Zehirli Aşk: İlişkinin Zararlı Olduğunu Nereden Anlarız?

Zehirli aşk, fiziksel ve duygusal kötüye kullanımdan, gerçek dışı beklentilere kadar pek çok farklı şekil alabilir. Bu tür zehirli aşklardan herhangi birini yaşadınız mı?
Zehirli Aşk: İlişkinin Zararlı Olduğunu Nereden Anlarız?

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Zehirli aşk düşündüğümüzden daha fazla ilişkide ortaya çıkmaktadır. Bu ilişkileri acı yolunda sürükler ve neredeyse her zaman yaklaşmakta olan bir ayrılığa neden olur. Fakat bunun nedeni, bize bu tür sevginin öğretilmesi olabilir. Korkularımız, umutlarımız, hayallerimiz ve yanlış yönlendirilmiş inançlarımız yüzünden zehirli aşka tutunmayı öğrenmişizdir.

Bugün sizinle, zehirli aşkın, ilişkilerimizde mutlu ve tatmin olmuş hissetmemizi önleyen bazı özelliklerini tartışacağız.

Zehirli aşk

Partnerimizi değiştirmeye çalışmak

uyuyan kadının yanağını okşayan adam

Zehirli bir ilişkide, partnerlerden biri diğerini değiştirmeye çalışır. Bunun nedeni, zihnimizde canlandırdığımız mükemmel partner imajına o kişiyi oturtmak istememizdir. Bu, diğer insanı kabullenmemek ve o kişiyi sadece o olduğu için sevmemektir. Zehirli bir ilişkide, gerçekten sevdiğiniz şey aslında bir gün hayal ettiğiniz o mükemmel çift olabilmektir.

Bu düşünce ise, sadece hayal kırıklığını getirmektedir. Sonuçta, birisini değiştirmek zordur, çoğu zaman hatta imkansızdır ve enerji kaybından başka bir şey değildir.

Duygusal bağımlılık

Bunun zamanımızın en büyük düşmanlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Yalnız kalma korkusu ve kimsenin bizi sevmediği düşüncesi bizi duygusal olarak bağımlı bir hale getirir. Bazen, bu davranışın arkasında, duygusal yoksunluk ve travmalarla dolu bir çocukluk yatmaktadır ve bu da gelecekteki ilişkilerde sorunlara neden olabilir. Fakat, duygusal bağımlılık sevgiyi emer, tüketir ve aşkı güçlü bir bağımlılıkla karıştırır.

Partnerinize sahip olmak sevgi değildir

elleriyle yüzünü kapatmış kadın

Bu, birçok çifti karamsarlığa sürükleyen en büyük hatalardan birisidir. Partnerinize sahip olmak ve karşınızdaki kişiyi bunaltmak ve kontrol etmek aşk veya sevgi değildir, güvensizliktir.

Hiçbirimiz birisine ait değiliz. Hepimiz özgürüz ve kendimizi hiçbir zaman birilerinin bize sahip olduğunu düşündüğü bir konumda bulmamalıyız. Fakat, eşinize sahip olma hissinin altında aslında güvensizlik hissi vardır. Örneğin, onun sadakatsiz olduğundan veya sizden ayrılmak istediğinden korkuyor olabilirsiniz.

Bazen bu güvensizlik ortaya çıkar çünkü bu bahsettiğimiz düşünceler gibi düşünceleriniz olabilir. Diğer durumlarda ise, size hasar veren olumsuz tecrübelerin bir sonucudur.

Hayal kırıklığına uğradığında vuruyorsa

Fiziksel olarak birisine zarar vermek ASLA iyi değildir. Ne olmuş olursa olsun, kimsenin kimseye el kaldırmaya hakkı yoktur. Partneriniz sadece fiziksel değil aynı zamanda sözlü olarak da size kötü davranıyorsa, bu, ilişkinizin zehirli olduğunun açık bir kanıtıdır.

Farklılıklarınız hakkında konuşmalısınız. Hiç kimse başkasının iradesine göre hareket etmemelidir. Her zaman birbirinize saygı duymanız gerekir.

Arkadaşlarınıza hoşçakal diyorsanız

yatakta oturmuş düşünen kadın

Arkadaşlarınızı bir ilişkinin ilk aylarında eskisi kadar görmemeniz veya düşünmemeniz normaldir. Bu yeni deneyim sizi cezbeder ve vurulduğunuz kişi hakkında kısa sürede mümkün olduğunca çok şey öğrenmek istersiniz. Fakat, bu davranış bir, iki ya da belki de üç yılın sonunda bile devam ediyorsa, durum biraz daha zor olabilir.

Belki de artık partneriniz olmadan hiçbir yere gitmiyorsunuz. Diğer yarınız sizinle gelmediği için arkadaşlarınızla da pek takılmıyorsunuz, e durum böyle olunca da çok daha az görüşüyorsunuz. Düşünmemiş olduğunuz bir şey vardır ki bu da, arkadaşlığa iyi bakıldığında bir ömür boyu bile sürebileceğidir. Fakat, romantik ilişkinin bazen sayılı günleri vardır.

Dikkat edin, çünkü ilişki sona erdiğinde arkadaşlarınızdan destek almak istersiniz. Ancak, artık sizi desteklemek için orada olmayabilirler.

Hayallere dayalı aşk

kadına arkası dönük adam

Bu, kurtulması zor bir zehirli aşk türüdür, çünkü aşık olmanın ilk aşamasında yapılacak çok şey vardır. Beklentiler ve yanılsamalar, partnerimizi idealleştirmemize neden olur. Peki bundan sonra ne olacak? Daha önce göz ardı ettiğimiz, göremediğimiz şeyler bizi rahatsız etmeye başlar.

Çoğu kişi ilişkilerinin neden zamanla değiştiğini bilmemektedir. Ancak, olgun aşk baştan itibaren gözümüzü açar ve yalnızca zihnimizde olan beklentiler tarafından da gözlerimizin kapanmasına izin vermez.

Bu tür toksik aşklardan herhangi biri size tanıdık geliyor mu? Artık onlar hakkında daha fazla şey biliyorsunuz, zor olsa da, çok çaba gerektirse bile, bu alışkanlıklardan kaçınmanın zamanı gelmiştir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.