Bakteriyel Vajinozis İçin Ev Yapımı 7 Tedavi

Mantar ile savaşmak için sarımsağı yemeli veya etkilenen bölgeye uygulamalıyız. Bu şekilde, pH seviyenizi doğal bir yolla değiştirerek bakteriyel vajinozis ile savaşabilirsiniz.
Bakteriyel Vajinozis İçin Ev Yapımı 7 Tedavi
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bakteriyel vajinozis, kadınların genital bölgelerini koruyan sağlıklı bir bakterinin değişimi sonucu ortaya çıkan bir vajinal enfeksiyondur. Bu durum, zararlı bakterilerin aşırı çoğalmasına izin verir.

Daha sonra sarı veya gri bir akıntı ve balığa benzer güçlü bir koku oluşturur. Bu, bakteriyel vajinozis enfeksiyonundan muzdarip herkes için çok rahatsızlık verici bir durumdur.

Çok ciddi olmasa da istenmeyen bazı semptomlara neden olabilir. Bu semptomlar; idrar yaparken yanma hissi, vajinal kaşıntı ve çeşitli diğer durumlardır. Bunların hepsi rahatsızlığa neden olabilir.

Neyse ki, bakteriyel vajinozis için uygulayabileceğiniz çok sayıda doğal ilaç vardır. Bunlar hem elinizin altında olan, çok kolay uygulanabilir maddelerdir; hem de %100 etkilidir ve kullanımları kolaydır. Haydi onlara bir göz atalım.

1. Bakteriyel Vajinozis için Doğal yoğurt

doğal yoğurt

Probiyotik bakımından zengin olan doğal yoğurt, en iyi tedavilerden biridir. Bakteriyel vajinozis ile savaşmada harika bir seçenektir. Bu gıda vajinanıza sağlıklı bakterileri sağlamaktadır.

Ayrıca enfeksiyona neden olan mikroplara karşı vücudunuzun direncini artırır. Emin olmanız gereken en önemli konu sade yoğurtta laktobasil bulunmasıdır.

Bu, vücudunuzun bu kısmını etkileyen bakterilere ve mayalara karşı savaşmanıza yardımcı olur. Yoğurdu yemek ve bölgesel uygulamanın enfeksiyon ile savaştığı kanıtlanmıştır. Bu tedavi klindamisine benzer sonuçlar vermektedir.

2. Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı mantar ve bakteri karşıtı bir üründür. Çeşitli enfeksiyonlara karşı bir tedavi olarak kullanılabilir. Çay ağacı yağı, uygulandığı ortamı değiştirir. Bu da bakterilerin çoğalmasını zorlaştırmaktadır.

Bu nedenle bu yağ, birçok enfeksiyonun komplikasyonlarını azaltmaktadır. Aynı zamanda, genital bölgenizdeki kötü kokuları ortadan kaldırmak için de iyidir. Vajinal sıvılarınızdaki bakteri miktarını da azaltır.

Nasıl kullanılır?

 • Birkaç damla çay ağacı yağını saf suda çözün.
 • İyice karıştığından emin olun ve günlük vajinal yıkama ürünü olarak kullanın.

3. Elma sirkesi

elma sirkesi ve elmalar

Elma sirkesi, vajinal bölgenizin pH seviyesini düzenleme yeteneğine sahiptir. Bunun anlamı da şudur ki; bu, enfeksiyonun neden olduğu kaşıntıyı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

Antiseptik, anti-enflamatuvar ve antifungal özelliklere sahiptir. Bunlar bakteri üremesini azaltır ve enfeksiyonu kontrol etmeye yardımcı olur. 2 bardak elma sirkesini ılık su dolu bir küvete dökün. Yaklaşık 20 dakika bunun içinde bekleyin.

4. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı sağlıklı bir yağdır. Hem doğal tıpta, hem de kozmetikte kullanılan faydalı özelliklere sahiptir. Güçlü antibakteriyel ve antifungal bir içeriğe sahiptir. Bu nedenle, birçok mikroorganizma türünden kurtulabilir.

Hindistan cevizi yağının antimikrobiyal etkisi laurik asitten gelmektedir. Bu etki, pH seviyesini ve vajinal florayı düzenler. Ayrıca enfeksiyon seviyesini de azaltır.

Nasıl kullanılır?

 • Bir tamponu Hindistan cevizi yağına batırın.
 • Tamponu bölgeye yerleştirin ve 30 dakika bekleyin.

5. Sarımsak

doğranmış sarımsak

Sarımsaktaki sülfür içeriği antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu da vajinal enfeksiyonlar için onu çok yararlı bir hale getirmektedir. Sarımsak tabletleri almak, metronidazol almakla benzer bir etki yaratır. Metronidazol, bakteriyel vajinal enfeksiyonların tedavisinde verilen bir ilaçtır.

Nasıl kullanılır?

 • Sarımsak hem yenebilir hem de bölgesel olarak uygulanabilir.
 • Her iki yol da, vajinal pH düzeylerini değiştirerek, bakteri ve mantarla savaşabilir.
 • Bu tedavinin en büyük yararlarından biri de herhangi bir yan etkisinin bulunmamasıdır.
 • Sarımsak biyolojik savunmamızı güçlendirir, ayrıca dış bakteri ve mikroplara karşı direncimizi artırır.

6. Hidrojen peroksit

%3 dereceli hidrojen peroksit bakteriyel vajinoz semptomlarını kontrol etmek için iyi bir araçtır. Antibakteriyel özellikleri, mikroorganizmaların aşırı büyümesine karşı savaşır ve etkilenen bölgenin pHını düzenler. Vajinal akıntı, kaşıntı, kötü koku ve yanma miktarını azaltmak için kullanılması önerilir.

Nasıl kullanılır?

Hidrojen peroksit ve damıtılmış suyu eşit olarak karıştırmanız ve bunu vajinal duş olarak kullanmanız önerilir. Hidrojen peroksiti tek başına kullanmak cildinizi tahriş edici olabilir.

7. Keklik otu yağı

kekik otu yağı

Keklik otu yağı genellikle iyi sonuçlar veren başka bir tedavidir. Konu vajinal enfeksiyonlar olduğunda bu özellikle geçerlidir. Antiseptik ve anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir. Bu özellikler enfeksiyonların şiddetini azaltır ve iyileşme sürenizi hızlandırır.

Nasıl kullanılır?

 • Bu özel ihtiyaç için, iki veya üç damla keklik otu yağını, Hindistan cevizi yağına karıştırmanız önerilir.
 • Ardından bunu etkilenen alanlara pamuk ile sürün.
 • Günde iki veya üç kere, aynı dozu yiyerek de alabilirsiniz.

Bakteriyel vajinozisiniz olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bu tedavilerden birini denediğinizden ve daha da önemlisi, doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun!

İlginizi çekebilir ...
Bakteriyel Vajinoz İle Savaşmak için 5 Doğal Çözüm
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bakteriyel Vajinoz İle Savaşmak için 5 Doğal Çözüm

Bakteriyel vajinoz, vajinal floranın dengesizliğinden kaynaklanan bir hastalıktır. Bu, kadınlar için en rahatsız edici sorunlardan biri olarak bili...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Goje, O. Vaginosis bacteriana. Manual MSD- Versión para profesionales. [Disponible en línea].
 • Mayo Clinic. Vaginosis bacteriana. [Disponible en línea].
 • Women Health en Español. Vaginosis bacteriana. [Disponible en línea].

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.