Beş Adımda Bilinçaltınızı Programlamak

Bilinçaltınızı kontrol altına alamayabilirsiniz, fakat anın içinde yaşamak için sezgileriniz yardımıyla bunu öğrenebilirsiniz.
Beş Adımda Bilinçaltınızı Programlamak

Son Güncelleme: 21 Mart, 2019

”Ben değişirsem her şey değişir.” Buna inanın. Çünkü bilinçaltınızı programlamak mümkün. Bu yazımızda bunu nasıl başaracağınızı anlatın.

Çoğumuz “bilinçaltı” kelimesini duyduğumuzda hemen psikanalizi düşünürüz. Bilincimizin altında yatan her şeyle karakterize edilen bu düşünce de ortaya çıkar.

Aslında aklımızın bu kısmı, yaptıklarımızın çoğunda motor gibi davranan bir alandır. Günlük reaksiyonlarımızı ve çevremizdeki insanlarla etkileşim kurma yollarını yönlendirir. Örneğin, yeni bir kişiyle tanıştığımızda o kişiden hoşlanıp hoşlanmadığımızı hızlı bir şekilde değerlendirmek uzun sürmez.

Merdivenlerden inip bir adım attığımızda, dengemizi tekrar kazanmak için genellikle bölük bir saniye içinde tepki gösteririz.

kız ve garip duygular

Otomatik olarak yaptığımız birçok şey ve hiç düşünmeden vermiş olduğumuz birçok cevap var. Genel olarak, bu bilinçaltından çıkardığımız birçok davranışımız vardır. Ama onu daha iyi tanımak ve daha da kontrol altına almak için zihnimizde bu kara kutuya girmenin bir yolu olduğunu söyleseydik ne dersiniz?

Dolayısıyla, bilinçaltınızı programlamak daha çok güven ve daha az korku ile hareket etmenin inanılmaz bir yolu olacaktır. Böylece kendimizi daha özgür ve mutlu hissedebiliriz.

Bilinçaltınız aklınızın otomatik pilotudur

Bilinçaltında bulunan hiçbir şey keyfi ya da kazara değildir. Bilinçaltınız, yaşadığınız, gördüğünüz ve hissettiğiniz her şeyin özünü barındırır. Bu, varlık pusulanızın ve başınıza gelen her şeyin saklandığı bir tür “önemsiz çekmece”dir.

Yaşadığınız her şey, onu nasıl uyguladığınıza göre duygusal bir iz bırakır. Bu, deneyimlediğiniz şeylere dayalı olarak, doğru olsun ya da olmasın, belirli başlı bağlantıları inşa etmenizi sağlar:

“Gözümün içine bakan insanlara güvenirim, çünkü annem de bana böyle baktı.” “Benimle konuşurken bana bakmaktan kaçınan erkekler tehlikelidir, çünkü ilk erkek arkadaşım bunu yaptı ve beni gerçekten de çok incitti.” Bu nedenle, yaşadığınız her şey bilinçaltınızda bir iz bırakır. Böylece, muhtemelen gerçekliğinizi, sakladığınız bu bilgilere göre yorumlayabilirsiniz.

Bilinçaltınız, bazı şeyleri düşünmek için zaman olmadığında hızlı tepki vermenize izin veren şeydir. Örneğin, bilinçaltınızı programlamak sayesinde şöyle sorulara daha kolay cevap verebilirsiniz:

Mesela “İş teklifini kabul etmem gerekir mi?” “Telefon numaramı yeni tanıştığım birine vermek iyi olur mu?” “Hangi yoldan gitmeliyim, sol ya da sağ?”

“Bilinçaltınızı programlamak” hangi sonuçları sağlar?

bilinçaltınızı programlamak

Bilinçaltınızı programlamak için pek çok neden vardır:

 • Kendini daha iyi tanımak.
 • Kötü alışkanlıkları düzeltmek (sigara, stres, kaygı, depresyon, kendine güven)
 • Arzularınıza daha iyi uyan bir gerçeklik yaratmak.
 • Bilinçaltınızı programlamak, gerçekten olmak isteyeceğiniz kişiye dönüşmenize yardımcı olabilir.

Bilinçaltınızı programlamak için nelerle uğraştığınızı bilmeniz önemlidir

Bu basit bir fikirdir: Biri evde nelerin olduğunu bilmiyorsa, evinin iç dekorasyonunu değiştiremez.

En yaygın durum, ışığın uzun süre dokunmadığı karanlık odalar olmasıdır. Bunlar korkularınız ve sınırlayıcı düşüncelerin gizlendiği yerlerdir ve sizi mutlu etmekten alıkoyar. Bu nedenle, bilinçaltınızdaki sorun alanları hakkında bilgi edinmek hayati önem taşımaktadır, böylece sağlık ve başarı yönünde odaklanarak onları iyileştirebilirsiniz.

O noktaya varmak için aşağıdakileri yapmanız gerekecek. Bunlar son derece yardımcı olacak.

Bilinçaltına nasıl bağlanacağınızı öğrenin

kafasından kelebek çıkan adam
 • İçgüdülerinize dikkat edin. İçgüdüleriniz aslında bilinçaltınızın bilinçli zihninize gönderdiği mesajlardır. Bu nedenle bunlar, içeridekiler ve kendinize anlatmaya çalıştığınız şey hakkında bir ipucu verebilecek bilgi parçalarıdır.
 • Bir rüya günlüğü tutun. Komidininiz üstüne bir defter koyun ve geceleri gördüğünüz ve hatırlayabildiğiniz her rüyayı yazın. Uyanır uyanmaz en kısa sürede bunu yapmayı unutmayın. Daha sonra bunu analiz edin ve rüyanın ne anlama geldiğini kendinize sorun.
 • Meditasyon yapın. Bu sağlıklı egzersizi yapabilmek için gününüzde sakin bir an bulun. Bunu kendinizle bağlantı kurabileceğiniz bir yarım saat gibi düşünün.
 • Mandala boyayın. Buraya ve bu ana odaklanmak için bir yoldur ve böylece kendinizle bağlantı kurabilirsiniz.
 • Kişisel bir günlük tutun. Düşüncelerinizi, anılarınızı ve duygularınızı yazın. Bu, özünüz ve bilinçaltınızın dışarı çıkabileceği edebi bir mimari oluşturmak için mükemmel bir yoldur.

Bilinçaltınızı programlamak için 5 adım

Bu aşamaya geçmeden önceki ilk adımda, kendini keşfetmek üzerine çalışmak önemlidir. Bu, içsel değişim sürecine başlayabilmeniz ve bilinçaltınızın programlanmasına doğrudan yaklaşmanız için zayıf yönlerinizi keşfetmeniz gerekir.

Önemli bir şeyi hatırlamalısınız: Tutarlı olun. Bu egzersizler her gün yapılmalıdır, sabırlı olun. Değişiklikler bir hafta, hatta bir ay bile görülemeyebilir.

Bu adımlarla ilgili not alın.

1. Görselleştirin

Her gün görselleştirme uygulayın. Kendinizi bir arabada düşünün. Sürücü koltuğundasınız, direksiyon başındasınız ve tam olarak nereye gitmeniz gerektiğini biliyorsunuz.

Yüzünüzde güzel bir esinti hissediyorsunuz ve ufukta, sakin bir gün doğumu gelip sizi umutlandırıyor.
Ufukta olan nokta hedeflerinizin bulunduğu yerdir. Buraya güvenle ve korkusuzca gidiyorsunuz. Kimse sizi durdurmaz.

2. Kendinizi güçlendirmek için olumlu doğrulama cümleleri kullanın

Sizin için işleyen cümleler üretin: “Mutlu olmayı hak ediyorum ve hiçbir şey beni durduramaz. En kötü düşmanlarım aklımdadır ve zaten onları alaşağı ettim. ” Bu doğrulamaları, özellikle de uykudan önce tekrarlayın.

3. “Burada ve şimdi”de yaşayın

Şu anda olan şeyler bağlantı içinde olun. Dikkatinizi geçmişe ya da geleceğe odaklıyorsanız bilinçaltınız size ihanet edecektir, çünkü burada ve şimdi olmak fırsat kapılarının açıldığı yerdir.

4. Her seferinde tek bir şey yapın

Çoklu görevlerden kaçının. Aynı anda yüzlerce şey yapmaya çalışmak stresi yükseltir ve iç huzurunuz için bir canavara dönüşür. Şu an yaptığınız her şeyle nasıl akacağınızı öğrenin. Tüm enerjinizi odaklamanız gereken yer burasıdır.

5. Orada burada dolanan düşüncelere bir son verin

bilinçaltınızı programlamak için çaba göstermek

Sonuçta, aklınızda tek bir amaç var: mutlu olmak, kendin olmak, gerçekten olmak istediğin kişi olmak. Oraya ulaşmanızı kimin önleyeceğini biliyor musunuz? Kendiniz, dolanıp duran düşünceleriniz.

Artık şöyle düşünmeyin: “Geçmişte başarısız olduğum için yapamıyorum” ya da “Cesaret edemiyorum çünkü kesinlikle birini hayal kırıklığına uğratacağım”.

Düşüncelerinizi düzgün tutun ve nereye varmak istiyorsanız kendinizi daha güvende, daha olgun ve güçlü bir bilinçaltıyla kucaklayın: mutlak huzur ve mutluluk dünyası.

Ana resim WikiHow.com izniyle yayınlanmıştır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Stajkovic, A.D., Locke, E. A., & Blaire, E. (2006). “A first examination of the relationships between primed subconscious goals, assigned conscious goals, and task performance”. Journal of Applied Psychology5: 1172–1180
 •  Henri F. Ellenberger, The Discovery of the Unconscious (1970)
 • Laplanche, Jean & Jean-Bertrand Pontalis (1967). Diccionario de Psicoanálisis, Paidós, B. Aires 9ª. Edición 2007, p. 414
 • Kasala ER, Bodduluru LN, Maneti Y, Thipparaboina R, “Effect of meditation on neurophysiological changes in stress mediated depression”, Complement Ther Clin Pract. 2014 Feb;20(1):74-80.
 • Dahl CJ, Lutz A, Davidson RJ, “Reconstructing and deconstructing the self: cognitive mechanisms in meditation practice”, Trends Cogn Sci. 2015 Sep;19(9):515-23.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.