Soğan Yemenin Faydaları

· 25 Mayıs, 2015

Soğan mutfağımızdaki en vazgeçilmez besinlerden birisidir, hem yemeklerimizi lezzetlendirir hem de herhangi bir şekilde yenebilir ve pişirilebilir. Soğan besinsel özellikleri ve faydaları nedeniyle en çok önerilen yiyecekler arasındadır.  

Soğanın içindeki besinler nelerdir?

Soğanın ana bileşeni, yaklaşık %90’ını oluşturan sudur. Bu nedenle kalan %10’unun sayısız faydaları olan besinlerden oluşması sizi şaşırtabilir.

  • Esansiyel yağlar aşağıda da bahsedeceğimiz gibi, soğanın faydalarının çoğundan sorumludur. Ayrıca soğan doğradığınızda ağlamanızın nedeni de bunlardır.
  • Sinir ve bağışıklık sisteminiz için gerekli olan B grubu vitaminler, güçlü antioksidanlar olan E ve C vitaminleri.
  • Potasyum, magnezyum, fosfor, kalsiyum, sodyum ve sülfür gibi pek çok mineral.
  • Esansiyel amino asitler.
  • Lif.

Soğanın özellikleri

En iyi bilinen özelliklerinden birisi diüretik özelliğidir. Bu nedenle böbrek sorunları, gut, hiperürisemi, böbrek taşı, ödem ve hipertansiyonu olanlara çok tavsiye edilir.  Temel olarak diüretik özelliği nedeniyle olsa da yüksek su ve lif, düşük yağ ve şeker içeriği nedeniyle soğan herhangi bir beslenme rejiminde esastır.

Soğan ayrıca balgam söktürücü olarak da görev görür ve bakteri ve mantarları öldürür. Soğuk algınlığı, grip, bronşit, faranjit ve diğer solunum yolları hastalıklarında kullanılır. Bu nedenle bu vakalarda yaygın olarak kullanılan bir tedavi, geceleyin yatağın yanına kesilmiş bir soğan koymaktır. Son yıllarda soğan astım ve alerjilerde de faydalarını göstermiştir.

Soğan güçlü bir kalp koruyucudur, pıhtılaşma önleyici, hipolipidemik (vücuttaki kolesterol ve trigliserid seviyelerini azaltma kabiliyeti) ve kan basıncı düşürücü özellikleri  vardır. Sadece bunun için bile düzenli olarak soğan yemeye çalışmalısınız.

Soğanın arındırıcı etkileri arasında en iyi bilineni, sindirim sırasında midede oluşan toksinleri ve fermentasyonu uzaklaştırmasıdır. Bu işlem karaciğeri, pankreası ve safrayı uyarır ve gerekli maddelerin üretimini sağlar. Ancak bu sadece soğanı çiğ halde yediğinizde olur.

Soğan yemenin faydaları sayısızdır ve bunların hepsinden bahsetmemiş olsak da, belirgin olanları gözden geçirdik. Bu kadar faydası nedeniyle her gün soğan yemeye özen göstermelisiniz, ancak çiğ olarak yemeyi tercih edin çünkü bu şekilde tüm faydalarından yararlanabilirsiniz.

sogan2