Karaciğeri Temizleyen Tarifler

Karaciğer, bakteriler, virüs ve toksinler ile, vücuda zarar verebilecek böcek ilacı kalıntıları gibi maddeler ve ilaçların zararlı kalıntıları gibi maddelerden kurtulmayı sağlayan, çok önemli bir organdır. Bu kadar iş gören bir organın, kimi zaman tıkanıp temizlenmeye ihtiyaç duyması da normaldir. Peki karaciğeri nasıl temizleriz? Bu yazıda, karaciğeri temizleyen demleme bitki tarifleri vereceğiz.

Tıpta, bir hastalığı iyileştirmenin ilk aşaması onu toksinlerden arındırmak olarak kabul edilir.  Böylece vücut, daha sağlıklı bir dengeye kavuşur. Karaciğer rahatsızlığı çekmemek için, ayda bir ya da iki kez karaciğerinizi, doğanın bize bahşettiği ve iyileştirici gücü mükemmel olan kimi besinlerlerle temizlemeniz gerekmektedir.

Karaciğerimi Temizlemem Gerektiğini Nasıl Anlarım?

Artichokes tr

Bu karışım, karaciğeri ve olası rahatsızlıkları temizlemeye yardımcı olur. Bu karışım, folik asit, A1, B1, ve C vitaminleri, magnezyum, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, çinko ve lif içerir. Her 15 günde, 5 gün boyunca sabahları bu karışımı içebilirsiniz. Böylece karaciğeriniz düzenli olarak temizlenecektir.

Yapılışı

  • 2 kuru enginar yaprağını bir bardak suda kaynatın. 15 dakika dinlendirin ve yavaş yavaş için. Karaciğerinizle ilgili bir rahatsızlık yaşıyorsanız, bu karışımı günde 3 kere içebilirsiniz.

Deve Dikenli Karışım

Dandelion (1)

Kara hindiba, karaciğeri temizlemeye yardımcı olur ve işlevini kolaylaştırır. Çayını, akşam yemeklerinden sonra tüketmek, sindirime yardımcı olur.

Yapılışı

  • Bir avuç kurumuş kara hindiba bitkisini, bir bardak suya atın ve demlenmesini bekleyin. Günde iki bardaktan fazla tüketmeyin.

Boldo

Baldos-benefits-copy

Peumus boldus adı da verilen bu bitki, hazmı kolaylaştıran özellikleri sayesinde, hem karına, hem bağırsaklara iyi gelir ve karaciğeri korumaya yardımcı olur.

Yapılışı

  • Boldo bitikisi de, sağlık ürünleri satan dükkanlarda bulunabilir. Bir çay kaşığı kurumuş boldoyu, bir bardak kaynamış suya ekleyin. Dinlendirdikten sonra tüketin. Tok karnına almaya dikkat edin.