Ballı Su İçmenin Faydaları

Boş karna bir bardak ballı ılık su içmek, uyanmak için kahve içmekten daha etkilidir, bunu daha önce duymuş muydunuz? Buna ek olarak, vücudunuzun detoksuna yardımcı olur.
Ballı Su İçmenin Faydaları

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bal, arıların çiçek nektarından ve bitkilerin yaşayan bölümlerinin salgıladıklarından ürettiği bir üründür. Özellikleri insan sağlığı için ve önemli bir enzim, antioksidan bileşikleri ve doğal şeker kaynağı olarak yüzyıllardır kullanılan tamamen doğal bir üründür. Peki ballı su?

Buna ek olarak, antiseptik, anti-inflamatuar ve müshil özelliklerine sahiptir ve sağlığınızı etkileyebilecek çeşitli rahatsızlıkları önler ve onlarla mücadele eder. Balın besin değeri göz önüne alındığında, bu madde alternatif tıp ve doğal kozmetikte yaygın olarak kullanılan bileşenlerden biridir.

Bazı insanların bilmediği şey ise, balın sıcak suyla birleştirildiğinde etkilerinin daha da iyi olduğudur. Bu geleneksel ilaç vücuda sağladığı faydalar sayesinde milyonlarca insan için harika bir besin takviyesidir.

Bu makalemizde, ballı su içmenin yararlarından bahsedeceğiz ki her gün tadını çıkarmaktan çekinmeyin. 

İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı korur

idrar yolu enfeksiyonu
Ilık su ve balın idrar söktürücü ve antibakteriyel özellikleri, idrar yollarını temizler ve sistit gibi hastalıkların oluşma riskine karşı koruma sağlar. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde, bu kombinasyon ile vücuttaki koruyucu maddelerin artmasına ve virüs saldırılarına karşı korunmaya yardımcı olur.

Sindirimi geliştirir

Baldaki enzimler karaciğerin işlevini arttırır ve yemeklerin daha iyi sindirilmesini sağlar. Bal tüketmek bakteriyel floranızı korur, öğünlerinizden en fazla yararı almak için besleyici ögelerin emilimini kolaylaştırır.

Bunlar yetmezmiş gibi, balın hafif müshil etkisi bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlığa karşı önlem almanıza destek olur.

Kilo vermenize yardımcı olur

kilo kaybı
Bunun kilo vermeye ne kadar yardımcı olduğunu öğrenen binlerce insan beslenme programlarında ballı su kullanıyor. Bal sağlıklı bir enerji kaynağı olan doğal şekerler içerir, bu da yemeklere aşermeyi önler ve kalori harcamayı teşvik eder.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bu içecek bağışıklık sistemini destekleyen besleyici ögelerle doludur. Vücudun zararlı maddelere karşı savaşmasına yardımcı enzimler, vitaminler ve mineraller içerir.

Balın antibakteriyel özellikleri vücuda giren veya konvansiyonel antibiyotiklere karşı dayanıklı olan zararlı mikroorganizmaları öldürebilir.

Alerjileri azaltır

hasta kadın

Organik bal tüketimi, bağışıklık sistemini tetikleyerek alerjilere sebep olan polen ve diğer çevresel partiküllere hassasiyeti giderir. Balgam söktürücüdür ve solunum yollarını temizlemeye yardımcı olur.

Enerji sağlar

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, baldaki şekerler zihinsel ve fiziksel performansı arttıran sağlıklı birer kalori kaynağıdır. Eğer sabahları uyanmak için kahve yerine ballı su içerseniz, yorgun ve uykulu halinizden hemen kurtulacaksınız.

Aynı zamanda vücudunuzun gün içindeki aktivitelerinin işlevini korumak için vücudunuzu nemlendirmiş olacaksınız.

Öksürükle ve tahriş olmuş boğazla savaşır

Ballı ılık su kuru solunum yollarını temizler ve balgam söktürür. Rahatlatıcı ve anti-inflamatuar özellikleri ile akciğer sağlığını korur ve boğazı tahriş eden öksürük nöbetlerine iyi gelir.

Vücuda detoks yapar

detoks yapmak

Ballı ılık suyun içine biraz da limon suyu eklerseniz, detoksa yardımcı, sindirimi destekleyen bir içecek elde edeceksiniz. Bu içecekle bağırsak hareketlerinizi kolaylaştıracak ve kan akışında, karaciğerde ve kolonlarda biriken toksinlerden kurtulacaksınız. 

Limondaki sitrik asit, baldaki enzimlerin işlevini arttırır. Böylece yağların sindirimi ve detoks kolaylaşır.

Kolesterolü kontrol eder

Bu içeceği günde bir kere içenlerin iki saat içinde kolesterol seviyeleri neredeyse %10 düşüyor. Bu uzun vadede oluşan kan dolaşımı problemleri ve kardiyovasküler hastalıkların riskini azaltır.

Ilık ballı suyu nasıl hazırlayacaksınız?

bal ve çay

Ballı ılık su, düzenli olarak tüketildiğinde iyi hissetmenizi sağlar.

Bazı etkiler ilk içecekten sonra fark edilse de, çoğunluğu zamanla ortaya çıkar. 

Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı bal (7.5 g)
  • 1 bardak ılık su (200 ml)

Ne yapmalı?

  • Balı suda çözdürün ve boş mideye için.
  • Tüm faydalarından yararlanmak için haftada en az üç kere tekrarlayın.

Bu karışımı halen kullanmıyor musunuz? Şimdi bu ballı ılık suyu denemek için çok daha fazla nedeniniz var! Evde hazırlaması çok kolay. Haydi ne duruyorsunuz?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.