Kavak Mantarı ile Bağışıklık Sisteminizi Doğal Olarak Güçlendirmeye Başlayın

Hiç kavak mantarını denediniz mi? Lezzetli olmasının dışında, bağışıklık sisteminizi doğal olarak güçlendirmenin harika bir yoludur. Bu yazımızda daha fazla bilgi edinin!
Kavak Mantarı ile Bağışıklık Sisteminizi Doğal Olarak Güçlendirmeye Başlayın
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için belki şu anda bilmediğiniz fakat çok seveceğiniz doğal, harika ve etkili bir yol vardır: kavak mantarı yemek.

Bu, doğanın bize verdiği en sağlıklı ve besleyici mantarlardan biridir. Lezzetlidir, vitamin ve mineral açısından zengindir, ayrıca antivirüs ve antibakteriyel özelliklere sahip aktif maddeler içermektedir.

Kavak mantarıyla ilgili ilginç olan şey, aslında eski zamanlardan beri doğu tıbbı tarafından doğal bir antibiyotik olarak kullanılıyor olmalarıdır. Bu, onların, harika yemekler ve zengin tarifler hazırlayabildiğimiz tıbbi özelliklere sahip bir gıda olduğu anlamına gelmektedir.

Birinci Dünya Savaşına kadar, batı dünyası bunun harika özelliklerini keşfedemedi. Bu tür özelliklere, enfeksiyonların tedavisinin yanı sıra kıtlık, ihtiyaç ve hastalık zamanında besleyici bir yiyecek olması da dahildir.

Günümüz toplumunda ihtiyaçlarımız o kadar da aşırı değildir. Fakat, yine de savunmasız kalmaya devam ediyoruz: stres, anksiyete ya da sürekli koşuşturma gibi faktörler, savunma mekanizmalarımızı biz farkında olmadan zayıflatmaktadır.

Kavak mantarını deneyin! Eczanede bulabileceğiniz klasik vitaminlere karşı doğal bir alternatiftir. Ayrıca, sizi şaşırtacak avantajları açısından da lezzetli ve güçlüdürler.

Bugünkü yazımızda bunlar hakkında konuşacağız.

Bağışıklık sistemi ve yaşam tarzınız

bağışıklık sistemi

Bağışıklık sistemi yaşam tarzımızla çok yakından ilişkilidir, o sebepten aşağıdaki faktörler bunu etkileyebilir:

 • Beslenme
 • Egzersiz
 • Stresi yönetebilme yeteneği
 • Kaç saat uyuduğunuz

Bütün bu faktörlerin kalitesi, bağışıklık savunmalarınızı ve özellikle de vücudunuzun hastalıklara, enfeksiyonlara, patojenlere, alerjilere vb. yanıt verme becerisini etkilemektedir. Hepimizin bildiği bir şey şudur ki; yediğimiz şeylere her zaman yeterince dikkat etmiyoruz, bazen stres bizi zorluyor ve yaşamımız bazen olması gerekenden daha hareketsiz geçiyor.

Dolayısıyla, yavaş yavaş daha fazla yorulmaya başlarız ve diyabet, artrit veya herhangi bir otoimmün hastalıktan muzdarip olma riskimiz artar.

Bağışıklık sistemimizin cilt, kemik iliği, kan, timus, lenf sistemi, dalak vs. gibi şeylerden oluştuğunu unutamayız. Bu yapıların, organların ve dokuların bakımının sağlanması, sağlığımıza iyi bakmak demektir.

Kavak mantarı bize nasıl yardımcı olabilir?

doğada mantar

Kavak mantarı bugün Avrupa’da en çok sevilen mantarlardan biridir. Yılın en soğuk aylarında, onları kışık yapraklarını döken ağaçların yaşayan ve ölü gövdelerinde bulabilirsiniz.

Ayrıca evde yetiştirebilirsiniz ve markette de bulabilirsiniz. Onları nasıl elde ettiğinizin bir önemi yok, onları satın aldığınızda asla pişman olmayacaksınız. Harika etkilerini de gün geçtikçe fark etmeye başlayacaksınız.

Bunları aşağıda açıklayacağız.

Vücudunuz için en sağlıklı mantar

 • Kavak mantarında bulunan en değerli maddeler arasında polisakkaritler bulunmaktadır.
 • Bu elementler sayesinde makrofajların aktivitesini uyarabiliriz. Bunlar; virüsleri, bakterileri ve çoklu patojeni tanımaktan ve bunlara saldırmaktan sorumlu olan bir çeşit beyaz kan hücresidir.
 • Ayrıca, bu mantarlarda bulunan β-glukanlar vücudun enfeksiyonlardan korunmasına ve kış boyunca bağışıklığımızı güçlendirmeye yardımcı olur.

Kötü kolesterolü veya LDL’yi kavak mantarı ile azaltın

Kavak mantarları, LDL (veya kötü kolesterol) kolesterolünü azaltabilen bir statin türü olan lovastatin içerir.Ayrıca, lovastatin, aterosklerosis ve çeşitli kardiyovasküler hastalıkların gelişimini önler.

Bu mantar vitamin ve mineral bakımından zengindir

Kavak mantarı tüm aile için harikadır. Ayrıca endişe hissettiğinizde veya bir hastalıktan sonra iyileşirken yemek için harika bir seçenektir ve çok besleyicidir.

 • B, D, C ve K vitaminleri, doymamış yağ asitleri (omega – 3,6,7,9) ve biyoflavonoidler içerirler.
 • Buna ek olarak, demir, çinko, potasyum, fosfor, selenyum ve iyot bakımından da zengindirler.
 • Ayrıca, kavak mantarlarının mantar lifi içerdiğini de bilmelisiniz. Bu, probiyotik bakterilerin sindirim ve bağırsak sağlığımıza özen göstermesi için daha fazla çoğalmasını sağlar.

Ayrıca, probiyotiklerin bağışıklık sistemini güçlendirmek için çok önemli olduğunu da göz ardı edemeyiz. Şaşırtıcı bir şekilde, bu fayda kavak mantarında daha da fazladır, çünkü içinde yaşayan bakteriler, prebiyotik-probiyotik çift etkisi yaratmaktadır. Bu antibakteriyel gücü arttırmak için şarttır.

Kavak mantarını yemenin en iyi yolu nedir?

mantar çeşitleri

Kavak mantarlarını markette çeşitli şekillerde bulabilirsiniz. Örneğin, önceden pişirilmiş yemeklerin içinde, işlenmiş, konserve bir şekilde de bulabilirsiniz.

Bununla birlikte, kavak mantarlarını tüketmenin en iyi yolu bütün olarak tüketmektir. Ancak o zaman aktif bileşenlerin hepsinin sinerjik, kalıcı ve inanılmaz etkisinden faydalanabilirsiniz. Sonuç olarak, bağışıklık sistemimize bakmanın birçok yolu var, ancak en önemli yol beslenmedir ve kavak mantarı da buna yardımcı olabilir.

Onları öğünlerinize eklemekten çekinmeyin – seveceğinize eminiz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Jedinak A, Sliva D. Pleurotus ostreatus inhibits proliferation of human breast and colon cancer cells through p53-dependent as well as p53-independent pathway. Int J Oncol. 2008;
 • Yang, J. H., Lin, H. C., & Mau, J. L. (2002). Antioxidant properties of several commercial mushrooms. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/S0308-8146(01)00342-9
 • Ganeshpurkar A, Jain AP, Rai G, Bhadoriya SS, Pardhi P. Study of Antimicrobial and Cytotoxic Potential of the Oyster Mushroom Pleurotus ostreatus cv. Florida (Agaricomycetes). Int J Med Mushrooms. 2016;
 • Bobovčák M, Kuniaková R, Gabriž J, Majtán J. Effect of Pleuran (β-glucan from Pleurotus ostreatus ) supplementation on cellular immune response after intensive exercise in elite athletes . Appl Physiol Nutr Metab. 2010;

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.