Bebeklerin Cinsiyetini Belirlediği Düşünülen Yöntemler

Bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmeye yönelik bu yöntemlerin herhangi bir bilimsel dayanağı olmadığını unutmamalısınız. 
Bebeklerin Cinsiyetini Belirlediği Düşünülen Yöntemler

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 27 Mayıs, 2022

Modern tıp, bebeğinizin cinsiyeti ile ilgili bilgi sahibi olmak istediğinizde size yardımcı olur. Tıbbi yöntemlere başvurarak bebeğinizin cinsiyetini öğrenmenin birçok yolu vardır. Eczaneden alabileceğiniz farklı testler de mevcuttur.

Ancak geçmişte, tıbbi yöntemlerle cinsiyet belirlenemediğinden insanlar daha geleneksel yollara başvuruyorlardı. Popüler kültür birikimine dayanan bu yöntemlerin pek çoğunun batıl inanç olduğu da söylenebilir.

Geleneksel yöntemler bebeğinizin cinsiyeti hakkında ne söyler?

hamile kadının karnı

Yüzük yöntemi

Geçmişte insanlar bu yöntemin doğru sonuçlar verdiğini düşünürlerdi. Bu uygulama altın ya da gümüş herhangi bir zincire bir yüzüğün takılmasıyla yapılır.

Zincir hamile kadının göbeğinin üzerine sarkıtılır. Ardından yüzüğün hareketine göre, cinsiyetin kız ya da erkek olacağı tahmin edilmeye çalışılır.

İnanışa göre yüzük ileri geri giderse bebek erkek, bir daire çizerse bebek kız olacaktır.

Matematiksel formül

Hamile kadının yaşına, adet döneminin ilk gününden 14 gün sonra başlayacak şekilde, doğum ayı ve gebe kaldığı ay eklenir.

Bu batıl inanca göre, ortaya çıkan sayı çiftse, çocuk kız olacak demektir. Ortaya çıkan sonuç tek sayıysa, bu, bebeğin erkek olacağı anlamına gelir.

Yağ testi

Bu teste göre hamile kadının karnının en şişkin kısmına biraz zeytinyağı dökülür. Yağ çabucak akarsa bebeğin erkek olacağına, akmazsa bebeğin kız olacağına inanılır.

Karın şekli

hamile-mutlu-kadın

Bazı kişiler, anne adayının, karın şekline bakarak bebeğinizin cinsiyeti hakkında bilgi sahibi olabileceğinizi söylerler.

Bu inanışa göre anne adayının karnının yuvarlak olması bebeğin kız olacağını gösterir. Karın çıkıntılıysa bu bebeğin erkek olacağı anlamına gelir.

Çin takvimi

Cinsiyet belirlemeyle ilgili batıl inançlardan biri de Çin ya da Maya takvimine göre cinsiyet belirlemedir. Bu yöntemde hesaplama yapmak için annenin yaşı ve gebe kalınan tarih esas alınır.

Kalp atışı

Bir anne için hiç şüphesiz en güzel seslerden biri bebeğinin kalp atışlarıdır.

Bazı insanlar bebeğin kalp atışı sıklığının cinsiyetine dair önemli bilgiler verdiğine inanırlar. 

Bu kişilere göre bebeğin kalp atışları dakikada 140’tan fazlaysa, bebek kızdır. Kalp atışları 140’tan azsa, bebek büyük ihtimalle erkektir.

Kırmızı lahana testi

Geçmiş dönemlerde bebeğin cinsiyetini tahmin etmek için kullanılan yöntemlerden biri de kırmızı lahana testidir. Bu sebze, gebelik döneminde anne adaylarının gözüne hiç de lezzetli görünmeyebilir.

Bu testi yapmak için kırmızı lahana suyun içinde kaynatılır. Bebeğin cinsiyetini öğrenmek için lahana suyuna birkaç damla idrar damlatılır.

Karışım mor renge dönerse bebeğin erkek olacağı, pembe renge dönerse bebeğin kız olacağı söylenir.

Sarımsak

koltukta-oturan-hamile-kadin

Sarımsağa başvurulan bu batıl inanca göre, anne adayı sarımsak yediğinde cildi kötü kokarsa büyük ihtimalle oğlu olacaktır. Cildinde kötü bir kokunun meydana gelmemesi ise kızının olacağı anlamına gelir.

Tatlı ya da tuzlu yiyecekler

Anne adayları hamilelik döneminde aşerebilirler. Aşermenin de bebeğinizin cinsiyeti hakkında ipucu veren bir şey olduğu söylenir. Anne adayının canı çikolata, kurabiye ya da  şeker gibi tatlı şeyler isterse bu kızı olacak demektir.

Tersine, canı patates kızartması ya da herhangi bir tuzlu atıştırmalık çekerse bir oğlunun olacağına inanılır.

Karbonat testi

Bebeğin cinsiyetini tahmin etme amacıyla başvurulan testlerden biri de karbonat testidir. Siz de geçmiş dönemlerde yaşamış insanlar gibi bu testi yapmak isterseniz karbonata ve bir bardak suya ihtiyacınız olacak. Sonrasında bu karışımın içine idrarınızdan bir miktar eklemelisiniz.

Karışımın içinde kabarcıklar oluşuyorsa bebeğin erkek olacağına inanılır. Hiçbir değişim olmazsa bebeğin cinsiyetinin kız olacağı düşünülür.

Yüzdeki sivilceler

uzanan hamile kadın

Gebelik sırasında yüzünüzde birkaç sivilce çıkabilir. Eskiden hamile kadının yüzünde sivilce çıkarsa bunun, bebeğinin kız olacağına dair bir işaret olduğu söylenirmiş. Hamilelik döneminde anne adayının yüzünde sivilce çıkmıyorsa bunun da bebeğin erkek olacağına işaret ettiğine inanılırmış.

Anne adayının yüzü

Hamilelik döneminde kilo alınması nedeniyle anne adayının yüzü yuvarlaklaşır.

Eskiden anne adayı kilo aldığında yüzünün iyice yuvarlaklaşmasının bebeğin kız olacağı anlamına geldiği söylenirmiş. Eğer anne adayının yüzü değişmezse bunun da bebeğin erkek olacağı anlamına geldiğine inanılırmış.

Testosteron etkisi

Hamilelik sırasında, vücudun bazı bölgelerindeki kıllarda artış görülebilir. Yine bir batıl inanca göre vücutta normalden hızlı uzayan kılların, testosteron etkisinden dolayı bebeğin erkek olacağını gösterdiği düşünülür.

Durum tam tersi ise de bebeğin kız olacağına inanılır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.