Balgam Söktüren Ev Yapımı Öksürük Şurubu

Soğan, özellikle solunum yolları sorunlarında etkili olan önemli bir iltihap gidericidir. Öksürük tedavinizde kullanmanın yanı sıra, geceleri yatağınızın yanına bir soğan koymayı da deneyebilirsiniz. 
Balgam Söktüren Ev Yapımı Öksürük Şurubu

Son Güncelleme: 29 Eylül, 2018

Öksürüğün pek çok çeşidi ve her bir çeşidinin belli semptomları var. Bugünkü makalemizde harika bir ev yapımı öksürük şurubu tarifi sizi bekliyor.

Bu tarif ciğerlerinizdeki balgamı söktürmeye yardımcı olacak. Bunun yanı sıra size daha birçok etkili tarif ve tedavi yöntemi sunacağız. Okumaya devam edin!

Islak öksürük nedir?

Göğsünüzde bir sıkışıklık hissediyorsanız, nefes alırken tıslama sesi duyuyorsanız, balgam tükürüyorsanız veya solunum yollarınız ve ciğerleriniz balgamla kaplıymış gibi hissediyorsanız bu, ıslak öksürüğünüz olduğu anlamına geliyor.

Yararlı veya ıslak öksürük denilen öksürük çeşidi, kalın bir balgam tabakasının (beyaz, sarı veya yeşil) birikmesiyle oluşur. Biriken balgam tabakası öksürükle vücuttan atılır.

Vücut aslında öksürerek doğal bir tepki verir ve öksürüğü balgamı ve ciğerlerdeki harici maddeleri atmak için kullanır. Islak öksürüğün semptomları şöyle sıralanabilir: 

 • Sürekli öksürme
 • Öksürükle çıkan yapışkan balgam
 • Öksürürken ve nefes alırken tıslama sesi
 • Sıkışma hissi
 • Göğüste ağırlık hissi
 • Sabahları aşırı öksürük

Daha önce söylediğimiz gibi balgamın renkleri farklı olabilir. Bu konuda dikkatli olmakta fayda var:

 • Temiz ve şeffafsa normal balgamdır.
 • Sarı ise solunum yollarının iltihaplanmasından kaynaklanır.
 • Yeşilse bronşlarda ciddi bir bakteriyel enfeksiyon vardır.
 • Kahverengi ise nedeni is ve hava kirliliği olabilir.
 • Gri ise sigara dumanından kaynaklanır.
 • Pembe ise astım belirtisidir.
ciğerler çay öksürük

Ciğerlerdeki balgamı söktüren ev yapımı öksürük şurubu tarifi

Bu ev yapımı öksürük şurubu tarifi, ciğerlerden balgamı söktürme konusunda çok etkilidir. Çocuklar için de uygun bir tariftir. Gerekli malzemeler şunlardır:

 • Bir yemek kaşığı hatmi kökü
 • Bir yemek kaşığı keten tohumu
 • Bir kaşık adaçayı
 • Dilimlenmiş bir limon
 • Bir bardak su
 • Bir bardak esmer şeker

Su ile şekeri küçük bir tencereye koyun. Eriyene kadar kaynatın. Diğer malzemeleri ekleyin, iyice karıştırın ve ateşten alın. 15 dakika beklettikten sonra süzerek cam bir şişeye koyun. İyileşene kadar günde 3 kez birer yemek kaşığı için. Bozulmaması için buzdolabına koyun.

Balgamlı öksürük için ev yapımı çözümler

Balgam söktürmek için (beyaz renkli olduğunda) yukarıda anlattığımız şurubun yanı sıra, bazı doğal tedavilerden de faydalanabilirsiniz.

Buhar

Balgam söktürmek için eski dönemlerden beri kullanılan etkili tedavilerden biridir. Sadece su kullanarak buhar oluşturabilirsiniz. Dilerseniz buhara dönüştüreceğiniz suyun içine bir avuç tuz ya da bir tutam şifalı bitki de ekleyebilirsiniz.

Bir tencere su kaynatın. Kaynama noktasındayken yüzünüzü suya yaklaştırın ve kafanızı bir havlu ile kapatıp çadır gibi yapın. Buharı içinize çekin.

Solunum yolu problemlerine iyi gelen bitkiler nane, okaliptüs, mürver, kekik ve adaçayı olarak sıralabilir.

Bal ve karabiber

İki malzeme de balgam söktürme konusunda çok etkilidir. Bir kaşık bal ile bir tutam karabiberi karıştırın ve günde iki kez tüketin.

kaşık kavanoz bal

Soğan

Bu sebze, sağlığa çok faydalıdır. Bir dezenfektan ve anti-enflamatuardır. Özellikle solunum yollarında etkilidir. Balgamlı öksürüğü tedavi etmek için soğandan pek çok şekilde faydalanabilirsiniz.

Birinci tavsiyemiz çok basit: İkiye bölün ve doğrudan aromasını içinize çekin. Bir diğer tavsiyemiz ise 4 bardak su ve soğanla çay yapmanızdır. Bu çayı süzüp balla tatlandırın. İçine limon ve zencefil de ekleyebilirsiniz.

Sarımsak

Solunum yolları problemlerinde etkilidir. Sarımsak, onu doğal bir antibiyotik yapan değerli bileşenlere sahiptir. Bir diş kesip çiğ bir şekilde tüketebilirsiniz. Salatanıza koyabilirsiniz. Bazı insanlar kaynayan suda çayını yapmayı tercih ederler. Yukarıda verdiğimiz soğan tarifi gibi de uygulayabilirsiniz.

Süt ve zencefil

Bir dilim zencefil kökü ve bir kap ılık sütü karıştırın. Zencefil balgam söktürücü bir besindir ve ılık sütle karıştırıldığında balgamı kolayca söktürmeye yardımcı olacaktır.

Uyumadan önce içebileceğiniz harika bir karışımdır. İki malzemeyi karıştırın ve soğutmadan için. Daha rahat uyumanızı ve nefes almanızı sağlayacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.