Bağırsak Parazitlerinin Yaygın Semptomları: Sahip Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

· 13 Ocak, 2018
İkisinin arasındaki bağlantıyı yakalayamasak dahi, bağırsak parazitlerinin bazı yaygın semptomları, aşırı yorgunluk ya da kaşıntılı bir burun gibi uyarıcı işaretler olabilir.

Bağırsak parazitleri oldukça rahatsız edici bir sorundur ve sıklıkla diğer yaygın sağlık sorunlarına kolayca atfedilen teşhis konulması zor olan bulgularla birlikte ortaya çıkar:

  • Sindirim problemleri
  • Sinirlilik ya da anksiyete
  • İştah değişimleri
  • Kilo kaybı ya da kilo alınımı

Bu yazıda, bağırsak parazitine sahip olup olmadığınızı fark etmek için size yardımcı olabilecek tüm semptomları açıklayacağız.

Bağırsak parazitleri nedir?

bağırsak parazitleri

Bağırsak parazitleri bağırsaklarınızda yaşayan ve besin maddesi emilimi ve atıkların ortadan kaldırılmasının yanı sıra bakteri florasını etkileyen mikroorganizmalardır.

En yaygın olanları şunlardır:

  • Giardiya
  • Tenya
  • Amip
  • Askaris
  • Lamblia

Çoğu zaman, vücudunuza girmenin bir yolunu bulan parazitler atıklarla birlikte ortadan kaldırılır.

Bununla birlikte, vücudunuzda biriken herhangi bir toksin, bağışıklık sisteminizi zayıflatır. Biriken toksinler parazitleri beslerler ve bu parazitler büyür ve yeni evlerinde sorunlara neden olabilir.

Bunu da okuyun: Kavak Mantarı ile Bağışıklık Sisteminizi Doğal Olarak Güçlendirmeye Başlayın

Sahip olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Bağırsak parazitlerini genellikle tespit etmek zordur. Sonuç olarak, belirtiler genellikle diğer sağlık sorunları ile karıştırılır ya da sadece hafif rahatsızlıklar olarak dikkate alınmazlar.

Bu nedenle, vücudunuzun size verebileceği uyarı işaretlerini önceden bilmek önemlidir. Eğer bu işaretler herhangi bir sebep olmadan ısrar ederse, sebeplerini belirlemeniz konusunda size yardımcı olabilirler.

Aşağıda bu semptomların ne olduğunu inceleyeceğiz. Bazıları çok yaygındır ve diğerleri sizi gerçekten şaşırtacaktır. Eğer herhangi bir şüphe duyarsanız ya da sorunuz olursa, mümkün olan en kısa zamanda bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Sindirime dayalı sorunlar

karın ağrısı

Bağırsak parazitlerinin en sık rastlanan semptomlarından biri sık sık meydana gelen sindirim problemleridir ve özellikle ishal, kabızlık, gaz ve şişkinliktir.

Sorun şu ki, birçok kişi bu sorunları düzenli olarak yaşar ve birçok farklı sebepten kaynaklanıyor olabilirler.

Düzenli besleniyorsanız fakat yine de sorun yaşıyorsanız not alın.

İştahta meydana gelen değişiklikler

Hepimiz hayatımızın bir noktasında farklı nedenlerle iştah değişikliği yaşamışızdır. Bununla birlikte, iştahınız sebepsiz yere şiddetli bir şekilde arttığında ya da azaldığında bu durum aynı zamanda vücudunuzda parazit olduğunun bir göstergesidir.

Ani bir kilo kaybı ya da kazancı da bu durumun beraberinde gelebilir. Eğer bu durum sizin için geçerliyse bağırsak parazitlerinden şüphelenmelisiniz.

Gerginlik ya da asabiyet

sinirlenmek

Bağırsak parazitleri vücudunuz için oldukça streslidir. Sinir sisteminizde, siz bunun farkına bile varmazken bir yankı uyandırabilirler.

Endişe, sinirlilik ve stres açısından bir artışa neden olabilir.

Bazı insanlar sürekli olarak bu psikolojik durumları yaşarlar. Bununla birlikte, sizin için olağan dışı bir durum ise, olası diğer belirtilere de dikkat edin.

Hiperaktivite olarak ortaya çıkabilecek durumlar, çocuklarda da önemli bir işaret olabilir. Ayrıca göz bebeklerinin de genişlediğini görebilirsiniz.

Kaşıntı

Anüs ya da vücudunuzun diğer bölümlerini çevreleyen bölgede kaşıntı da bir parazitinizin olabileceğine dair işarettir. Bu durum parazit varlığını anlamanın en yaygın yollarından biridir, özellikle çocuklar için, çünkü onlar farkında olmadan bölgeyi kaşıyabilirler.

Kaşıntılı bir buruna sahip olmak da yaygındır. En ilgi çekici ve bilinmeyen belirtilerden biridir ve bilimsel bir dayanağı bulunmamakla birlikte, diğer belirtilerle birlikte akılda tutulması gereken bir bilgidir.

Açıklaması, burnunuzun ucu ile bağırsaklar arasındaki refleksoloji ilişkisindedir.

Kronik yorgunluk

yorgun kadın

Kronik yorgunluk ve fibromiyalji, son on yılda rahatsızlık olarak kabul edilmiştir. Her biri, tanısı zor bir grup semptomu bir araya getirir çünkü bu rahatsızlıklar kolayca diğer hastalıklara atfedilebilirler.

Nedeni hâlâ bilinmemektedir, ancak bağırsak parazitleri bazı insanların bu tür rahatsızlıkları yaşamasına neden olabilir.

Bunu da okuyun: Yorgunluk ile Doğal Beslenerek Nasıl Mücadelede Ederiz?

Vajinal enfeksiyonlar

Sık sık vajinal enfeksiyona yakalanan kadınlar, bağırsak parazitlerinin genital bölgede bu tarz enfeksiyonlara neden olabileceğini göz önünde bulundurmalıdır.

Bu nedenle kısa vadede etkili gözüken tedaviden sonra bile geri gelmelerinin sebebi bu olabilir.

Çözüm, bir kerede ve sonsuza dek parazitten kurtulmak ve sıkı bir hijyen protokolünü izlemektir.