Karaciğeri Temizleyen Yiyecekler

Karaciğeri Temizleyen Yiyecekler

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Vücudunuzu temizlemek ve toksinlerden arınmanın en iyi yolu, şüphesiz ki, karaciğeri temizlemektir.  Bunun nedeni, karaciğerin, vücudumuza derimiz, solunum veya sindirim sistemi yoluyla giren toksinleri arındırma işlevi olan detoks görevini görmesidir. Karaciğeri temizleyen yiyecekler için yazımıza bakın.

Karaciğer, bu işlemleri tamamlamak için, durmaksızın çalışır; fakat stres ve sürekli vücuda alınan toksinler, karaciğeri yorabilir. Yorulan karaciğer, fonksiyonlarını kaybedip, sağlığı önemli ölçüde bozabilir.

Karaciğer vücutta birkaç rol oynayan inanılmaz bir organdır, bu yüzden ona bakmak ve sağlıklı tutmak önemlidir. Genel olarak, tek yapmanız gereken sağlıklı beslenmektir

Karaciğer organları etkileyen toksinleri temizlediği için, organlarımızın sağlığının karaciğere bağlı olduğu unutulmamalıdır. Bu kıymetli organımıza iyi bakmak için, karaciğer temizleyen bazı tarifleri veriyoruz.

Sarımsak

soyulmuş sarımsak

Sarımsak, yüksek oranda sülfür içerir, sülfür de karaciğeri temizlemekle görevli enzimleri harekete geçirir. Ayrıca soğandaki selenyum ve allisin de, karaciğeri korumaya yardımcı olan besinlerdir. 

Greyfurt

Greyfurt, çok yüksek oranda C vitamini ve antioksidan içerir. Bu bileşenler de, karaciğeri doğal yoldan temizlemeye yarar.  Ayrıca greyfurt, karaciğerin yağları tutmak yerine yakmasını sağlayan naringenin adlı flavanoid enzimi içerir. Ayrıca bu enzim, yağ yakmanın yanında, karaciğeri toksinlerden temizlemeye yardımcı olur.

Yeşil Çay

yeşil çay

Yeşil çay, kateşin denilen ve karaciğerde yağ tutulmasını engelleyip, bu organın daha iyi çalışmasına yardımcı olduğu, bir çok araştırmaya konu olan antioksidanı içerir.

Üzüm

Üzüm, kanserli hücreleri durdurup, tümör oluşumunu engeller. Bir çok çalışmaya konu olduğu üzere, üzüm vücudu temizler, bu nedenle  bu meyveden, üzüm kürü adı verilen bir çok doğal kür tarifi türetilmiştir. Bu terapilerden biri, karaciğeri temizlemedeki güçlü etkisi sayesinde ve kanı güçlendirip, koruması sayesinde bir çok hastalığa iyi gelir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

karaciğeri temizleyen yiyecekler

Ispanak ve hardal gibi yeşil yapraklı sebzeler, karaciğeri temizleyen çok fazla birleşen içerdikleri gibi, karaciğerden ağır metalleri de temizlerler. Yeşil yaprakları sebzeler, her yerde kolayca bulunan, lezzetli sebzelerdir. Bu nedenle kolayca ve çok miktarda tüketilip, karaciğeri kolayca  temizlerler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Clemente, Carmin D. (2011). Anatomy a Regional Atlas of the Human Body. Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkins. p. 243.
  • Kawarada, Y; Das, BC; Taoka, H (2000). “Anatomy of the hepatic hilar area: the plate system”. Journal of Hepato-Biliary-Pancreatic Surgery. 7 (6): 580–586.
  • Bramstedt K (2006). “Living liver donor mortality: where do we stand?”. Am. J. Gastroenterol. 101 (4): 755–759.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.