Bel Korsesi ve Zayıflama Kemeri: Nedir ve Ne İşe Yarar?

Olası risklerden kaçınmak için bel korsesini nasıl güvenli bir şekilde kullanacağınız konusunda da bilgi edinmeniz gerekmektedir.
Bel Korsesi ve Zayıflama Kemeri: Nedir ve Ne İşe Yarar?
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 01 Aralık, 2018

Birçok kişi belirli kremleri, gıdaları, terapileri ve tedavileri kullanarak belini inceltmenin yollarını arıyor. Bu yöntemleri duymuş olsanız da bel korsesi hakkında çok bilgi sahibi olmayabilirsiniz.

Bu yazıda, belinizi nasıl incelteceğinizi ve doğru korseyi kullanarak görüntünüzü nasıl geliştirebileceğinizi anlatacak, buna ek olarak hangi korseyi seçeceğiniz konusunda size çok faydalı tavsiyeler sunacağız.

Bel korsesi nedir?

bel korsesi

Adından da anlaşılacağı üzere bel korseleri karın bölgesini sıkıştırarak zamanla belin incelmesine yardımcı olmaktadır. Her biri ayrı işlev gören iki çeşit bel korsesi vardır.

Bunlardan ilki terlemeye yol açan malzemelerle yapıldığı için sıvı kilo kaybına neden olan bel korseleridir. Kullanıcılar korselerini çıkardıklarında kullanım sırasında kaybettikleri su miktarını görebilirler.

Zayıflama kemerleri ise bir dizi kanca veya diğer genişlik ayarı formlarıyla belde oluşturulan basınç sayesinde bele arzu edilen formu kazandırmaktadır. Bağlama yoluyla kemeri sıkarak beli inceltir.

Hangisini seçmeliyiz?

Hangisinin bizim için en iyi olduğuna karar verebilmek için bu iki korse arasındaki farkları bilmeliyiz. İlk korse, sıvı tutma eğilimi gösterenlerin terleme miktarını arttırmak için uygundur. Korse kullanarak karın hacmindeki değişiklikleri görebiliriz. Bu tür korse, bel bölgesini terletmek amacıyla kardiyovasküler egzersiz yapan kişiler için de idealdir.

Zayıflama kemerleri karnımıza istenen şekil vermek için daha uygundur. Yağ yakmamasına rağmen, belin şekillenmesine kesinlikle yardımcı olur. Aynı zamanda karın bölgesini kaslı hale getirmek ve belini inceltmek isteyen kadınlar için de iyi bir seçenektir.

Günün çeşitli saatlerinde cildinizle temasa geçeceği için düzgün kumaşlarla yapılan yüksek kaliteli bel korselerini seçmenizi öneririz. Aksi takdirde cildiniz alerjik reaksiyon verebilir. Uluslararası alanda bilinen en iyi korseler Kolombiya’da üretilmektedir.

Bütün bel korseleri işe yarar mı?

siyah korseli kadın

Tüm bel korseleri bel inceltmek için tasarlanmamıştır. Aslında çoğunluğu sadece kullanıldığında vücut şeklinin güzel görünmesi için yapılmıştır. Günlük faaliyetlerimizi engellemeyecek kadar hafif bir basınç kullanarak vücuda şekil verirler.

Farklı ebatlarda ve vücudun çeşitli bölgelerinde kullanılan (uyluk, kalça, karın, göğüs) şekillendirme kemerleri bulunmaktadır. Dar kıyafetlerin altına giyilmek üzere üretilirler ve belirli bir süre zarfında zayıflatıcı ve sıkılaştırıcı etki yaratırlar.

Bel korseleri de aynı etkiyi gösterebilir ancak kıyafetlerimizin altına giymek için her zaman yeterince rahat olmayabilir, hatta dar giysilerle giyildiğinde biraz fark edilebilir. Bu nedenle, bel korseleri ve zayıflama kemerleri arasında geçiş yapmayı tercih edebilirsiniz.

Bu kemerleri nasıl kullanırız?

Mezurayla belini ölçen kadın

Bel korselerini doğru şekilde kullanmayı öğrenmek çok önemlidir. Yalnızca istediğiniz görünümü elde etmek uğruna değil aynı zamanda kendinize zarar vermemek için:

 • Daima kısa sürelerle test ederek en fazla 30 dakika kullanarak başlayın.
 • Rahat bir kullanım sağlamak açısından kullanım süresini yavaş yavaş arttırın.
 • Herhangi bir acı, rahatsızlık ya da endişe hissettiğinizde hemen çıkarın.
 • Yatarken ya da yemek yedikten sonra kullanmaktan kaçının.
 • Adet döneminde kullanmaktan kaçının.
 • Otururken de kullanabilirsiniz ancak karmaşık pozisyonlar içermeyen, çok fazla çaba gerektirmeyen işler yaparken veya ayakta kullanmanız en iyisi olacaktır.

Örneğin; günlük ufak tefek ev işlerinizi hallederken ya da küçük çapta alışverişler yaparken kullanabilirsiniz.

Bel korseleri duruşunuzu geliştirmeye yardımcı olur mu?

Birçok kadın daha dik durmasına ve daha düz oturmasına yardımcı olduğu için bel korsesinin duruşunda bir gelişme yarattığını söylemektedir. Aslında omurga problemleri için özel korseler de mevcuttur.

Bel korsesinin yardımcı olabileceği doğru olsa da, günlük olarak karın egzersizi yapmanın ne kadar önemli olduğunu unutmamalıyız. Düzenli egzersiz yapmak, sırtınıza doğal ve güçlü bir destek kazandıracaktır. Dengeli bir diyet ve haftada en az iki kez spor burada bahsettiğimiz bel inceltme yöntemlerine eşlik etmelidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Díaz, J., & Espinoza-Navarro, O. (2012). Determinación del Porcentaje de Masa Grasa, según Mediciones de Perímetros Corporales, Peso y Talla: Un Estudio de Validación. International Journal of Morphology. https://doi.org/10.4067/S0717-95022012000400054.
 • Flores, M., Pineda, M., Tobías, K., Villarreal, P. (2017). “Estereotipos sexualizados de la mujer y el hombre en la publicidad. Perspectivas de la Comunicación. 10(1): 119-135.
 • Hernández Alcántara A, Gómez-Peresmitré G, Cuevas Renaud C. (2012). Relación entre dieta-atracón y práctica de actividad física. Psicología y Salud; 22(1): 99-106.
 • Polo, C., & Del Castillo, M. (2012). El Índice Cintura Cadera. Centro de Medicina Deportiva.
 • Ramírez Hernández, M. (2018). Diseñar los cuerpos: mujeres en la publicidad impresa. Costa Rica, 1970-2010. Memorias del XIV Congreso de la Asociación Latinoamericana de Investigadores en Comunicación. Pp. 61-68.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.