Ayrılığa Verilen 5 Psikolojik Tepki

Bir ayrılık yaşadığınızda, çeşitli seviyelerde kimyasal tepkimeler ortaya çıktığını ve bir kemiğin kırılmasına benzer acılara neden olabileceğini biliyor muydunuz?
Ayrılığa Verilen 5 Psikolojik Tepki
Bernardo Peña

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Bernardo Peña.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Eğer daha önce bir ayrılık deneyiminiz olduysa, muhtemelen aşağıda sıraladığımız 5 psikolojik tepki de yaşadıklarınız içindedir. Genel olarak bu psikolojik tepkilerin üstesinden gelmek altı ay ile iki yıl gibi bir zaman almaktadır. Ancak, her kişi farklı tepki verir.

1. Kaygı ve uykusuzluk

uykusuz kalmış kadın

Kaygı ve uykusuzluk ayrılık sonrası yaşanılan en genel psikolojik tepki olarak bilinir. Bunun nedeni, insanların diğer kişilerle iletişim kurduklarında kendilerini güvende hissetmeleridir. Fakat, kişi bir kere yalnız kaldı mı, ayrılık acısını hissetmeye başlayabilir. Çeşitli çalışmaya göre, bu acı beynin kokain bağımlılığını tetikleyen bölümlerini etkinleştirir.

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz: İhtiyacınız olan 4 uykusuzluk tedavisi

2. Göğüs ağrısı

Göğüs ağrısı, ayrılık yaşandığında görülen bir diğer semptomdur. Yakın zamanda bir ilişkiden çıkan insanların nöron sinyalleri, yanıktan sonra fiziksel acıya neden olanlarla aynıdır.

Bu nedenle, ayrılık sonrası yaşanan göğüs ağrısı şaşılacak bir durum değildir. Bu ağrıya maruz kalınır çünkü bu travmatik deneyimden sonra kalp fonsiyonlarınız fiilen kötüleşir. Bu nedenle, bu ağrı aslında kalp rahatsızlığı olan bir kişi için tehlikelidir. Aynı şekilde, adrenalin düzensiz kalp atışlarına neden olabilir.

Birçok çalışmada görüldüğü üzere, bir ayrılık yaşayan insan beyninin MR’ları, beyinde stres ve fiziksel ağrıyı kontrol eden bölgelerin aktif olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmacının gözlemine göre – dış dünya ile ilgili acıyı algılayan beyin bölümü inaktif olsa bile – vücudun acıya verdiği cevabı kontrol etmekten sorumlu sistemler, hastaların çok acı duymasına neden oluyor. Bu, beynin stres hormonlarını salgılamasından kaynaklanır ve kalbe, sindirim sistemine ve bağışıklık sistemine doğrudan etkisi vardır.

3. Ciltteki lekeler

akne

Akne gibi cilt sorunları ayrılıktan sonra görülen diğer semptomlardan biridir. Bunun nedeni, ayrılık sürecinde kendinize daha az bakmanızdan kaynaklanır. Benzer şekilde, stres hormonları aslında, cilt lekeleri ve hatta saç dökülmesi şeklinde görülerek, cildinizin sağlığını bozar.

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz: Kaygıya neden olan 9 alışkanlık

4. Kas ağrısı

Stres yaşadığınızda, acıya daha dayanıksız hale gelirsiniz. Bu durumlarda, kas spasmları bile yaşamanız mümkün. Bu yüzden, kaslarınızın daha gergin ya da kramp geçirmesine ve vücudunuzda ağrı yaratmasına neden olabilir.

5. Yeme bozuklukları

sağlıksız beslenme

Ayrılık sonrasında, birçok insan aşırı yemeğe ya da hiç yememeye eğilim gösterirler. Temelde, yaşadığınız ayrılık düzensiz beslenmenize neden olabilir. Bunun nedeni: stres hücrelerinizi insüline karşı daha az duyarlı hale getirir, böylece vücut daha fazla miktarda insülin üretir ve yağ depolamaya başlar.

Aşırı kilolu olmak, aynı zamanda uykusuzlukla ve egzersiz yapmamakla da ilişkili olabilir. Stres, sindirim sistemimizin düzgün çalışmasını engeller. Bunların hepsi mide ağrısına ve ishale neden olabilir.

Ayrılıklar neden bu kadar acıtır?

Eğer bir ayrılığın neden bu çok acıya neden olduğunu merak ettiyseniz, cevap muhtemelen vücutta tetiklenen kimyasal reaksiyonlarla ilgili olacaktır. Yaşadığınız ayrılık diğer insanlarla olan ilişkilerinizi de etkileyebilir çünkü onlarla iletişim kurarken endişeli hissedebilirsiniz. Partneriniz sizi görmeyi reddettiğinde, kemik kırılmasına benzer bir acıya maruz kalabilirsiniz.

Diğer sosyal reddetme türlerinin bilişsel düzeyde daha fazla çalıştığını düşünün. Aynı zamanda, duygusal reddetme kendinizi aç ve ya susuz hissetmenize neden olan sistemlerle ilgilidir.

İlginizi çekebilir ...
Kurtarıcı Kompleksi: İncinen İnsanlarla Birlikte Olma
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kurtarıcı Kompleksi: İncinen İnsanlarla Birlikte Olma

Herkes kendi sorunlarıyla başa çıkmayı bilmelidir. Bunu karşı tarafın yapması her zaman olumlu davranış olmayabilir. Kurtarıcı kompleksi durumunu y...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Song, Hongwen et al. “Love-related changes in the brain: a resting-state functional magnetic resonance imaging study” Frontiers in human neuroscience vol. 9 71. 13 Feb. 2015, doi:10.3389/fnhum.2015.00071

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.