Kendini Bulmak, Bazen Kaybolmayı Gerektirir

Bazen aklın düşüncelerini toplamak için dolanması ve daha da güçlenmek için sizi saran gerçeklikten kaçmak istemesi normaldir.
Kendini Bulmak, Bazen Kaybolmayı Gerektirir

Son Güncelleme: 06 Ocak, 2019

Bazen kendini bulmak için en iyi yol kaybolmaktır. Bu kendinizi belli başlı bağlardan, boğucu mekanlardan ve stres ile anksiyeteye yol açan baskılardan özgürleştirmeniz demektir.

Kaybolmak yaşam yolunuzdan sapmak değildir. Kesinlikle! Bu daha çok kendinizi kaybedip kendinizle ilgilenmeyi kestiğiniz noktada kendinizi yeniden keşfetmektirPsychology Today dergisinde yayınlanan enteresan bir makalede beynin düzenli olarak beyin tatiline çıktığını belirtmişlerdir.

Bu hepimizin daha sık uygulaması gereken enteresan bir konsept. Bu işin anahtarları kolay: yeni şeyler keşfetmek için çevrenizdeki şeylerden bir adım uzaklaşın. Bu kendi hakkınızda, kim olduğunuz hakkında daha fazla şey keşfetmek için yeni senaryoların içine girmenize destek olur. Cesaretiniz var mı?

Kaybolmak ve Kendini Bulmak İçin Cesaret

Bazı insanlar kendilerini hayatlarında bir kez bile kaybetmemiştir. Ve ister inanın ister inanmayın, bu sağlıklı değildir. Yaşam döngünüz hiçbir zaman sabit bir amaca hizmet eden düz bir çizgiden ibaret olmamalıdır.

İnsanlar genelde yolları, yollardaki çatalları, izleri ve hatta yanlış yolu takip eder. Bazen birden mutluluk, denge ve huzuru bulana kadar bir labirentin içinde kaybolursunuz. Kendini bulmak veya kim olduğunuzu keşfetmek için kendinizi birkaç kez kaybetmeniz normaldir.

Bunların hepsi değerli bir derstir. Ve değişimden korkmamalısınız; çünkü bazen değişim yepyeni kapılar açar ve kişisel bütünlüğünüzü bulmanıza yardımcı olur. Daha fazla olgunluk, daha fazla huzur demektir.

Bu yazımıza da göz atın: İradeyi Artırmanın Dört Yolu

denizde beyaz elbiseli kadın

Anlık durumunuz sizi kendi kişiliğinizden uzaklaştırdığı zaman

Hepimiz değerlerimizin, sınırlarımızın, prensiplerimizin, ihtiyaçlarımızın ve hedeflerimizin ne olduğunu biliriz. Ama bazen bunlar yavaşça erir. Adeta okyanusun sularında eriyen kayalar gibi…

  • Bunların sonunda bazen kendi orijinal varlığınızı ve özünüzü anlamak imkansızdır. Bu öz güveninize ve kişiliğinize de olabilir.
  • İşiniz, aileniz veya ilişki alanlarınız bazen bir tür şantaj, baskı, doğrudan veya dolaylı manipülasyon yaratır ve yavaşça kişiliğiniz erir.
  • Şu an kim olduğunuz ve aslında kim olduğunuz arasındaki gelgitin yarattığı içsel çalkalanmayı fark etmek gözlerinizi açmak ve bu durumların tehlikeli olabileceğini anlamak için önemlidir.

Hiç birimiz istediğimiz her şeyi o anda yaratamayız. Hepimizin gerçekleştirmesi gereken sorumlulukları, hedefleri, bakması gereken insanları vardır. İşin özü dengede yatar. Yani yaptığınız her şeyi algılamanız ve sizi iyi hissettirdiğinden emin olmanız gerekir. 

yağmurlu hava köprü

Bağlantıyı koparmak ve içinize dönmek için kaybolmak

Aklınızda bulundurmanız gereken bir şey vardır. İnsanlar yüksek anksiyete durumlarında uzun süreli strese maruz kalırlar. Böylece hayata tutunamazlar ve dışsal baskıları öyle içselleştirirler ki, sonuçta bazı problemler yaşarlar.

Çünkü beyin genel olarak belli derecede stresle başa çıkabilir ve kortizol ya da adrenalin gibi nörotaşıyıcılar hafıza dalgalanmalarına ve hatta gerçeklikten kopmaya yol açabilir.

Bunun bir örneği, bir gün işe giderken kendinizi birden nereye gittiğinizi, ne yaptığınızı bilmez halde bulmaktır. Bu etki birkaç dakika veya saatler sürebilir. Ama bu süreç beynin huzur bulmasına yardımcı olur.

Aklınız aşırı zorlandığında ritminizi yavaşlatmaya ve bağlantıyı koparmaya çalışır. Ama beyin bunu travmatik biçimde yapmadan önce hafızayı silebilir veya hafızada boşluklar yaratabilir. Bu durumda en iyisi daha doğal davranmak, dikkatli olmak ve bütünlüğünüzü korumaktır.

Sağlıklı biçimde bağlantıyı kesmek mümkün mü?

Bu, cüzdanınızı boşaltmanız veya bir uçak bileti alıp ufkunuzda beliren ilk yere gitmek anlamına gelmiyor. Ayrıca kendinizi insanlara kapatıp tüm kapılarınızı bir daha açılmayacak şekilde kilitlemek zorunda da değilsiniz.

su üstünde yatan kadın
  • Kendini bulmak için kaybolmak hazırlık gerektirir; çünkü bu bir koşma hali değildir, sadece kendinizi iyileştirmek için mesafe alma halidir. Hazır olduğunuz zaman geri dönüş biletinizin olması iyidir.
  • Kaybolmak isteyen insanlar ne yaptıkları ve ne istedikleri konusunda açık ve net olmalıdır. “Rahatlamak, düşünmek ve karar almak için tek başıma bir haftasonu geçirmek istiyorum.”
  • Çevrenizdeki insanlar sizi anlayacaktır. Anlamayanlar olursa, bu onların problemidir. Bunun anlamı kendinizi öncelik haline getirmenizdir. Dışladığınız, kenara ittiğiniz ve potansiyelini unuttuğunuz kendiliğinizi yakalamak için kendinize özel zaman ayırmaktır.
  • Yani, hayatın gerçekliğinden kaçmak için değil; güçlenmek ve hayatınızı sağlamlaştırmak için kendinizi kaybedersiniz.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.