Ayaktaki Nasırlar İçin Soğan ve Beyaz Sirke

Bu iki malzemedeki bileşikler sayesinde, soğan ve beyaz sirkenin karışımı ayaktaki nasırları azaltmak için en etkili yöntemlerden biridir ve ayak mantarı ile de mücadeleye yardımcıdır.
Ayaktaki Nasırlar İçin Soğan ve Beyaz Sirke

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Ayaktaki nasırlardan kurtulmak için en etkili çözümün soğan ve beyaz sirke olduğunu biliyor muydunuz?

Nasır genellikle ayakkabıların vurması, uygun olmayan ayakkabıların giyilmesi veya uzun süre ayakta kalmak gibi sebeplerden dolayı meydana gelir.

Bazı nasırlar ağrılı olabilir. Nasır oluşumunu engellemek için ayaklarınızı mümkün olduğunca temiz tutmalısınız. Ayrıca yaz mevsimlerinde espadril giymeyi tercih edebilirsiniz. Çıplak ayakla sahilde yürümek de işe yarayabilir.

Bazı nasırlardan kurtulmak oldukça zor olsa da, nasırı yumuşatmaya yardımcı olabilecek birtakım doğal tedaviler vardır. Bu yazıda bahsedeceğimiz yöntemi hazırlamak için soğana ve beyaz sirkeye ihtiyacınız var.

beyaz sirke kullanımı

Ayaktaki Nasırlar İçin Doğal Tedaviler

Mutfağınızda muhtemelen soğan ve sirke vardır ancak en iyi sonuçları elde edebilmek için beyaz sirke kullanmanız gerekir.

Malzemeler

  • 1 adet soğan
  • ½ bardak beyaz sirke (100 ml)

Gerekli ürünler

  •  Streç film
  •  Pamuk
  •  Süngertaşı
  •  Eski çoraplar
süngertaşı

Gördüğünüz gibi, gereken malzemeleri bulmak oldukça kolaydır. Nasırdan kurtulmak için gereken tedaviyi nasıl hazırlayacağınızı aşağıda öğrenebilirsiniz:

Bu yazımızı da okuyun: Ayakları Sirkede Bekletmenin Faydaları

Soğan ve beyaz sirke tedavisi nasıl hazırlanır?

Bu tedaviyi hazırlayabilmek için, temiz bir kabın içerisine beyaz sirkeyi boşaltın. Ardından mikroplardan ve bakterilerden kurtulmak için soğanı iyice yıkayın ve aşağıdaki aşamaları takip edin:

  • Soğanı üçe bölün ve beyaz sirkenin içerisine koyun. Bir süre bekletin.
  • Ardından karışımın içerisine pamuk batırın ve bu pamuğu ayağınızdaki nasırların üzerine koyun.
  • Ayağınızı streç filmle sarın ve streç filmin kaymaması için çorap giyin.

Bunu geceleri uygulayın ve o şekilde uyuyun. Nasırlar bu karışım ile ne kadar çok temas ederse, alacağınız sonuç da o kadar etkili olur.

ikiye kesilmiş soğan

Daha sonra ne yapmalısınız?

Ertesi sabah kalktığınızda, ayaklarınızı su ve sabun ile yıkayın. Ardından süngertaşını nazikçe nasıra sürtün. Bunun sonucunda ayağınızın yumuşadığını göreceksiniz.

Eğer nasır çok kalınsa ve sertse, ondan kurtulmak zor olacaktır. Bu nedenle istediğiniz sonucu alana kadar bu yöntemi tekrarlayın.

Yeni meydana gelen nasırlar için ise ayda en az iki kez bu yöntemi uygulamak, nasırların sertleşmesini önleyecektir.

ayaktaki nasırlardan kurtulmak

Mantarı Önlemek İçin Doğal Tedaviler

Yeni nasırlar oluşumunu önlemenin ve mevcut nasırların sertleşmesini engellemenin yanı sıra, soğan ve beyaz sirke ayak mantarı için de bir çözüm olabilir. Eğer havuza ve spor salonuna çok fazla gidiyorsanız ve duş alırken parmak arası terlik giymiyorsanız, ayak mantarına yakalanma riskinizi artırıyorsunuz demektir.

Hazır bir ürün satın almak yerine, evinizde bulunan malzemelerle kendi tedavinizi yapabilirsiniz. Uygulaması çok kolay olan bu yöntem ile ayak mantarını da çözebilirsiniz.

Ayağınızdaki nasırlardan kurtulmak için hangi yöntemi kullanıyorsunuz? Bu yazımızda bahsettiğimiz doğal yöntemi mutlaka denemelisiniz, ancak iyi sonuçlar elde etmek için düzenli bir şekilde uygulamanız gerektiğini unutmayın.

Ayağınızın durumuna göre, bu yöntemi ayda en az bir kez olmak üzere uygulamalısınız. Nasırların yumuşadığını ve kaybolduğunu göreceksiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Stefania Jabłońska, Majewski Sławomir Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową PZWL 2005, ​ISBN 83-200-3367-5​.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.