Bikini Bölgesi Tıraşı için Çeşitli Öneriler

Konu bikini bölgesi tıraşı olduğunda, çok dikkatli olmalısınız. Tahrişe ve kesiklere yol açmamak için çeşitli önlemler alınmalı.
Bikini Bölgesi Tıraşı için Çeşitli Öneriler

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Birçok kadın bikini bölgesi görünümü için endişelenir, bu oldukça normaldir. Sadece bikini giymek için değil, aynı zamanda kendimizi iyi hissetmek için de dikkat ettiğimiz bir durumdur.

Bu işlemi kendiniz yapmak istemiyor olabilirsiniz ancak ağda yaptırmak bikini bölgesi için tehlikeli olabilir. Dikkatle yapılmadığı zaman, ağda özel bölgenize zarar verir.

Bir profesyonele de gitseniz, hatalar olabilir. Eninde sonunda hepimiz insanız. Bu yüzden bikini bölgenizdeki tüyleri almanız için sizlere tavsiyelerde bulunacağız.

İlginizi çekebilir: Ağda Yapmak Sağlıklı Mı?

Bikini bölgesi tıraşı

İşleme başlamadan önce yapmanız gereken bir şey var. Kasık bölgenizin nasıl görünmesini istediğinize karar verin. Size rahat ve çekici hissettiren bir şey seçin.

Özellikle de uzun kasık tüyleriniz varsa, bu karar çok önemli. Tüyleri yıkamadan önce makasla kısaltın. Eğer bölgeyi yıkamak isterseniz, tıraş etmeden önce yapın. Böylece cildin tahriş olmasını önleyebilirsiniz.

Cildinizi keseleyin

İnsanların tıraş olmadan önce jel uygulayıp cildi temizlemesi yaygındır. Ancak bu tıraş için en iyi yöntem değildir. En iyisi hem öncesinde hem de sonrasında cildi keselemektir

Böylece tüyler düzelir. Bu da jiletin tıraş sırasında daha etkili olmasını sağlar. Ayrıca keselemek tıraşa engel olabilecek ölü hücreleri temizler ve batıkları önler. Cildinizde batık oluyorsa, bunun ne kadar acı verici olduğunu bilirsiniz. Bu yüzden keseleme önemlidir.

Tıraş için kullanacağız jileti ıslatın

En iyisi birden fazla jilete sahip olmaktır. Böylece bir tanesi körleşince değiştirebilirsiniz. Birkaç kullanımdan sonra, kör jiletle tıraş edebilmek için aynı yerden bir kaçkez geçmeniz gerekir.

  • Jileti her kullanımdan önce ıslatın. Ayrıca tıraş kremi kullanın. İyi bir krem tıraş etmek istediğiniz bölgeyi yumuşatır ve nemlendirir.
  • Nemlendirici bir tıraş kremi seçin ve yavaşça tıraş edin. Ayrıca tüylerin çıktığı yönde tıraş etmelisiniz.
  • Elinizi kasık bölgenizin yukarısında karnınızın üstüne koyun. Cildinizi yukarı çekin. Böylece tüyler hazır ve sert olur.
  • Jileti bastırmayın. Tıraş bıçaklarının kendi kendine işlemesine izin verin. Her dokunuştan önce jileti ıslatın. Böylece cildi tahriş olmaktan korursunuz.

Tıraşın yapılması

jilet kullanımı

Bikini bölgesini tıraş ederken, başlamak istediğiniz tarafı seçin. Baskın elin zıt tarafıyla başlamanız daha iyi olur. Öne doğru eğilin ve tıraş etmek istediğiniz tarafın bacağını kaldırın. Bu, ne yaptığınızı net bir şekilde görmenize yardımcı olur.

Kaldırdığınız bacağınızı duşun duvarına veya gerekirse başka bir yere dayayın. Böyle tıraş ederseniz, batıkları önleyebilirsiniz. Alanı durulayın ve tıraş kremini uygulayın. Hiçbir şeyin vajina dudaklarına değmemesine dikkat edin.

Dışa doğru tıraş edin. Dudakların sonuna gelene kadar her geçişten sonra durun. Bacağınızı biraz daha yükseltmeniz ve cildi sıkı tutmanız gerekir. Bu, istenmeyen kesikleri önlemeye yardımcı olur.

Tıraştan sonra bakım

Bikini bölgesindeki tüyleri tıraş ederek bunlardan kurtulamazsınız. İki kez keselemeniz gerekir. Bu, jiletin yukarı çektiği ölü derileri alır. Ayrıca gözenekleri hizaya getirir.

Böylece batıkları önleyebilirsiniz. Kese için şeker veya karbonat kullanabilirsiniz. Bikini bölgenizi yumuşak bir havluyla kurulayın. Havluyu sürtmeyin; hassas cildi tahriş edebilirsiniz.

Eğer herhangi bir tüyü kaçırdıysanız cımbızla alın. Saatlerce tıraş etseniz de hala birkaç tüyü kaçırabileceğinizi unutmayın. Parfümsüz nemlendirici bir losyon kullanın.

Bikini bölgesinde tahrişi önlemek için bebek pudrası ya da bebek yağı kullanın. Bölgeyi sadece cildi havalandırmak için ıslatın. Ürünleri sadece dışsal olarak kullanın. 

İyi ışık alan bir yerde yapın

İyi ışık ile kesiklerden kaçınabilirsiniz. Genelde bunu yapmak için en iyi yer küvettir. Ama daha çok ışık gerekiyorsa başka bir yerde yapın. Unutmayın, bu önerileri dikkatle takip ederseniz, tıraşı çabucak ve istediğiniz sonuçları elde ederek bitirebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • DeMaria AL, Flores M, Hirth JM, Berenson AB. Complications related to pubic hair removal. Am J Obstet Gynecol. 2014;210(6):528.e1–528.e5285. doi:10.1016/j.ajog.2014.01.036
  • Rowen, T. S., Gaither, T. W., Awad, M. A., Charles Osterberg, E., Shindel, A. W., & Breyer, B. N. (2016). Pubic hair grooming prevalence and motivation among women in the United States. JAMA Dermatology152(10), 1106–1113. https://doi.org/10.1001/jamadermatol.2016.2154
  • Butler, S. M., Smith, N. K., Collazo, E., Caltabiano, L., & Herbenick, D. (2015). Pubic Hair Preferences, Reasons for Removal, and Associated Genital Symptoms: Comparisons Between Men and Women. Journal of Sexual Medicine12(1), 48–58. https://doi.org/10.1111/jsm.12763
  • Farage MA. Sensitive Skin in the Genital Area. Front Med (Lausanne). 2019;6:96. Published 2019 May 15. doi:10.3389/fmed.2019.00096
  • Stone, N., Graham, C. A., & Baysal, I. (2017). Women???s Engagement in Pubic Hair Removal: Motivations and Associated Factors. International Journal of Sexual Health29(1), 89–96. https://doi.org/10.1080/19317611.2016.1228727

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.