Yüz, Eller ve Vücut için 3 Doğal Peeling

Yüzünüz, elleriniz ya da vücudunuz için doğal bir peeling mi arıyorsunuz? Bunları deneyin ve unutmayın ki, vücudunuzun farklı bölgelerinde cildiniz de farklıdır, bu yüzden her bölgeye farklı davranmalısınız.
Yüz, Eller ve Vücut için 3 Doğal Peeling
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 10 Ocak, 2019

Cildinizin sağlıklı ve güzel görünümünü korumak için, cilt hücrelerinin yenilenmesini desteklemek ve onu toksinlerden ve yabancı maddelerden temizlemek gerekir. Bu noktada, doğal peeling devreye giriyor.

Doğal peeling, cilt hücrelerini yenilerken cildiniz için yararlı besin maddeleri sağlar. Bugünkü makalemizde yüzünüz, elleriniz ve vücudunuz için ihtiyaçlarınıza göre, üç basit ve doğal peeling hazırlamayı öğrenebilirsiniz.

Cilt için doğal peelingler

peeling

Yüzünüzdeki cilt vücudun geri kalanından çok daha hassastır, yani kullanmak istediğiniz ürünleri seçerken, bunun ne kadar hassas olduğunu hatırlamanız gerekiyor. Buna ek olarak, malzemeleri cilt tipinize göre seçebilirsiniz: Yağlı, kuru ya da arada bir cilt türüne sahip olabilirsiniz.

Vücut için, selülit, çatlaklar, kötü kan dolaşımı ve daha fazlasıyla mücadele etmek için başka malzemeler ekleyebilirsiniz.Genç ve parlak bir cilt için peeling önemli adımlardan biridir. Çünkü ölü cilt hücrelerini ortadan kaldırır. Bu, kan dolaşımını artırır ve kırışıklıkları önler.

1. Meyveler

meyve

Yüz, cildin geri kalanına göre çok daha hassastır ve güneş ışığı, rüzgar, kirlilik vb. dış ajanların direkt etkisine daha çok maruz kalır. Bu yüzden, meyve ile yapılan doğal peelingleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Tam peeling hissi vermeyebilirler ama kimyasal yolla cildi ölü hücrelerden arındırmaya yardımcı olan enzimler içerirler. Meyveler, cildi temizlemekle kalmaz ve cilt için yararlı vitamin ve mineraller sağlar.

Biz şu meyveleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz:

 • Ananas: Yağlı ciltler için.
 • Kivi: Yağlı ve karma ciltler için.
 • Papaya: karma ve kuru ciltler için.
 • Armut: Kuru ve hassas ciltler için.

Bu meyvelerden birini temiz ve kuru yüze uygulamanız yeterli olacaktır. Kuruyana kadar birkaç dakika boyunca bekletin ve sonra yüzünüzü yıkayın. Haftada bir bunu kullanabilirsiniz. Bu enzimlerin biraz kaşıntı yapması normaldir, ama çok rahatsız edici olmamalıdır.

2. Eller için hindistan cevizi yağı ve karbonat

hindistan cevizi

Ellerin vücudun yaşlanma ve çalışma belirtilerini belli eden bir parçasıdır. Onlar yüzümüz kadar hassas değildir, ya da ellerde, vücudun diğer kısımlarında olduğu gibi esneme izleri ya da selülit görülmez. Ama eller her zaman açık havaya maruz kalır ve zayıf kan dolaşımından olumsuz etkilenebilir.

Ellerinize özel bir peeling hazırlamak için hindistan cevizi yağı ve karbonat kullanın: bu harika malzemeleri kullanarak ellerinizi temizleyebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı cildi derinden besler ve korurken, karbonat nazikçe ve etkili biçimde kan dolaşımını arttırır ve cildi ölü hücrelerden arındırır.

Bunu nasıl kullanabilirsiniz?

 • Macun kıvamına gelene kadar malzemeleri iyice karıştırın.
 • Hindistan cevizi yağı 23 derecenin üzerinde olmalıdır, bu nedenle biraz ısıtmanız gerekebilir.
 • Bu karışım ile ellerinize masaj yapın ve ılık su ile iyice durulayın.

Ayrıca okumanızı öneriyoruz: Karbonatın 6 harika kullanımı

3. Vücut için deniz tuzu ve zeytinyağı

Vücudun kan dolaşımını uyarmak, toksinleri arındırmak, çatlaklar ve selülitle savaşmak ve yumuşaklık sağlamak için daha derin bir peeling gerekir.

Bunu başarmak için, çok etkili iki madde kullanacağız.

 • Deniz tuzu: Peeling yapmak istediğiniz bölgeye göre kullanabileceğiniz farklı tuz türleri vardır. Örneğin, kalça ya da topuklar için, biraz sert bir tuz kullanmanız önerilir. Bununla birlikte, göğüs için daha ince taneli bir tuz türü tercih edilir. Bunların yanı sıra, rafine ya da sofra tuzunu değil, cilde sağlıklı mineraller sağlayan deniz tuzu gibi tuzları tercih etmelisiniz.
 • Zeytinyağı: Cildi besleyen temel yağ asitleri ve temizleyen antioksidanlar sağlar. Çok nemlendiricidir, yani cildiniz yağlı ise, hindistan cevizi yağı ya da jojoba yağı ile değiştirmenizi, ve biraz aloe vera jeli eklemenizi öneririz.

Hindistan cevizi yağı ve karbonat ile cildi ölü deri hücrelerinden arındırmak için attığınız adımları uygulayın. Bunu duşta uygularsanız, sıcak suyun buharı gözeneklerinizi açarak sürece destek olabilirsiniz. Kuruduğunuz zaman, cildinizin pürüzsüz olduğunu ve nemlendiğini fark edeceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Agero, A. L., & Verallo-Rowell, V. M. (2004). A randomized double-blind controlled trial comparing extra virgin coconut oil with mineral oil as a moisturizer for mild to moderate xerosis. Dermatitis, 15(3), 109-116.
 • Johnson, J. B. (1996). U.S. Patent No. 5,562,643. Washington, DC: U.S. Patent and Trademark Office.
 • Riordan, N. H. (1999). U.S. Patent No. 5,866,142. Washington, DC: U.S. Patent and Trademark Office.
 • Viola, P., & Viola, M. (2009). Virgin olive oil as a fundamental nutritional component and skin protector. Clinics in dermatology, 27(2), 159-165.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.