Balık Yağının Sizin İçin Yapabileceği 5 Şey

Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık yağı, kalp ve damar sağlığınız için harikadır ve enflamasyonla savaşmada iyidir.
Balık Yağının Sizin İçin Yapabileceği 5 Şey
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Balık yağı tüm dünyada popülerdir. Omega 3 yağ asitleri açısından çok zengin olduğu için vücudunuz için pek çok farklı şekilde iyidir.

Balık yağının ne yaptığından bahsetmeden konuşmak biraz karmaşıklaştırır. Özetle, balık yağı ve omega 3 temelde canlılık ve sağlık ile eş anlamlıdır.

Tüm vücudunuz için sağladığı birçok faydadan dolayı çok popülerdir.

Omega 3’leri (ve omega 6’lar) için birçok insan ona yönelirken, diğer sağlıklı bileşenleri de içerir.

Balık yağının ana bileşenleri

balık yağı hapı

İçerisindeki en iyi bilinen besinler arasında A, B, C ve D vitaminleri vardır.

Bunları elde etmek için yapmanız gereken şey balık yemek. Bununla birlikte, yağa gelince en besleyici balıklardan bazıları şunlardır:

 • Konserve sardalye
 • Ton
 • Ringa
 • Uskumru
 • Somon
 • Alabalık

Bu balıklar ile birlikte balık yağı takviyelerinde de bulunabilen yüksek seviyede omega 3 içeren diğer yiyecekler de vardır. Bu yiyeceklerin bazıları keten tohumu, chia tohumu ve cevizdir.

Omega 3 yağ asidi

Omega 3, çeşitli gıdaların en besleyici bileşenlerinden biri olarak kabul edilir. Balık yağı söz konusu olduğunda, yıldız oyuncudur.

Bu yağ asidinin ana özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Büyüme ve beyin fonksiyonlarını optimize eder.
 • Enflamasyon tedavisine yardımcı olur.

Bu besleyicinin eksikliği, farklı türde koroner hastalıklara, kansere ve psikolojik hastalığa yol açabilir.

Balık yağı sizin için ne yapabilir?

Yukarıdakilere dayanarak, en çok tanınan faydalardan bazılarını vurgulayacağız.

1. Çocuklar için harikadır

çocuk

Çocukluk çağı yaşamın en önemli aşamalarından biridir. Sonuçta, o zaman vücut büyür ve çok hızlı bir şekilde gelişiyor.

Bununla birlikte, hastalıklar ve bozukluklar da yaygındır. Balık yağı gerçekten işe yarayabilir.

Balık yağı tüketimi çocukların merkezi sinir sistemini güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

2. Beyninizi korur

Bahsedilen faydalara dayanarak, balık yağından çok fazla yararlanabilen sadece çocuklar değil. Herhangi bir kimse, yaşı ne olursa olsun, düzenli olarak tüketebilir ve tüketmelidir.

Balık yağı tüketimi beyni korur, beyin kanamasını ve damar tıkanıklığını önler. Ayrıca yüksek kolesterol ve diyabetle mücadeleye yardımcı olur.

3. Cildiniz için harikadır

cilt bakımı

Diyetinize eklenmesi, özellikle kuru cildiniz varsa, iyi bir cilt sağlığını destekler.

Ancak, bu doğal yağ sadece nemlendirmekten daha fazlasını yapar. Ayrıca kaşıntı, sedef hastalığı ve sivilce gibi rahatsızlıkların tedavisinde de yardımcı olur.

Aynı zamanda lokal olarak da uygulanabilir. Sadece birkaç damla yağ pürüzsüzleştirmek, enflamasyonu azaltmak için hafif dairesel hareketler yapın.

4. Mükemmel bir artrit tedavisidir

Balık yağının başlıca faydalarından biri romatoid artritin tedavisindedir. Nedeni olağanüstü omega 3 içeriğidir.

Enflamasyonda azalmayı teşvik eder. Bu nedenle, artrit için doğal bir tedavi gibi davranır. Ayrıca özellikle sabah saatlerinde eklem sertliğine de yardımcı olur.

Ancak, balık yağının hemen işe yaramadığını unutmayın. Bu aşamalı bir süreçtir.

5. Kardiyovasküler sisteminizi destekler

kardiyovasküler sağlık

Balık yağı kardiyovasküler sağlığınız söz konusu olduğunda sizin için çok şey yapar. En büyüklerinden biri, tansiyonunuzu düşürmesidir.

Arterlerinizi temizlemeye yardımcı olur ve plak ve biriken yağdan kurtulmaya yardımcı olur. Ayrıca, bunun kalp krizi ve benzeri şeylere neden olabileceğini de unutmayın.

Balık yağı bu gibi durumlarda çok yararlı olabilir.

İlginizi çekebilir ...
Balık Yağının Faydaları Saymakla Bitmez
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Balık Yağının Faydaları Saymakla Bitmez

Balık yağının faydaları saymakla bitmez. Şimdi, kendinizi daha sağlıklı ve güçlü hissetmeniz için neden balık yağı kullanmanız gerektiğini paylaşac...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Roman GC., Jackson RE., Gadhia R., Román AN., et al., Mediterranean diet: the role of long chain w-3 fatty acids in fish; polyphenols in fruits, vegetables, cereals, coffee, tea, cacao and wine; probiotics and vitamins in prevention of stroke, age-related cognitive decline, and alzheimer disease. Rev Neurol, 2019. 175 (10): 724-741.
 • Huang TH., Wang PW., Yang SC., Chou WL., et al., Cosmetic and therapeutic applications of fish oil’s fatty acids on the skin. Mar Drugs, 2018.
 • Petersson S., Philippou E., Rodomar C., Nikiphorou E., The mediterranean diet, fish oil supplements and rheumatoid arthritis outcomes: evidence from clinical trials. Autoimmun Rev, 2018. 17 (11): 1105-1114.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.