Bağırsak Parazitlerinin Yaygın Semptomları: Sahip Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

İkisinin arasındaki bağlantıyı yakalayamasak dahi, bağırsak parazitlerinin bazı yaygın semptomları, aşırı yorgunluk ya da kaşıntılı bir burun gibi uyarıcı işaretler olabilir.
Bağırsak Parazitlerinin Yaygın Semptomları: Sahip Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Son Güncelleme: 01 Şubat, 2019

Bağırsak parazitlerinin oldukça rahatsız edici bir sorun olduğu herkes tarafından bilinir. Sıklıkla diğer yaygın sağlık sorunlarıyla karıştırılan, teşhis konulması zor olan bulgularla birlikte ortaya çıkar:

 • Sindirim problemleri
 • Sinirlilik ya da anksiyete
 • İştah değişimleri
 • Kilo kaybı ya da kilo alımı

Bu yazıda, bağırsak parazitine sahip olup olmadığınızı fark etmek için size yardımcı olabilecek tüm semptomları açıklayacağız.

Bağırsak parazitleri nedir?

bağırsak parazitlerinin

besin maddesi emilimi

En yaygın olanları şunlardır:

 • Giardiya
 • Tenya
 • Amip
 • Askaris
 • Lamblia

Çoğu zaman, vücudunuza girmenin bir yolunu bulan parazitler atıklarla birlikte ortadan kaldırılır.

Bununla birlikte, vücudunuzda biriken herhangi bir toksin, bağışıklık sisteminizi zayıflatır. Biriken toksinler parazitleri beslerler ve bu parazitler büyür ve yeni evlerinde sorunlara neden olurlar.

Sahip olup olmadığımı nasıl anlayabilirim?

Bağırsak parazitlerini tespit etmek genellikle zordur. Sonuç olarak, belirtiler çoğu zaman diğer sağlık sorunları ile karıştırılır ya da sadece hafif rahatsızlıklar olarak dikkate alınmazlar.

Bu nedenle, vücudunuzun size verebileceği uyarı işaretlerini önceden bilmek önemlidir. Eğer bu işaretler herhangi bir sebep olmadan tekrar ederse, sebeplerini belirlemeniz konusunda size yardımcı olabilirler.

Aşağıda bu semptomların ne olduğunu inceleyeceğiz. Bazıları çok yaygınken bazıları ise sizi gerçekten şaşırtacaktır. Eğer herhangi bir şüphe duyarsanız ya da sorunuz olursa, mümkün olan en kısa zamanda bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Bağırsak parazitlerinin sindirime etkisi

karın ağrısı

Bağırsak parazitlerinin en sık rastlanan semptomlarından biri sık sık meydana gelen sindirim problemleridir ve özellikle ishal, kabızlık, gaz ve şişkinliktir.

Sorun şu ki, birçok kişi bu sorunları düzenli olarak yaşar ve birçok farklı sebepten kaynaklanıyor olabilirler.

Beslenme düzeniniz yerinde olduğu halde sorun yaşıyorsanız not alın.

İştahta meydana gelen değişiklikler

Hepimiz hayatımızın bir noktasında farklı nedenlerle iştah değişikliği yaşamışızdır. Bununla birlikte, iştahınız sebepsiz yere şiddetli bir şekilde arttığında ya da azaldığında bu durum aynı zamanda vücudunuzda parazit olduğunun bir göstergesi olabilir.

Ani bir kilo kaybı ya da alımı da bu durumun beraberinde gelebilir. Eğer bu durum sizin için geçerliyse bağırsak parazitlerinden şüphelenmelisiniz.

Gerginlik ya da asabiyet

stres ve bağırsak

Endişe, sinirlilik ve stres açısından bir artışa neden olabilir.

Bazı insanlar sürekli olarak bu psikolojik durumları yaşarlar. Bununla birlikte, sizin için olağan dışı bir durum ise, olası diğer belirtilere de dikkat edin.

Hiperaktivite olarak ortaya çıkabilecek durumlar, çocuklarda önemli bir işaret olabilir. Ayrıca göz bebeklerinin de genişlediğini görebilirsiniz.

Kaşıntı

Anüs ya da vücudunuzun diğer bölümlerini çevreleyen bölgede kaşıntı da bir parazit olabileceğine dair işarettir. Bu durum özellikle çocuklarda parazit varlığını anlamanın en yaygın yollarından biridir çünkü onlar farkında olmadan bölgeyi kaşıyabilirler.

Kaşıntılı bir buruna sahip olmak da yaygındır. En ilgi çekici ve bilinmeyen belirtilerden biridir ve bilimsel bir dayanağı bulunmamakla birlikte, diğer belirtilerle birlikte akılda tutulması gereken bir bilgidir.

Bu durum burnunuzun ucu ile bağırsaklar arasındaki refleksoloji ilişkisinden kaynaklanır.

Kronik yorgunluk

yorgun kadın

Kronik yorgunluk ve fibromiyalji,

Nedeni hâlâ bilinmemektedir, ancak bağırsak parazitleri bazı insanların bu tür rahatsızlıkları yaşamasına neden olabilir.

Vajinal enfeksiyonlar

Sık sık vajinal enfeksiyona yakalanan kadınlar, bağırsak parazitlerinin genital bölgede bu tarz enfeksiyonlara neden olabileceğini göz önünde bulundurmalıdır.

Bu nedenle kısa vadede etkili gözüken tedaviden sonra bile geri gelmelerinin sebebi bu olabilir.

Çözüm, bir kerede ve sonsuza dek parazitten kurtulmak ve sıkı bir hijyen protokolünü izlemektir. İlginizi çekebilir ...

Bağırsak Parazitleri için 5 Ev Yapımı Uygulama
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bağırsak Parazitleri için 5 Ev Yapımı Uygulama

Bağırsak parazitleri ya da solucanlar bağırsaklarda tutuldukları zaman sağlık sorunlarına neden olabilecek organizmalardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Boorom, K. F., Smith, H., Nimri, L., Viscogliosi, E., Spanakos, G., Parkar, U., … Jones, M. S. (2008). Oh my aching gut: Irritable bowel syndrome, Blastocystis, and asymptomatic infection. Parasites and Vectors. https://doi.org/10.1186/1756-3305-1-40
 • Stark, D., van Hal, S., Marriott, D., Ellis, J., & Harkness, J. (2007). Irritable bowel syndrome: A review on the role of intestinal protozoa and the importance of their detection and diagnosis. International Journal for Parasitology. https://doi.org/10.1016/j.ijpara.2006.09.009
 • Robertson, L. J., Hanevik, K., Escobedo, A. A., Mørch, K., & Langeland, N. (2010). Giardiasis – why do the symptoms sometimes never stop? Trends in Parasitology. https://doi.org/10.1016/j.pt.2009.11.010

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.