Biberli ve Ballı Çay ile Öksürükle Nasıl Mücadele Edilir

24 Mart, 2021
Karabiber ve bal kombinasyonu öksürüğü azaltmaya yardımcı olabilir. Her iki bileşen de balgam söktürücüdür ve solunum yolu tahrişini yatıştırmaya yardımcı olur. Nasıl hazırlanacağını öğrenin.

Öksürük, genellikle solunum sistemini etkileyen enfeksiyonlarla ortaya çıkan rahatsız edici bir semptomdur. Virüsler ve bakteriler tarafından saldırıya uğradığında bağışıklık sisteminin tepkisidir. Öksürüğünüzle biberli ve ballı çay ile savaşabileceğinizi biliyor muydunuz?

Doğal tıp, her iki bileşenin de bronşiyal tüplerin tahrişini azalttığını ve balgamın atılmasını teşvik ettiğini iddia ediyor. Ama doğru mu? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Biberli ve ballı çay ile soğuk algınlığı ile mücadele

Ballı çay

Biberli ve ballı çayın ilginç faydaları olduğu söyleniyor. Bu doğal maddeler, eski çağlardan beri solunum sağlığını iyileştirmek için müttefik olarak kullanılmaktadır. Aslında, Ayurveda tıbbındaki uzmanlar genellikle grip, soğuk algınlığı, bronşit ve diğer durumlarda kullanımlarına işaret ederler.

Her bir bileşen, diğerlerinin yanı sıra boğaz ağrısı, balgam veya göğüs tıkanıklığı gibi rahatsızlıkları gidermek için ayrı ayrı da kullanılabilir. Ancak gerçek sır, onları birleştirdiğinizde faydalarının artmasıdır.

Daha fazlasını öğrenin: Üç Balgam Söktürücü Öksürük İlacı Tarifi

Karabiberin faydaları

Karabiber tohumları
Karabiberin içerdiği piperin, birçok amaç için kullanılan antienflamatuar ve antioksidan etkilere sahiptir.

Tüm biber çeşitleri sağlık açısından fayda sağlasa da, bu özel durumda karabiber kullanmanızı öneririz. Yerli Hint bitkisi Piper nigrum’dan gelir ve ilginç özelliklerinden dolayı “baharatların kraliçesi” olarak sınıflandırılmıştır.

Journal of Critical Reviews in Food Science and Nutrition‘da yayınlanan bir makale, karabiberdeki piperin bileşiğinin antienflamatuar ve antioksidan etkilere sahip olduğunu açıklıyor. Böylelikle bu madde, serbest radikallerin hücreler üzerindeki etkilerinin durdurulmasına yardımcı olur ve bu nedenle kronik hastalıkların gelişmesini engeller.

Ek olarak, bilim adamları, düzenli alımının, bağışıklık sisteminin işleyişini güçlendirmede anahtar olan diğer besin maddelerinin yeterli emilimine katkıda bulunduğuna inanıyor. Bu nedenle, vücudun solunum sağlığını etkileyen tahriş ediciler ve patojenlerle savaşmasına yardımcı olur.

Balın faydaları

Bir kavanoz bal.
Bu bileşen, antik çağlardan beri öksürük ve balgamla ilgili faydaları sebebiyle kullanılmaktadır.

Bal, kuru öksürüğün giderilmesi için alternatif tıpta en çok kullanılan gıdalardan biridir. Aslında, faydalarını destekleyen bilimsel araştırmalar mevcuttur. Aslında, 2010 yılında yapılan bir klinik araştırma, balın öksürük tedavisinde yaygın olarak kullanılan iki ilaçtan daha iyi çalıştığını buldu: dekstrometorfan ve difenhidramin.

Bal araştırmasının bulgularına göre bu organik bileşen, bakteriyel enfeksiyonların tedavisine yardımcı olan antibiyotik özelliklere sahiptir.

Bal: tıbbi özelliği ve antibakteriyel aktivitesi

Ek olarak, akciğer rahatsızlıklarının semptomlarını hafifletmenin anahtarı olan antiviral ve antiseptik özelliktedir. Bu çalışma aynı zamanda anti-enflamatuar etkileri olduğunu da doğrulamaktadır.

Tüm bu nedenlerden dolayı bal, boğaz tahrişini, aşırı balgam üretimini ve öksürüğe eşlik eden diğer semptomları hafifletmek için en iyi takviyelerden biri olabilir. Hepsinden iyisi, hem 1 yaş üzeri çocuklar hem de yetişkin hastalar tarafından tüketilmesi güvenlidir.

Ayrıca bakınız: Öksürükten Kurtulmak İçin Tarçınlı Ve Zencefilli Karışım

Biberli ve ballı çay ile soğuk algınlığı ile mücadele

Ballı çay içerek boğaz ağrısı ile savaşan kadın
Bu çayı yapmak çok kolaydır.

Biberli ve ballı çay ile öksürükle savaşmak için, iki malzemeyi suya eklemeniz yeterlidir. Ayrıca öksürük kesici faydalar sağlayan iki bileşen olan limon ve zencefil de ekleyebilirsiniz.

Örneğin, Bitkisel Tıp kitabı, zencefilin antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu, limonların ise antimikrobiyal etkiye sahip olduğunu açıklıyor.

Malzemeler

 • 2 bardak su (500 ml)
 • 1 çay kaşığı yeni çekilmiş karabiber (5 gr)
 • Bal (15 g)
 • 1/2 limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı zencefil (5 gr)

Hazırlanışı

 • Suyu bir cezveye dökün ve kaynatın.
 • Kaynama noktasına geldiğinde çay kaşığı ile karabiber, limon suyu ve zencefili ekleyin.
 • İçeceğin üzerini kapatın ve oda sıcaklığında 10 dakika dinlendirin.
 • Sonra ince bir süzgeçle süzün ve balı ekleyin.

Nasıl tüketilmeli

 • İçeceği gün boyunca tüketmek için 3 porsiyona bölün.
 • Aç karnına bir bardak çay içerek başlayın ve ana öğünlerden önce dozu tekrarlayın.
 • Öksürüğünüz tamamen kontrol altına alınana kadar için.

Önemli! Grip ile ballı çay tüketerek savaşmadan önce…

Bu öksürük ilacı etkili olabilse de, bazı durumlarda önerilmemektedir. Crohn hastalığı ve huzursuz bağırsak gibi bağırsak hastalıklarınız varsa içmekten kaçının.

Hamileyseniz, emziriyorsanız veya herhangi bir tıbbi tedavi görüyorsanız, bir tıp uzmanını ziyaret etmelisiniz. Fazla alım zararlı olabileceğinden, belirtilen miktardan fazlasını tüketmeyin.

Ve elbette, son olarak, ama en önemlisi, herhangi bir şüpheniz varsa, bu çayı içmeden önce bir tıp uzmanına danışın. Öksürük zamanla devam ederse, bunun daha ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olmadığını teyit etmek için doktora gitmeniz gerektiğini unutmayın.

 • Srinivasan, K. (2007). Black pepper and its pungent principle-piperine: A review of diverse physiological effects. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. https://doi.org/10.1080/10408390601062054
 • Veda, S., & Srinivasan, K. (2009). Influence of dietary spices – Black pepper, red pepper and ginger on the uptake of β-carotene by rat intestines. Journal of Functional Foods. https://doi.org/10.1016/j.jff.2009.10.002
 • Rédei, G. P. (2008). Black Pepper (Piper nigrum). In Encyclopedia of Genetics, Genomics, Proteomics and Informatics. https://doi.org/10.1007/978-1-4020-6754-9_1875
 • Shadkam, M. N., Mozaffari-Khosravi, H., & Mozayan, M. R. (2010). A Comparison of the Effect of Honey, Dextromethorphan, and Diphenhydramine on Nightly Cough and Sleep Quality in Children and Their Parents. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1089/acm.2009.0311
 • Paul, I. M., Beiler, J., McMonagle, A., Shaffer, M. L., Duda, L., & Berlin, C. M. (2007). Effect of honey, dextromethorphan, and no treatment on nocturnal cough and sleep quality for coughing children and their parents. Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine. https://doi.org/10.1001/archpedi.161.12.1140
 • Oduwole, O., Meremikwu, M. M., Oyo-Ita, A., & Udoh, E. E. (2014). Honey for acute cough in children. Evidence-Based Child Health. https://doi.org/10.1002/ebch.1970
 • Bogdanov, S. (2014). Honey Composition. In The Honey Book. https://doi.org/10.1016/j.sjbs.2016.12.010
 • Journal Critical Reviews in Food Science and Nutrition. Volume 47, 2007 – Issue 8. Black Pepper and its Pungent Principle-Piperine: A Review of Diverse Physiological Effects. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10408390601062054?journalCode=bfsn20
 • J Altern Complement Med. 2010 Jul;16(7):787-93. A comparison of the effect of honey, dextromethorphan, and diphenhydramine on nightly cough and sleep quality in children and their parents. doi: 10.1089/acm.2009.0311.
 • Asian Pac J Trop Biomed. 2011 Apr; 1(2): 154–160. Honey: its medicinal property and antibacterial activity. doi: 10.1016/S2221-1691(11)60016-6
 • Pharmacognosy Res. 2017 Apr-Jun; 9(2): 121–127. Honey and Health: A Review of Recent Clinical Research. doi: 10.4103/0974-8490.204647
 • Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Chapter 7The Amazing and Mighty Ginger. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92775/
 • Dhanavade, Dr. Maruti & Jalkute, Dr. Chidambar & Ghosh, Jai & Sonawane, Kailas. (2011). Study Antimicrobial Activity of Lemon (Citrus lemon L.) Peel Extract. British J. of Pharmacology and Toxicology. 2. 119-122. https://www.researchgate.net/publication/236217959_Study_Antimicrobial_Activity_of_Lemon_Citrus_lemon_L_Peel_Extract/citation/download