Ayrılıktan Sonra Hayata Devam Etmenin Zorluğu

· 12 Ocak, 2018

Bir ilişki sona erdiğinde her iki taraf da yas tutar.

Sizi ayrılığa götüren sebeplerden bağımsız bir biçimde, bazen eski sevgilinizin gitmesine izin veremezsiniz.

Ayrılık sonrası yaşanan acı ve ızdırap genellikle çiftlerin ne kadar süre beraber olduğuna bağlı olarak artar. Yıllar süren bir ilişkiye kıyasla, eğer birkaç aylık bir ilişkiyse yaşadığınız, bu ayrılığı atlatmanız daha kolay olur.

Çoğu zaman birçok problemden dolayı bunu başarmak zor olsa da, iki durumda da hayatınızda yeni bir sayfa açmayı öğrenmeniz oldukça önemlidir. 

Devam etmenize izin verin

uçan kuş ve kadın

Neden eski sevgilinizle olan bağlarınızı koparmanız bu kadar zor? Onu gerçekten bu kadar seviyor musunuz?

Bir ilişki, her iki partnerin de farkında olduğu nedenlerden dolayı sona erer. Ancak bazen aşık olduğunuza inandığınız için devam etmeniz zorlaşır.

Bazen kendinizi ilişkiniz tekrar rayına otursun diye zorlarsınız, ancak ilişki içinde tecrübe ettiğiniz problemler yeniden gün yüzüne çıkar ve çözümsüz halde kalır.

Bu durum da tekrar ayrılıkla sonuçlanır ve bu kez ilkinden hem daha zor hem de daha acılıdır.

Aşağıda, ayrıldıktan sonra eski erkek arkadaşını neden bırakamayacağınıza ilişkin bazı nedenlerinizi paylaşmak istiyoruz.

1. Duygusal bağımlılık

Duygusal bağımlılıktan muzdarip birçok insan bulunmaktadır. Bu durum, bir ilişki içerisinde olmadan yaşayamamak olarak açıklanabilir. Bazen bu duruma neden olan şey çocukluktan beri süre gelen duygusal problemler olabilir.

Duygusal bağımlılık partnerinizden ayrılamamanıza neden olur. Eğer başka kimse yoksa bile hayatımızda bu boşluğu başka bir şeyle doldurmaya çalışırsınız. Bu nedenle, eğer bağımlı bir insansanız asla yalnız kalmamaya çalışırsınız.

Eğer bu problemleri yaşıyorsanız, o zaman aslında partnerinizi sevmediğinizin farkında değilsiniz. Ona sadece ihtiyacınız var.

2. Kaybetmekten hoşlanmıyorsunuz

ardına bakan kişi

Hadi yüzleşin. Kimse kaybetmekten hoşlanmaz, en azından çoğu insan bu şekilde hisseder. Bu durum, ayrılık planlarınız arasında olmayabilir.

Buna ek olarak, bu tarz düşünceler romantik aşkla da iyice harmanlanır. İlişki sona erdiğinde sanki hayat sona ermiş sanarız, her şey durur sanki ve hiçbir şey hareket etmez.

Gerçekten incindiniz mi diye düşünmelisiniz. Belki de incindiğinizi düşünen şey zihniniz, kendiniz değil.Bazen farklı açılardan bakamamak duygu ve hislerimizin karışmasına neden olur.

Gitmesine izin vermemenizin nedeni onu sevmeniz mi yoksa incinmiş hissetmeniz mi?

3. Güvenli bölgenizi terk etmek

Birçok insan yalnız kalma korkusu ile birini bırakamama durumunu birbirine karıştırır. Ancak artık bu çok fazla, içinde bulunduğunuz güvenli bölgenizi kaybetmekten korkuyorsunuz çünkü değişim hep korkutur.

Hayal edin. Çok uzun süre boyunca hayatı bu kişiyle beraber tecrübe ettiniz ve bunu tamamen değiştirmek kabul etmeyeceğiniz bir şey. Bu değişimi reddederek güvende olacağınızı sanıyorsunuz, çünkü eğer o giderse her şeyin daha da kötü bir hale geleceğinden korkuyorsunuz.

Ama bir düşünün. Asıl korktuğunuz şey ne?

Bazen korkularımız tamamıyla temelsizdir.

Birçok durumda sürüklenerek güvenli bölgenizden ayrılmaya zorlanırsınız. Bundan hoşlanmıyorsunuz, ancak başka bir alternatifiniz de olmadığı için bu seçeneği kabul etmekten başka çareniz yok.

Değişimden korkmayın. Unutmayın ki ilişkiniz iyi gitmiyorsa en iyisi yeni bir yol seçmenizdir.

eli kafasında kız

Çoğu kez eski sevgilinizin gitmesine izin vermezsiniz, çünkü çok uzun süredir yanınızda olan bu kişi olmadan hayatla yüzleşmek sizi güvende hissettirmez. Bunun adı bencilliktir.

Birinin gitmesine izin vermeyi öğrenmek zorundasınız çünkü ancak bu şekilde ilerleyebilirsiniz. Aynı zamanda romantik aşk algınızla ilgili de çok büyük bir hata yapıyorsunuz: Sevgilimizden öte hayat yok sanıyoruz.

Bir ayrılık yaşamanız hayatınızı sona erdirmeyecek. Bu sadece hayatınızda bir kısımın daha sona erdiği anlamına gelir. Ancak ne zamandan beri bir kitabın sadece tek bir bölümü var ki?

Sayfaları çevirmeye başlayın ve hayat hikayenizi kendiniz yazın. Hala yaşayacağınız çok fazla şey var!