Bel Ağrısı için Doğal Tedaviler

Bel Ağrısı için Doğal Tedaviler

Son Güncelleme: 09 Mart, 2019

Bel ağrısı veya alt sırt ağrısı, sırt ile kalçanın birleştiği bel omurlarında meydana gelen ağrılara verilen addır. Bel ağrısının sebepleri birden fazla olabilir ve kas yapısını, bağ dokularını, sinirleri ve omurga disklerini olumsuz yönde etkileyebilir. Bel ağrısı için doğal tedavileri görmek istiyorsanız okumaya devam edin…

Ağrı atakları kendini acı, kasılma, ve/veya hareketlerin kısıtlanması şeklinde gösterir. Birkaç gün sürebildiği gibi kronik hale gelerek hastaların yaşam kalitesinde büyük bir düşüşe sebep olabilir. Biz de size burada bel ağrısının olası nedenlerini ve  ağrılarınızı önleyecek, dindirecek doğal tedavi yöntemlerini anlatacağız.

Olası sebepler nelerdir?

Bel ağrısı bir çok farklı sebepten ötürü olabilir. Bu faktörler aşağıdaki gibidir:

 • Kaslarda gerginlik ve kompensasyon
 • Anormal omurga eğriliği (lordoz, skolyoz)
 • Böbrek hastalıkları
 • Bel fıtığı
 • Kireçlenme ve osteoartrit
 • Stres ve duygusal aşırı yüklenme
 • Kabızlık ve bağırsak problemleri.

Eğer bel ağrınız 3 günden fazla sürüyor ise, bir doktora danışmanız büyük önem taşır. Zira bu denli uzun ağrılar daha ciddi rahatsızlıkların da belirtisi olabilir. Doktor gerek duyulduğu takdirde teşhis koymak için röntgen veya emar isteyebilir.

İltihap sökücü diyet

Bel ağrısı çektiğiniz dönemlerde, dengeli beslenmeli ve iltihaplanmayı arttıran, süt ürünleri, beyaz şeker, kırmızı et, ve rafine un gibi yiyeceklerden kaçınmalısınız. Bunların yerine, bel ağrısı için iyi, iltihapların kurutulmasına yardımı dokunan besinleri tercih etmelisiniz. Bu besinler:

 • Doğal meyve ve sebze suları (havuç, pancar, kereviz…)
 • Kırmızı biber
 • Chia çekirdeği
 • Kabuklu yemişler
 • Yeşil çay
 • Zencefil
 • Ananas
 • Papaya
 • Brokoli

Isıtma

Bel, vücudun en kolay üşütülen bölgelerindendir. Elektrikli battaniye, ısıtıcı yastık, sıcak su torbası veya yün yorgan yardımı ile belinizi sıcak tutmalısınız.

Diğer bir seçenek ise belinize banyoda sıcak su tutmaktır. Suyu kendinizi yakmadan, kademe kademe, dayanabileceğiniz kadar ısıtın. Suyu 2-4 dakika boyunca belinizde gezdirin. Eğer bunu oturur vaziyette yaparsanız daha da etkili olacaktır. Bu tedavi yöntemini siyatik ve fıtık gibi durumlarda uygulamaktan kaçının.

İçebileceğiniz şifalı bitkiler

Zenberek otu ve saparna, iltihap sökücü ve vücudu minerallerle besleyen şifalı bitkilerdir. İki bitkiyi de günlük 1 litre suya demleyin. Biraz limon sıkın ve tatlandırmak için biraz stevia veya splenda ekleyin. Bu içeceği gün boyunca içerek bitirin.

Kil lapası

Kil, her türlü iltihaplanmaya iyi gelen, ucuz ve harika bir merhemdir. Yeşil veya kırmızı kili ılık suyla sulandırarak, rahat sürebileceğiniz, akmayan bir lapa haline getirin. Fazla sulu yapmayın ki bel derisine sağlam biçimde yapışsın.

Bunun üstünü bir giysi veya kumaşla örtün. Sıcaklık vermesi için kalın yün bir kumaş koyarsanız daha iyi olur. Lapayı belinizde en az yarım saat bekletin. Ama isterseniz gece yatarken de bırakabilirsiniz. Çıkardığınız zaman kurumuş olacaktır. Kil toksinleri emer, iltihaplanmayı azaltır ve vücudu besler.

Sığır gözü

Sığır gözü, sporcuların sakatlanmaları önlemek ve tedavi etmek için kullandığı bir bitkidir. Özünü, kremini bulabilir, homeopati şeklinde uygulayabilirsiniz . Merhem ve hapı birlikte kullanabilirsiniz.

Homeopati uygulamaya karar verdiyseniz, Arnica Montana 9 CH ilacını kullanın. Günde 3 defa öğünler arasında, bir şeyler içmeden önce, diş fırçalarken veya sakız çiğnerken dilinizin altına 3 top yerleştirin.

Biberiye sirkesi

Biberiye kan dolaşımını hızlandırır. Kendinize biberiye sirkesiyle masaj yapmanın çok yardımı dokunabilir. Biberiye sirkesini evde kendiniz, birkaç dal biberiyeyi sirkede bekleterek yapabilirsiniz.

Bel ağrısı için bardak çekme

Bu yöntem, bize de hiç yabancı olmayan ve geleneksel Çinli hekimlerin kullandığı çok eski bir tedavi yöntemidir. Özel bir cam bardağın ısıtılarak vücuda yapıştırılması ve vakum etkisi yapması şeklinde çalışır. Deriyi ve kasların bir kısmını vantuzlayarak gözenekleri açar, kan ve lenf dolaşımını hızlandırır.

Bu sayede acıyı azaltıp iltihaplanmalara iyi gelen bu tedavi yöntemini, bir terapiste giderek yaptırabilir veya özel bardak setlerinden alarak evde kendiniz de uygulayabilirsiniz. Bel ağrısı için bu yöntemleri rahatlıkla uygulayabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.