Kaybolmuş Hissettiğinizde Yolunuzu Bulmanıza Yardımcı Olacak 5 Soru

Hayat labirentinde kaybolmuş gibi mi hissediyorsunuz? Vazgeçmeye hazır olduğunuz şeyleri ve yolunuzu takip etmek için nelere ihtiyacınız olduğunu bilmek önemlidir. Hayalleriniz için ödemek istediğiniz fiyatı belirleyin.
Kaybolmuş Hissettiğinizde Yolunuzu Bulmanıza Yardımcı Olacak 5 Soru

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bugün nasıl hissediyorsunuz diye sorsak ne derdiniz? Eğer bu yazımızı okuyorsanız, belki de son zamanlarda kaybolmuş ve kafanız karışmış gibi hissediyorsunuz ya da hissettiniz. Öncelikle, endişelenmeyin. Bu düşündüğünüz kadar nadir görülen bir şey değil.

Yolumuzu bulmanın daha zor olduğu zamanları hepimiz yaşamışızdır. En iyi aileye, çok iyi arkadaşlara ve her zaman hayal ettiğiniz o işe sahip olsanız bile bu olabilir. Eğer bu süreçten geçiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey, bunun aslında iyi bir şey olduğunu anlamaktır.

Belki de bu bir an durup gülleri koklamak için iyi bir andır. Ayrıca böyle zamanlarda, hayatınızdaki en önemli insanlardan birini unutuyor olduğunuzu da fark etmeniz gerekir: Siz. Kaybolmuş hissettiğiniz zaman bu soruları cevaplayın. İlerlemek için yolunuzu bulmanıza yardımcı olacaklardır.

1. Bugün hayatımı daha mutlu ve eğlenceli bir hale getirmek için ne yapabilirim?

balon ve bisiklet

Bazen kaybolmuş hissederiz, çünkü tüm sorumluluklarımıza ve diğerlerinin bizden beklediği şeylere kapılırız. Bu kötü bir şey değildir. Hayatınızda mutluluk ve eğlencenin de olması gerektiğini unutmayın.

Değiştirme gücü sizde olduğu sürece her şey hakkında biraz endişelenebilirsiniz. Ancak bundan önce, her gün hayatınıza mutluluk ve eğlence kattığınızdan emin olun. Sonuçlara ve sizi nasıl hissettirdiğine hayran kalacaksınız.

Seçenekleriniz sonsuzdur. Bununla birlikte, yaşamda gerçekten önemli olan ve ruh halimize katkıda bulunan küçük şeyleri unutmayın. Sevdiğimiz bir hobiye biraz zaman ayırmak, iyi müzik dinlemek veya hayatınıza her gün şaka yapmayı eklemek kadar basit olabilir.

2. Hayallerimi takip etmek için ödemeye gönüllü olduğum fiyat ne?

kafası karışmak

Eğer kaybolmuş hissediyorsanız, bunun sebebi bir proje veya bir hayaliniz için çok çalışıyor olmanız olabilir. Belki de bundan vazgeçmeyi bile düşündünüz. Bunu yapmadan önce, durmak ve bunu yaparsanız ne olacağını düşünmek önemlidir.

Hiçbir zaman bir amacı bırakmamanız gerektiğini söylemiyoruz. Aksine bu, onu gerçekten istemediğini fark ettiğinde iyi bir şeydir. Fakat, bir hayalden vazgeçmenin sizin için ne demek olduğunu anlamalısınız.

Hayalleriniz için ödemek istediğiniz fiyatı düşünün. Bazen sadece stresten başka bir şey değildir. Ancak, başka zamanlarda, ilişkilerinizi ve çalışmanızı etkileyebilir. Gerçekten buna değer mi? Buna kimse değil, sadece siz karar verebilirsiniz. Fakat, sonuçları bilmek ve gerçekten buna değip değmediğini belirlemek çok önemlidir.

3. Hayalimin peşinden koşmaya devam edersem neye razı olacağım?

Bu soru bir üstteki soru ile neredeyse aynı. Kaybolmuş hissettiğiniz zaman kendinize sorduğunuz ilk sorulardan biri olmalı. Bazen bir hayali takip etmek daha fazla stres ve yorgunluk demektir. Ayrıca almak istemediğiniz zor kararlar anlamına gelebilir.

Bu durumlarda, durmanın veya devam etmenin artı ve eksilerini tartmak iyi bir fikirdir. Bu analizi yaparken, mümkün olduğunca objektif olmayı deneyin. Ayrıca, kararınızın arkadaşlarınızı, ailenizi ve çevrenizdeki kişileri nasıl etkileyeceğini düşünün.

Son olarak, bu kararın sizin olduğunuzu unutmayın. Fakat, aslında tam olarak ne anlama geldiğini anlamak için tamamen bilinçliyken karar vermek daha iyidir. Bu, çok fazla yansıma gerektirir. Bu, süreç boyunca sabırlı ve sakin olmanız gerektiği anlamına gelir.

4. Daha iyi bir insan olmak için ne yapabilirim?

Kaybolmuş hissetmenizin nedeni yaptığınız şeylerin ve değerlerinizin uyuşmaması olabilir. Belki kendinizi bazı kararlar vermek için kandırdınız. Veya, endişelenmemek için kendinizi belirli bir yol izlemeye zorladınız.

Ayrıca sadece kendi hedeflerinize konsantre olduysanız da diğer her şeyi unutmuş olabilirsiniz.

Bu durumda, daha iyi bir insan olmak için neler yapabileceğiniz konusunda bir dakika düşünün. Dünyayı birazcık daha iyi bir yer haline getirmeye yardımcı olmak için hangi güçlerinizi ve tutkularınızı, nasıl kullanabilirsiniz? Daha iyi bir insan olmanın ve başkalarına daha fazla yardım etmenin ne kadar iyi hissettirdiğini görünce çok şaşıracaksınız.

5. Kendimle ilgili nasıl hissediyorum?

aynada kendine bakmak

Kaybolduğunuzu hissettiğinizde, kafanız karıştığında veya nereye gideceğinizi bilmediğinizde, bu soru çok karmaşık olabilir. Fakat, bu hangi yoldan gitmeniz gerektiğini bilmek için anahtardır. Bir an ne hissettiğinizi, ne yapmanız gerektiğini ve başkalarının görüşlerini unutun.

Kendinize bu soruyu sorduğunuzda, yalnızca kendinize odaklanmanız gerekir. Yaptığınız şeyden gurur duyuyor musunuz? Size yakın olanlara bir şeyler katabildiğinizi düşünüyor musunuz?

Bazen derinlerde bir şey, hayatınızda doğru olanı yapmadığınızı söyler. Eğer bu olursa, sonuçlar hakkında kötü hissedersiniz. Bunun sebebi, kendinizi kandırmaya çalıştığınız içindir.

Aklınızda tutacağınız bu beş soru ile, takip etmeniz gereken yolu bulmanızın daha kolay olacağını biliyoruz. Sabırlı olun. Bunlar kolay sorular gibi görünseler de kendinize derinden bir göz atmaya zorlarlar ve bu biraz zaman alacaktır.

En önemlisi kendinize karşı dürüst olduğunuzdan ve kendinizi yargılamadığınızdan emin olun. Gerçekten ne istediğinizi keşfetmeyi deneyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.