İradeyi Artırmanın Dört Yolu

İradeli olmak değişimleri kabul etmek ve yeniliklere adapte olmaktır. Bu kabiliyeti sonradan edinmek mümkündür. Kendinize hedef koymak ve fırsatlar elde etmek, öz-disiplini desteklemeye yardımcı olur.
İradeyi Artırmanın Dört Yolu

Tarafından yazılmıştır Ivan Aranaga Amengual

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bazen, karşılaştığımız sorunları gözümüzde büyütüyoruz ve bu durum da bizi olumsuz düşüncelere itiyor ve sorunlarla yüzleşmekten kaçmamıza neden oluyor. Bununla birlikte, iradenizi artırmanın bazı yolları vardır.

Korku doğaldır ve bundan kurtulmanın hiçbir yolu yoktur ancak sinirlerinizi kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz. Bunu yapmak kolay olmayabilir ancak imkansız da değildir.

Böyle durumlarda irade, diğer adıyla öz-disiplin, çok önemli bir hale gelir. İradenizi artırmanın dört yolu aşağıdaki gibidir.

1. Düşünün ve eyleme geçin

karanlıkta oturan kadın

“Kontrol güçtür.” Bu söz, Steven Spielberg’in yönetmenliğini yaptığı Schindler’in Listesi filminde yer almaktadır ve yukarıda bahsedilenleri çok iyi bir şekilde açıklamaktadır.

İmkansız görünen şeyleri başarabilmek için iradeye ihtiyaç duyarız.

Bu, kendimizi ikna etmekten ziyade eyleme geçmekle ilgilidir. Karar vermek ve kararları uygulamak arasında büyük bir fark vardır. Kararlarımız arasında bağlantılar yoksa hedeflediğimiz şeyleri başarmak çok zor olabilir.

2. İnanmaktan vazgeçmeyin

bilgisayar başındaki kadın

İrade ve inatçılık aynı şey değildir. İradeli olmak, hataları tekrar etmek veya hiçbir plan yapmadan bir görevi tamamlamaya çalışmak anlamına gelmez.

İradeli olmak değişimleri kabul etmek ve yeniliklere adapte olmaktır. Her şeyin bizim beklediğimiz gibi sonuçlanmayacağını anlayabilmeli ve yine de mücadeleye devam etmeliyiz.

İnsanların emeklerinin karşılığını alacağını ümit etmesi oldukça normaldir. Ancak uzun vadede bizi tatmin eden şey, ilerlemek ve en yüksek başarıyı elde etmek amacıyla harekete geçmektir.

Başka bir deyişle, 100 metre koşusuna mı yoksa maraton koşusuna mı katılacağınızı seçebilirsiniz.

İrade sahibi olmak hatalarımızı kabul etmektir ancak belki de en zor olan her insanı etkileyen olumsuz düşünceleri bir kenara koyabilmektir. Bunun için umutsuzluktan vazgeçmek ve düşündüğümüzden daha güçlü olduğumuzu fark etmek gerekir.

Hedef belirlemek, gereken değişimleri yapmak ve alternatifler oluşturan fırsatlardan yararlanmak iradeli olmaya ve iradeyi korumaya yardım eder.

Geriye bakmadan ilerlemek, odak noktamızı kaybetmemizi engeller ve başarıya ulaşmak için disiplinli olmayı sağlar.

3. Spor en iyi örneklerden bir tanesidir

Sporda iradeli olmanın pek çok örneği vardır. Sadece biraz dikkat etmelisiniz. Ailenizde veya özel hayatınızda, sevdiklerinizin zor zamanlar geçirdiği durumları bir kişisel gelişim fırsatı olarak kullanabilirsiniz.

Dünya çapında, iradeli olmanın birinci sınıf örnekleri vardır. Üst düzey sporcular buna örnektir. Örneğin Arjantinli futbol oyuncusu Lionel Messi, irade sahibi olmasıyla övünç kaynağı haline gelmiştir.

Messi’nin ne kadar yetenekli olduğunu hepimiz biliyoruz ancak fiziksel temas konusundaki disiplinine rağmen göze çarpmak için neler yapmak zorunda kaldığının da farkındayız.

Bu yarışta, gün geçtikçe doğal yeteneğinin üzerine koyduğunu da gözlemliyoruz.

Başarı tutkusu, kazanma ve güçlü olma arzusu nedeniyle karşılaştığı sorunların üstesinden geldi. Sorunu belirlemek ve sorunun üstesinden gelmeye çalışmak en önemli şeydir.

Yetenekli olmak yeterli değildir. Hedeflerinize ulaşma ve mükemmellik için mücadele etme arzunuzun da olması gerekir.

4. Sabır en iyi dostunuzdur

sabırlı olmak

Pek çok insan ilk başarısızlığında pes eder. Bu, çok sık yapılan ve pişmanlık veren bir hatadır. İnsanlar kendilerini kaybolmuş hissederler çünkü istedikleri uğruna savaşmak için yeterli özgüvene sahip değillerdir. yoktur.

Hedefinizi oldukça zorlu bir şekilde yansıtmanıza gerek yoktur.

Diyet yapmayı buna örnek olarak verebiliriz. Şekerli şeyler yiyip içmemek herkes için zor olabilir ancak imkansız değildir.

Burada, kendinizi kontrol edebilme yeteneğiniz devreye giriyor. Uzun zaman boyunca uyduğunuz kuralların dışına çıkmak istemeniz normaldir ancak tam da bu noktada irade gücüyle güçlüklerin üstesinden gelmeniz gerekir.

Yolunuza çıkan bütün zorlukların üstesinden gelip hedeflerinize ulaştığınızda bir örnek teşkil etmiş olursunuz. Bu şekilde, insanlar ilk başta çok zor görünen durumların aslında öyle olmadığını anlamış ve öğrenmiş olurlar.

İşte o zaman, bütün çabalarının ve döktükleri terlerin buna değdiğini anlarlar. İradenin hedeflere ulaşmada mükemmel bir müttefik olduğunu gördüklerinde tahmin etmesi oldukça zor olan bir mutluluk yaşarlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.