Bağırsak Solucanlarının 6 Belirtisi

· 25 Mart, 2018
Bu yazıdaki belirtiler, başka hastalıklarıdan da kaynaklanabilir. Bu nedenle bahsedilen belirtilerden iki tanesinden daha fazlasına sahipseniz eğer mutlaka doğru teşhisin konulması için bir uzmana görünmelisiniz.

Bağırsak solucanları, birçok insanı üzen ve hatta korkutan bir durumdur. Bu yazıda bahsedilen belirtileri yaşıyorsanız eğer bu durumdan utanmamalısınız.

Bağırsak solucanı probleminin çok yaygın bir hastalık olduğunu ve sadece az gelişmiş ülkelerdeki insanların bu hastalıktan etkilenmedikerini bilmelisiniz.

Sağlığınızı hızla geri kazanmak için mutlaka doktorunuza danışın ve verdiği talimatlarını izleyin. Bu yazıda vücudunuzda parazit varlığını gösterebilecek bazı semptomları sizinle paylaşacağız.

Bağırsak solucanı nedir?

Bağırsak solucanları veya parazitler, başka bir organizmada yaşayan ve bu organizmanın içinden beslenen canlılardır. Bu nedenle bağırsak parazitlerinin hayatta kalması, beslendiği insan vücudunun besin durumuna ve genel sağlığına bağlıdır.

Bağırsak parazitleri, vücudunuzda çeşitli şekillerde yaşayabilir. Bu parazitler, vücudunuza genellikle ağız yoluyla giriş sağlar.

Bağırsak parazitleri, çiğ tavuk ve domuzun içinde kolayca kendilerini kamufle edilebilir. Ayrıca kirli sulardan ve pişmemiş meyve veya sebzelerden bu parazitleri vücudunuza almanız da mümkündür.

Bunlara ek olarak, hayvanlarla temas yoluyla da (kedi, köpek ve kuş gibi evcil hayvanlar) bu parazitlerden etkilenebilirsiniz.

Farklı bilimsel isimlerle anılan birçok bağırsak solucanı türü bulunmaktadır. Bu nedenle bu farklı tür solucanlar, farklı boyut ve şekillere sahip olabilirler ve bu yüzden vücutta farklı belirtilere neden olurlar.

Ayrıca bakınız: Bağırsak Parazitlerinin Yaygın Semptomları: Sahip Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Bağırsak solucanlarının varlığını gösteren belirtiler

İshal

ishal olan biri

İshal, sadece bağırsak solucanlarının değil, çeşitli hastalıkların ortak bir semptomu olarak ortaya çıkar.

Kötü durumdaki yiyecekleri yemekten, kalp ve solunum yolu enfeksiyonlarına kadar birçok nedenden dolayı ishal sorunu ortaya çıkabilir. Ancak tek hücreli bağırsak parazitleri vakalarında ishal en çok yaygın olan semptomdur.

  • Bu tür parazitlere bazen olta solucanları da denir, ancak bu canlılar çıplak gözle fark edilemez.
  • Ancak daha büyük solucanlar söz konusu ise (2 cm ve daha büyük boydakiler) ve bağırsakta bu parazitlerin sayısı oldukça fazlaysa ishal ortaya çıkabilir.
  • Böyle bir durumda, hasta olan kişi dışkısındaki solucanları gözlemleyebilir.

Karın ağrısı

Birçok hasta bu ağrıyı krampla karıştırabilir; çünkü bağırsak solucanlarıyla ilişkili olan karın ağrısı aralıklı olarak ortaya çıkar ve oldukça güçlüdür.

Bağırsak parazitlerinin bu semptomunu bazı kadınlar göz ardı eder. Çünkü bu ağrı, regl dönemi yaşanan ağrılara benzerlik gösterir.

  • Solucanlardan kaynaklanan karın ağrısı gövdenizin alt kısmını etkiler, mideye oranla bu ağrı daha çok kasıklara yakın olur.
  • Bu belirti, bağırsak duvarlarından direkt olarak beslenen solucanların varlığına işaret eder ve bu durum sinir uçlarına zarar verir, bu nedenle de şiddetli ağrılara neden olur.

Büyümede yavaşlık

klozete oturan kişi

Bu belirti, çocuklarda ve gençlerde yaygın olarak görülür. Daha önce belirttiğimiz gibi, parazitler barındıkları yerdeki besinleri kullanarak hayatta kalırlar. Bu durumda ise barındıkları yer insan vücududur.

Bağırsak solucanları, büyümeleri için gerekli olan miktardaki vitaminleri ve mineralleri tüketir.

Parazit problemi yaşayan çocuklar, çoğunlukla diğer yaşıtlarına göre daha kısa ve incedir. Ayrıca gün içinde diğer insanlara göre çok daha az enerjiye sahip olabilirler.

Çocuğunuz gün içinde çok fazla uyuyorsa ve uyandığında bile yorgunluk hissediyorsa, buna neden olan şey solucanlar olabilir. Eğer öyleyse, uygun bir tedaviye başlamak için doktorunuza danışmanız gerekir.

Yorgunluk

Yorgunluğun asıl nedeni solucanlar değildir; yorgunluk hissine neden olan asıl şey vücudun besinsiz kalmasıdır. Solucanlar barındıkları insan vücudundan daha fazla besin tükettiğinde, kişi iyice zayıf düşer ve uykusu gelir.

Enerji seviyenizde değişiklikler fark ederseniz eğer, diğer belirtilerin de olup olmadığını anlamaya çalışın.

Bu yazıyı okumanızı öneriyoruz: Enerji Veren Bu 7 Yiyeceği Göz Ardı Etmeyin

Kuru öksürük

öksüren adam

Yaşamı boyunca çoğu insan, bağırsak solucanlarına vücutlarının içerisinde yaşam alanı sağlar. Bununla birlikte, ilk aşamalarında bu parazitler sadece larva olduklarından, vücudun diğer bölgelerinde de gelişebilirler.

  • Bazı parazitler büyümelerinin ilk evrelerinde akciğere ve boğaza yerleşebilir. Bu durum ise bu bölgedeki hassas dokuların iltihaplanmasına neden olabilir.
  • Gribi önleyen ilaçların ve boğaz ağrısına iyi gelen tedavilerin bu kuru öksürüğü iyileştiremiyor olması parazitlerin varlığının bir göstergesi olabilir.
  • Bu belirtiler oldukça can sıkıcı ve hatta acı verici olabilir.

İştah değişikliği

Bağırsak solucanları, vücuda saplanmış garip bir kitle olarak karşınıza çıkar. Fiziksel olarak varlıklarını hissetmemenize rağmen, bağırsaklardan gelen sinirsel uyarıları vücudunuz sürekli olarak algılar.

Bu uyarılar beyne bağırsağın dolu olduğunu söyler, ancak beyin net bir şekilde bu doluluk nedeninin besinlerden veya solucanlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit edemez.

Bu nedenle iştahınız ani bir şekilde değişebilir. Daha az miktarlarda yemek yemeye başlarsınız ve bu miktarlar size doygunluk hissini verebilir.

Öte yandan, çok fazla besin tüketen bazı solucan türleri de bulunmaktadır. Bu durum vücudunuzun beslenme eksikliği yaşamasına neden olur. Bu durumda, daha sık açlık hissedebilir ve yiyecek tüketiminizi artırabilirsiniz.

Bu semptomların herhangi biri ortaya çıktığında çok dikkatli olmalısınız. Bir kişinin vücudundaki parazitlerin varlığını doğrudan tespit edebilmesi pek olası bir durum değildir.

Ancak iki veya daha fazla belirtinin aynı anda ortaya çıktığını fark ederseniz, mutlaka doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.