Belsoğukluğu: Korunma ve Tedavi Teknikleri Hakkında Bilgiler

Belsoğukluğu: Korunma ve Tedavi Teknikleri Hakkında Bilgiler

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Belsoğukluğu (gonore) çok yaygın bir cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Çoğu durumda, hiçbir belirti fark etmezsiniz ve bu durum diğer insanlara bulaşma riskini artırabilir. Bu nedenle belsoğukluğunu önlemek çok önemlidir.

Bu tür enfeksiyonlara yakalanmanın tek yolu, zaten enfekte olmuş biriyle cinsel ilişki kurmaktır. Buna vajinal seks, anal seks ve oral seks dahildir. Bununla birlikte, bu enfeksiyon doğum sırasında bir anneden çocuğuna da geçebilir. Akılda tutulması gereken çok önemli bir faktör de, taşıyıcıların özel bir belirti taşımamasıdır. Bu yüzden asemptomatik bir durum olarak bilinir.

Genel olarak, enfekte olmuş kişiler durumlarından habersizdirler (herhangi bir belirti bulunmadığı için) ve bu nedenle tedavi olmaları gerektiğini bilmezler. Bu nedenle hastalık yayılır.

Gonore, Neisseria gonhorrhoeae bakterileri tarafından üretilen ve cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Buna aynı zamanda gonokok adı verilir. Ne yazık ki, toplumumuzdaki en yaygın cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan biridir.

Gonore kliniği

bel soğukluğu testi

Klinik görüşe göre, hastanın cinsiyet ve yaşına göre bir ayrım yapmak gerekir. Yani bu durumda hastalık için erkek, kadın ve çocuklar arasında ayrım yapılır.

Erkeklerde Gonore

Erkeklerin % 10’dan azı asemptomatiktir. Geri kalan % 90’lık kesim belsoğukluğu söz konusu olduğunda semptomlar geliştirir. Bir haftalık kuluçka döneminden sonra aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 • Penisten akıntı (pus görünümünde). Bu salgılar idrar yaparken ve / ya da penisi sıkarken çıkar. Bazı durumlarda sürekli olur.
 • Pelvik bölgede iritasyon – genital bölgede yaygın batma ya da kaşıntı hissi.
 • İdrar yaparken ağrı ve sancı.
 • Ağrı ve testiküler inflamasyon.

Kadınlarda Gonore

kadın hastalıkları

Kadınların yarısından fazlası asemptomatiktir. Bununla birlikte, genellikle bir kadında belirtiler erkeklerinkinden daha ciddi olur. Ayrıca, durumun daha karmaşık hale gelme ihtimali artar. Kadınlarda görülen belirtiler arasında şunlar bulunur:

 • Sarı akıntı (pus görünümü ile) ve kötü vajinal / üretra kokusu.
 • İdrara çıkma ihtiyacında artış, ağrı hissi ve idrar yaparken batma.
 • Genital muközda ağrılı kızarıklık, batma ve / veya kaşıntı olabilir.
 • Karın ağrısı.
 • Adet döngüsünün dışına kanamalar.

Kadınlarda en büyük risk, enfeksiyonun yayılmasıdır. Bu, çoğunlukla ağrılı ve kronik ve ayrıca infertiliteye neden olan pelvik inflamatuvar hastalığa (PIE) neden olabilir.

Ayrıca, fallop tüplerini, salpenjitin görünümünü, uterusu ve endometrit görünümünü etkileyebilir …

Nihayetinde, kadın üreme sisteminin en büyük karmaşıklığı, herhangi bir bölümünün etkilenebilmesidir. Ayrıca enfeksiyon karın boşluğuyla iletilerek, vücudun diğer bölgelerine kolaylıkla yayılabilir.

Çocuklarda Gonore

bebeklere geçen cinsel hastalıklar

Belsoğukluğu anneye bulaşmışsa, doğum sırasında bebeğe de bulaşabilir. Bu, bebeğin, hasta annenin doğum kanalı salgıları ve mukozasıyla temasa girmesi durumunda oluşur.

Çoğu vakada, enfekte olan bebekler Oftalmia neonatorum ya da neonatal oftalmia olarak bilinen bir tür konjunktivit gelişirler.

Günümüzde bu tür konjunktivit çok yaygın değildir çünkü bebek doğduğunda gözleri eritromisin damlaları ya da gümüş tuz ile temizlenir. Bu, herhangi bir komplikasyondan kaçınmaya yardımcı olur.

Diğer olasılıklar

Belsoğukluğu yoluyla diğer komplikasyonların gelişme olasılığı da vardır. Bununla birlikte, bunların daha az sıklıkla ortaya çıktığı ve yalnızca kişinin cinsel yaşam aktivitelerine bağlı olduğu doğrudur.

 • Anorektal gonokokal. Bu türü, hastalığın yayılması ya da anal seks nedeniyle ortaya çıkabilir. Rektusun iltihaplanmasıyla, tuvalete çıkarken ağrı ve batma dikkati çeker. Ayrıca siğiller ve hemoroit şeklinde mukus lezyonları da bulabilir. Bazen dışkıda pus olur ve kan eşlik edebilir.
 • Pharyngeal gonococcal. Bu tür gonore, oral seks ile ilişkilidir. Klinik durum, sık görülen farenjit ile benzerdir.

Teşhis ve önleme

prezervatif ve cinsel ilişkiden korunma

Gonore olup olmadığına dair bir teşhis koymak için doktor hastanın klinik öyküsünü değerlendirmelidir. Ek olarak, fiziksel muayene yapılır. Bu incelemeyle doktor, hastanın semptomlarını değerlendirecektir. Daha sonra, ondan kurtulmak için bir çözüm bulmakla devam edilir.

Söz konusu kadınlar olduğunda, doktor prosedür olarak hastadan vajinal sitoloji yaptırmasını isteyecektir. Bu durum, teşhis için durumu derinden değerlendirmeye ve teşhis için daha kesin bir karar almaya yardımcı olur.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların bir çoğuna benzer şekilde, son birkaç yılda gonore vakaları da artmıştır. Koruyucu yöntemlerin (prezervatif gibi) parmak uçlarımızda olduğu düşünülürse bu ironik görünebilir, ancak gerçek de budur.

80’lerde, AIDS krizinin ortasında, hastalığa kapılma korkusu ile, insanlar koruyucu yöntemleri daha çok kullanmaya yöneldi. Daha sonra, etkili tedavilerin ortaya çıkışı ve yeni doğum kontrolü ile birlikte, cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korku azaldı. Bu vakalarda artışı açıklayan durumdur.

Bu hastalığı önlemesinin tek yolu cinsel ilişki kurma konusunda (vajinal, anal ya da oral olup olmadığına bakılmaksızın) koruyucu yöntemlerin kullanılmasını öneren iyi bir cinsel eğitimdir. Cinsel eğitim ayrıca kadınlar için jinekoloğa ve erkekler için üroloğa düzenli ziyaretlerin önemini vurgulamaktadır.

Belsoğukluğu tedavisi

Belsoğukumun tedavisi ile ilgili ilaçlar mevcuttur. Tedavi, özellikle antibiyotik kullanımını içerir. Genel olarak, ketriaksona ve doxicilina reçete edilir, çünkü bunlardan ikincisi aynı zamanda chlamydia spektrumunu kapsar.

Ayrıca, asemptomatik olup olmadığına bakılmaksızın, tüm cinsel temaslar çalışılmalı ve sorunlar tedavi edilmelidir. Doktor ayrıca, sorunun tedavisi gerçekleşene kadar hastanın cinsel ilişkiden kaçınmasını önerebilir.

İlginizi çekebilir ...
Cinsel Yolla Bulaşan En Yaygın 5 Hastalığı Öğrenin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Cinsel Yolla Bulaşan En Yaygın 5 Hastalığı Öğrenin

Tedbirsiz bir şekilde cinsel ilişkiye girmek büyük bir sorunlar yaratabilir: genellikle STD'ler olarak adlandırılan, cinsel yolla bulaşan hastalıkl...