Balık Yağının 5 Erdemi

Balık yağı, kardiyovasküler hastalıkları ve artriti önlemeye yardımcı olur, çocukların psikomotor yeteneklerini güçlendirir ve bunun gibi diğer sağlık yararları arasında, saç kaybını önlemenize yardımcı olur.
Balık Yağının 5 Erdemi

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Son birkaç yılda balık yağı giderek daha fazla ilgi görüyor. Bu ürünün gittikçe daha fazla alıcıya sahip olmasının başlıca nedeni, yüksek miktarda omega-3 içermesi ve vücut üzerindeki olumlu etkileridir.Omega-3, trigliserit seviyelerini azaltmanın yanı sıra, kolesterol gibi insanlarda görülen hastalıklara saldırmak ve ortadan kaldırmaktan sorumlu bir yağ asididir.

Bu ürünle gelen önemli bir tavsiye de, aşırı miktarlarda tüketilmemesidir. Aslında günde üç gram, duyarlı ve sağlıklı bir dozdur. Balık yağı ile aşırıya kaçarsanız, başınız dönebilir ve mide bulantısı hissedebilirsiniz.

Balık yağının ana formu, önerilen günlük değerden oluşan kapsüllerde bulunur.

Balık yağı kapsülleri olmadığı zaman, hayvanlardan elde edilen bir ürün olarak, balık açısından zengin bir diyetle de elde edilebilir. Bunların arasında:

  • Somon
  • İstiridyeler
  • Tuna
  • Sardalya bulunur.

Balık yağının avantajları arasında aşağıdakileri bulacaksınız:

1. Kalbiniz için iyidir

kalp sağlığı

Balık yağı, kalp hastalıkları, artrit ve bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olur.

Farklı çalışmaların ortaya koyduğu gibi, balık yağı kalbe yardım etmesine rağmen, balıkların kendisini yiyerek en iyi sonuçları alabilirsiniz. Ancak bu yağ, atardamarları etkileyen rahatsızlıkların gelişmesini önlemenize ve kalp krizi geçirme olasılığını azaltmanıza yardımcı olur.

2. Beyninizi mükemmel durumda tutar

Zihinsel durum üzerindeki etkisine gelince, mükemmel sonuçlar sunar. Bunlardan biri, serotonin ve dopamin gibi hormonların işlevlerini, aktif tutmaktır. Bu hormonların aktivite eksikliği demans, Alzheimer ve hatta şizofreni gibi hastalıklara neden olur.

Ancak, daha önceden teşhis edilmiş bir rahatsızlık söz konusu olduğunda, kullanımının gerekli olup olmadığını anlamak için bir doktora danışmak daha iyidir.

Nöral seviyeyi koruyarak ve aynı zamanda arterleri mümkün olan en iyi durumda tutarak, felç riskini azaltmak için çok yararlı olduğu düşünülmektedir.

3. Çocuklar için her zaman iyidir

balık yağı

Genç yaş grubu için şiddetle tavsiye edilen bir üründür.

Etkilerinden biri hamilelikten geliyor. Amerikan Hamilelik organizasyonuna göre, hamilelikleri sırasında balık yağı tüketen annelerden doğan çocuklar, bunu tüketmeyen annelerden doğan çocuklara göre fazla bilişsel fonksiyona sahiptir.

Motor seviyesinde, omega-3 takviyeleri alan yeni doğmuş bebeklerin, uzuvlarında daha fazla koordinasyon kabiliyeti sağladığı gösterilmiştir.

Ayrıca, bir çocuğun zekasını yansıtan durumlara daha fazla dikkat edebilir ve daha fazla konsantre olabilirler.

Bazı uzmanlar, prematüre bebeklerde, beyin gelişimine yardımcı olacağını belirtmektedir.

Balık yağı tüketimi sınırlı olduğunda, çocuklarda görülebilecek bir başka durum dikkat eksikliğidir.

Beynin düzenli işleyişini etkilediğini ortaya koyan birçok bilimsel çalışma ve araştırma var.

Aynı şekilde, hiperaktivite görülen çocuklarda da faydalıdır..

4. Saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur

Besin maddeleri sağladığı için saç dökülmesine çok yardımcı olur, çünkü saç köklerinin uyarılmasını sağlar. Saçınıza parlaklık verir ve hacmini artırır.

Saç dökülmesini önler ve saçınızı güçlü ve sağlıklı tutar. Ayrıca cilde birçok faydası vardır. Bunlardan biri kuru ciltle savaşmasıdır; bu kuşkusuz en güçlü yanlarından biridir.

Güneşin neden olduğu yanmaları önlemek için kullanılması tartışmalara yol açar, ancak yine de tavsiye edilir.

Akne ve alerjiler üzerinde doğrudan etkisi vardır. Bu diğer cilt koşullarına ek olarak değerlendirilmelidir.

5. Hamilelik için uygundur

hamilelik

Bir kadın hamile iken ve daha önce açıklandığı gibi, balık yağı tüketimi bebek üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Bununla birlikte, anneyi doğrudan etkileyen başka faydaları da vardır.

Eğer geçmiş olumlu değilse ve kadın düşük yapmışsa, balık yağı erken doğumları, hatta kendiliğinden düşükleri önlemeye yardımcı olur.

6. Alerjilere karşı çalışır

Bağışıklık sisteminin optimal işlevine yardımcı olarak, alerjilerin giderilmesi için balık yağı önerilir.

Alerjiler ortaya çıkarsa bir çeşit tedavi olarak kullanılabilir. Bununla birlikte, bunun sadece bir tamamlayıcı olduğu, rahatsızlıklar için eşsiz bir çözüm olmadığı unutulmamalıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.