Bilek Burkulmasına Tamamlayıcı Çözümler

Ayak bileği en savunmasız bölge olmasına rağmen, vücudun herhangi bir yerinde de burkulma meydana gelebilir. Uygun bir tedavi olmadan uzun süre tekrarlandığında etkilenen bölge zarar görebilir.
Bilek Burkulmasına Tamamlayıcı Çözümler

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Bilek burkulması herkesin başına gelebilir. Koşarken, yürürken, egzersiz yapmadan önce yeterince ısınmadığınızda ve benzeri durumlarda bununla karşılaşabilirsiniz. Burkulma aniden bileğinizi çarptığınızda oluşan bir sakatlıktır. Bir doktora görünmenin yanı sıra, yardımcı olmak için tıbbi tedaviyi tamamlayıcı olarak doğal ilaçlar kullanabilirsiniz. Bu sayede çok daha hızlı iyileşir.

Bilek burkulması için temel ipuçları ve öneriler

bilek burkulmasında bandaj
Dinlenme ve hafif egzersizlerin bir kombinasyonu ayak bileğinizdeki kan dolaşımını ve bunun ardından iyileşmeyi teşvik eder.

Bilek burkulmasının ilk belirtisi keskin bir ağrıdır. Bu, ligamanlar eklemin zarar görme noktasına kadar gerildiğinde meydana gelir. Bununla birlikte, kötü şekilde iyileşmiş bir burkulma, zamanla, başka sonuçlara da neden olabilir.

Bağların gerilmesinden sonra yapmanız gereken ilk şey, ağırlığınızı zemine koyarken yaralı ayağa basmaktan kaçınmaktır. Ayrıca, ayağınızı mümkün olduğu kadar sabitleyin. Herhangi bir baskı uygulamayın ve yürümeye çalışırken baston veya koltuk değneği kullanın.

Bilek burkulması, iyileşmesi biraz zaman alan ciddi bir yaralanmadır.

Bu durumda, yapmanız gereken ilk şeyin dinlenmek olduğunu söylemek gerekir. Ek olarak, iltihabı ve ağrısını azaltmak için bacağınızı kalbinizin yüksekliğine kadar kaldırın.

Rahatlamak için yapabileceğiniz bir diğer şey de ayak parmaklarınızı olabildiğince sık oynatmaktır. Bu aynı zamanda hızlı bir şekilde iyileşmenizi sağlar ve iltihaplanmayı azaltır.

Bileğinizdeki kan dolaşımını artıracağından nazikçe gerilmesi de önerilir.

Burkulan bir ayak bileği iyileştirmek için ücretsiz ilaçlar

Dışarıda burkulan bir ayak bileğini iyileştirmeye yardımcı olacak birçok doğal çözüm bulunur ve doktor tarafından verilen ilaçları tamamlayabilirler.

Yaralanma çok hafifse, evde yapılması kolay olan / uygulaması kolay bazı ilaçlar kullanarak burkulan bileğiniz tedavi edilebilir. Tam tersi, ayak bileğiniz gerçekten kötüyse, doğrudan tedavi edebilecek bir uzmana mutlaka görünmeniz gerekir.

Buz ile Kompres

buz kompresi
Buz kompresi, burkulan bir ayak bileğinin neden olduğu iltihabı azaltır ve bu nedenle ağrıyı gidermeye yardımcı olur.

Buz, ayak bileği burkulmalarını iyileştirdiği bilinen ev tipi tedavilerden biridir. Burkulma sonrasında, etkilenen bölgeye uygulanan bir buz torbası veya jel, şişliğin azalmasına yardımcı olacaktır.

Buz kompresleri, haftada üç veya dört saatte bir, 15 veya 20 dakikalık seanslarda tekrarlanabilir. Tabii ki, hepsi yaranın iyileşmesine ve hissettiğiniz acıya bağlı olacaktır.

Buz yanmalara neden olabileceği için asla doğrudan cilde uygulanmaması gerektiğini unutmayın.

Magnezyum sülfat

Magnezyum sülfat burkulan ayak bileği için bir başka harika tedavi yöntemidir.

  • 1/2 bardak ılık su ile Magnezyum sülfatı seyreltin.
  • Yaralı ayağı bu sıvıyla 30 dakika boyunca, günde iki kez, arka arkaya üç ila dört gün boyunca uygulayın.

Uçucu yağlar

esansiyel yağlar
Bazı uçucu yağların antienflamatuar ve analjezik özellikleri vardır.

Doğal yağlar burkulan bir ayak bileğini tedavi etmek ve beraberinde gelen ağrı ve iltihabı gidermek için mükemmel alternatiflerdir. Bunlar, iltihaplanmayı azaltmaya ve kaslarınızı gevşeterek ağrıyı azaltmaya yardımcı olan tamamlayıcı çözümlerdir.

Bu amaçla kullanabileceğiniz birçok doğal yağ vardır: hint yağı, Hindistan cevizi yağı, sarımsak yağı, soğan yağı, zerdeçal yağı, arnika yağı veya zeytinyağı.

  • Bunları bölgeye uygulayın ve bir bandaj ile sarın ve en az yarım saat boyunca açık tutun.
  • Bir hafta kadar günlük olarak tekrarlayın. İncinen bölgenin durumunun ilerlemesine bağlı olarak devam edin.

Ayrıca, ayağın, parmakların ve ayak bileklerinin diz bölgesinden hareket etmesini önleyen bandajların nasıl uygulanacağını bilmek önemlidir. Bu alan gevşetilmeli ve iyi dolaşımı sağlamak için baskı yapmamalıdır.

Bilek Burkulmasına Zerdeçal ve soğan

Zerdeçal tozunu, kalın bir macun elde etmek için limon ile karıştırın. İncinen alan üzerine yayın.

Ayrıca, bir bardak ılık sütle karıştırıp ağrıyı gidermek için günde iki defa içebilirsiniz.

Alternatif olarak, soğanı parçalar halinde kesin ve yumuşak bir macun haline getirmek için tuz ekleyin. Etkilenen bölgeye bir bandaj ile uygulayın ve iki saat boyunca bu şekilde tutun.

Anti-inflamatuar etkisini en üst düzeye çıkarmak için ihtiyaç duyduğunuz kadar tekrarlayabilirsiniz.

Arnika ve Zeytinyağlı Bilek Bandajı

aromatik yağlar
Arnika burkulan bir ayak bileğini ve herhangi bir eklemi iyileştirmek için anti-enflamatuar etkilere sahiptir.

Arnika yağ ile birleştiğinde morluklar ve iltihapların azalması söz konusu olduğunda güçlü bir ikilidir.

  • Etkilenen bölgeye birkaç damla uygulayın ve masaj yapın. En az beş saat bu şekilde kalmasına izin verin.

Ayrıca, zeytinyağını bir yumurta sarısı ile karıştırıp doğrudan yaralanan alana sürebilirsiniz.

  • Üçüncü çözüm, önceden zeytinyağı ile birkaç damla olacak şekilde ıslatılmış pamuğun doğrudan etkilenen bölgeye uygulanmasıdır.

Tüm bunlara ek olarak burkulan bölgeyi merhem pamuk ve bandaj ile sarın. Ardından iki gün boyunca açık bırakın.

  • Bölgeye nazikçe masaj yapın. Günde dört defa tekrarlayabilirsiniz.

Tamamlayıcı doğal ilaçlar kullanarak burkulan bir ayak bileğini nasıl iyileştireceğinizi öğrenirseniz, bu daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir. Bu yöntemleri kullanmak çok basit ve ucuzdur, ancak hepsinden önemlisi oldukça etkilidir. Tabii ki bunları doktorunuz tarafından belirtilen tedavilerle birlikte kullandığınız sürece.

İlginizi çekebilir ...
Eklem Ağrılarınız İçin Zencefil ve Zerdeçalı Deneyin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Eklem Ağrılarınız İçin Zencefil ve Zerdeçalı Deneyin

Zencefil ve zerdeçalın içerdiği özelliklerin eklem ağrılarınızı rahatlatmak için doğal bir çözüm olduğunu biliyor muydunuz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.