundan muzdarip olan bireyler, terlemeye olanak sağlamak için pamuklu çorap giymelidir. Bunun yanı sıra nefes alan ayakkabılar giymeniz de önerilir.

Ayak Kokusunu Tedavi Etmek için Çözümler

1. Elma Sirkesi

ayak kokusunu geçirmek için elma sirkesi

Sirke asitliği azaltmaya ve sağlıklı bir pH dengesinin korunmasına yardımcı olur.

Malzemeler

 • 1/2 bardak sirke (125 ml)
 • 1/2 su bardağı su (125 ml)

Ne yapmalısınız?

 • Sirkeyi ve suyu, ayaklarınız için yeterli büyüklükte olan bir leğene dökün. 15-20 dakika boyunca ayaklarınız leğenin içerisinde bekleyin.

Nem, istenmeyen mikropları davet edebileceğinden ötürü, belirtilen sürenin sonunda ayak parmaklarınızın kıvrımlarını iyice kurulayın.

2. Karbonat

Mutfak dolabının içine bakma zamanı geldi! Karbonat, kan damarlarını büzücü özelliği nedeniyle, ayak kokusunu kontrol etmek adına mükemmel bir bileşendir.

Ne yapmalısınız?

Duş aldıktan ve kuruduktan sonra, karbonatı, ayaklarınıza ve ayakkabınızın içine serpin. Sonucun ne kadar etkili olduğunu görünce siz de şaşıracaksınız.

3. Adaçayı

bir demet adaçayı

Bu bitki, sahip olduğu B vitamini ve magnezyum sayesinde, terleme karşıtı özelliklere sahiptir. Aşırı terlemeyi önlemesinin yanı sıra bakterilere de saldırır.

Kötü kokuyu emmesi amacıyla, her  bir ayakkabınızın içine 2 ya da 3 yaprak adaçayı koyabilirsiniz. Bunun yanı sıra ayaklarınızı yıkamak için bu bitkiyle bir infüzyon da hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 10 adaçayı yaprağı
 • 4 bardak su (1 litre)

Ne yapmalısınız?

Suyu ısıtın ve kaynamaya başladığı anda adaçayını içine ekleyin ve 10 dakika kadar bekletin. Karışımı ısı kaynağından  uzaklaştırın ve soğumasını bekleyin.

Oda sıcaklığına ulaştığı zaman, ayaklarınızı, 15 dakika boyunca karışımın içerisinde bekletin. Sonra, onları iyice durulayın ve kurulayın.

4. Limon ile Ayak Kokusunu Tedavi Edin

Limon, oldukça asitli bir meyvedir, mikroplara karşı mücadele eder ve hoş olmayan kokuları yok eder.

Ne yapmalısınız?

Ayaklarınızı iyice yıkayın ve kurutun. Ardından, onları, bir limonun yarısıyla ovun ve her zaman yaptığınız gibi çoraplarınızı giyin.

5. Votka

iki bardak votka

Bu alkollü içecek, kötü kokular için antiseptik işlevi görür. Bunun yanı sıra güçlü bir dezenfektandır.

Ne yapmalısınız?

Bir parça kumaşı biraz votka ile ıslatın ve ayaklarınızı bu bezle silin.

6. Ayak Kokusunu Geçirmek için Tuz

Daha hızlı bir tedavi yöntemi arzu ederseniz aradığınız çözüm tuzdur. Özellikleri sayesinde, tuz, asit seviyelerini dengeler ve toksin miktarını azaltır.

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı tuz (30 g)
 • Sıcak su (gerektiği kadar)

Ne yapmalısınız?

Bir kovaya sıcak su ile tuzu ekleyin ve 10 dakika boyunca ayaklarınızı bu çözelti içerisinde bekletin.

7. Alkol

bir bardak alkol

Alkol, sağlığınıza zararlı olabilecek farklı maddeleri etkili bir şekilde ortadan kaldırabilen ve bakterileri yok eden bir bileşendir.

Ne yapmalısınız?

Eğer kötü kokuyu ortadan kaldırmak istiyorsanız, ayaklarınızı iyice yıkayın ve kurulayın. Ardından, alkolle ıslatılmış bir pamukla onları ovun.

8. Aloe Vera

aloe vera

Aloe vera, cildinizi mükemmel bir şekilde tedavi eden doğal ilaçlardan biridir. Dezenfektan özellikleri hoş olmayan kokulara karşı mücadele edebilir.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı aloe vera jeli (30 g)

Ne yapmalısınız?

Jeli temiz ayaklarınıza sürün, kurumasını bekleyin, ardından artakalan kısmı bir havlu yardımıyla silin.

9. Turp, Zencefil ve Misket Limonu

misket limonu, zencefil ve nane

Bu bileşenlerin kombinasyonu kesin başarı ile eş anlamlıdır. Zencefil, doğal bir anti-bakteriyel bileşendir; turp ve misket limonu ise kan damarları üzerinde büzücü etkiye sahiptir.

Malzemeler

 • 1 turp
 • 4 zencefil kökü
 • 1 limon suyu

Ne yapmalısınız?

Turp ve zencefili rendeleyin. Bir macun elde edene kadar limon suyu ile karıştırın. Karışımı, kuru ve temiz ayaklarınıza uygulayın, 20 dakika kadar bekletin, ardından durulayın.

10. Lavanta

Birkaç damla lavanta yağı, sahip olduğu anti-bakteriyel özellikler sayesinde, kötü kokan ayaklara veda etmenize yardımcı olacaktır.

Ne yapmalısınız?

Ayaklarınızı yıkadıktan sonra, üzerine birkaç damla lavanta yağı dökün ve masaj yapın. Bu uçucu yağın kokuyu nasıl ortadan kaldırdığını kendi gözlerinizle göreceksiniz.

11. Ayak Kokusunu Tedavide Siyah Çay

siyah çay

Ne kadar sert ise, o kadar iyi! Siyah çay pH dengesi açısından yardımcı olur. Bunun nedeni, ısıya karşı direnç oluşturan ve mikroplara karşı savaşan tanenlerin yüksek oranıdır.

Ne yapmalısınız?

Siyah çayı demleyin. Soğuduktan sonra, ayaklarınızın içine sığabileceği kadar büyük bir leğen içerisinde çayı ekleyin ve ayaklarınızı 30 dakika boyunca bu leğen içerisinde bekletin. Bu süre sonunda ayaklarınızı durulayın ve iyice kurulayın.

Bu işlemi bir hafta boyunca istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Viuda-Martos M, Ruiz-Navajas Y, Fernández-López J, Perez-Álvarez J. Antibacterial activity of lemon (Citrus lemon L.), mandarin (Citrus reticulata L.), grapefruit (Citrus paradisi L.) and orange (Citrus sinensis L.) essential oils. J Food Saf. 2008;
 • Semkova K, Gergovska M, Kazandjieva J, Tsankov N. Hyperhidrosis, bromhidrosis, and chromhidrosis: Fold (intertriginous) dermatoses. Clin Dermatol. 2015;
 • Yagnik D, Serafin V, Shah AJ. Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression. Sci Rep. 2018;
 • Orchard A, Viljoen A, Van Vuuren S. Antimicrobial Essential Oil Combinations to Combat Foot Odour. Planta Med. 2018;

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.