Bilmeniz Gereken Apandisit Belirtileri

Ağrınızın apandisit mi yoksa sıradan bir gaz kaynaklı mı olduğunu anlamak için karnınızın sağ alt kısmına bastırın. Eğer ağrınız azalıyorsa bu sıradan bir gaz sancısıdır.
Bilmeniz Gereken Apandisit Belirtileri
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Apandisit problemi yaşayan birçok insana acil müdahale edilmesi gerekir. Bunun gibi acil tıbbi durumlar için semptomları bilmek ve her zaman tetikte olmak hayati önem taşır. Peki apandisit belirtileri nelerdir? Okumaya devam edin.

Fakat… Buna ne sebep olur? Kalın bağırsağınızın hemen başlangıcında bulunan bir organ olan apandiste oluşan iltihap genellikle bu problemin nedenidir. Bugünkü makalemizde, yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da görülen apandisitin en yaygın belirtilerini teşhis etmeniz için size yardım etmeye çalışacağız. Apandisit belirtileri ve daha fazlasını makalemizde bulabilirsiniz.

Apandisit belirtileri

apandisit

1. Ağrının tipi

 • Ağrı genellikle göbek deliğinize yakın olarak karnınızın ortasında başlar. Fakat yavaş yavaş karnınızın sağ alt tarafına, leğen kemiğinizin biraz üstüne doğru yayılır.
 • Bu bölgeye bastırdığınızda ağrı daha yoğun, şiddetli ve dayanılmaz hale gelir.
 • Mideniz sert görünür. Farklı bir “tokluk” hissedersiniz ve midenize bastırdığınızda genellikle sert olduğunu fark edersiniz. Peki bunun sebebi nedir? Apandis enfeksiyon kaptığında bağırsaklarda iltihaba yol açarak ciddi sıkıntılara neden olabilir.
 • Bazen de yürürken kalçanızda keskin bir ağrı hissedebilirsiniz. Bu sadece sağ tarafınızda olur.
 • Ciddi anlamda bir rahatlamayı sadece uzandığınız zaman hissedersiniz, ancak bu genellikle geçici bir rahatlamadır.
 • Öksürmeyi deneyin. Eğer karnınızda keskin bir ağrı veya yanma hissediyorsanız, bu karın bölgenizde muhtemelen apandis kaynaklı bir iltihap olduğunun net bir belirtisidir.
 • Şunu aklınızda tutun ki, eğer bu belirtileri gözlemliyorsanız daha ciddi hale gelmeden önce 12 ile 24 saat arası zamanınız vardır.
 • Bu süre içinde hastaneye gitmeniz gerekir. Hepsinden önemlisi, bu belirtilerin çocuklarda oluşma ihtimaline karşı uyanık olun. Küçük bir şüpheniz bile olsa doktoruna gitmeniz ve doğru teşhis için ona güvenmeniz gerekir.

2. Karın ağrısıyla birlikte gözlemlenen ikincil belirtiler

 • Ateş: Apandisit belirtileri arasında bu belirti önemlidir. Eğer karnınızın sağ tarafında oluşan bir ağrıya normalden bir kaç derece bile fazla olsa bir ateş eşlik ediyorsa acilen doktora gitmelisiniz.
 • Kabızlık: Enfeksiyon geçiren bir apandis neredeyse her zaman kalın bağırsakta bir rahatsızlığa neden olur. Kabızlık bu durumda sıklıkla görülür ve tuvalete gitmek karnınızda daha fazla ağrı hissetmenize neden olabilir.
 • İştah kaybı: Rahatsız edici bir tokluk hissedip daha az yemek isteyeceksiniz. Gözlemlenen bir diğer belirti ise kolay kolay kurtulamadığınız aşırı gaz birikimidir. Daha sonra bu, hissettiğiniz “toklukla” birleşerek sinir bozucu bir duruma neden olabilir.
 • Kusma, genel bitkinlik ve yorgunluk: Bunlar apandisite sıklıkla eşlik eden diğer belirtilerdir. Bunlar henüz dayanılmaz karın ağrısı başlamadan önce ortaya çıkabilir ve sizi acile gitmek zorunda bırakabilir. Bu belirtileri de hesaba katmanızda fayda var.

Fakat… Apandisite ne sebep olur?

apandisit belirtileri
 • Lenf bezlerinde büyüme: Kulağa karışık gibi gelebilir ancak, anlaması gayet kolaydır. Boğazınızdaki bademciklerde yaşanan sorunla benzer bir durumdur. Bu organların vücutta önemli bir rolü vardır. Fakat iltihaplandıkları zaman enfeksiyona ve ateşe neden olarak şişerler ve boğazı tıkarlar. Bu gibi enfeksiyonların özellikle 8 ile 30 yaş arasındaki kişilerde görülme ihtimali daha fazladır ve bu kişiler apandisit için en riskli olan grubu oluşturur.
 • Artık ve toksinler: Bazen bağırsakların apandise yakın üst kısımlarında yetersiz sindirimden kaynaklı katı artıklar birikebilir. Böylece tıkanıklık ve enfeksiyon oluşur, bu da bağırsaklardaki normal akışı aksatır. Ayrıca sık sık kabızlık sorunu yaşayan insanların apandisit problemi yaşama ihtimali daha fazladır.
 • İltihap: Apandisin iç duvarları küçük lenf bezleriyle sarılıdır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bunlar bademciklere benzerler. Bazen bir hastalık ya da yediğiniz bir şey bile bakteri oluşmasına neden olabilir ve bu bakteriler de bezlere yapışarak enfeksiyona yol açabilir. Bu çok sık görülen bir durumdur. Bu nedenle bağırsaklarda enfeksiyona ve böylece apandisite neden olabilecek birçok bakteri olduğunu unutmayın.

Bu yazımıza da göz atın:

Apandisit Nedir ve Sebepleri Nelerdir

Ne Gibi Önlemler Alınabilir

Sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmanın da ayrı bir önemi vardır. Sağlıklı beslenmeniz tabii ki hiç bir zaman apandisit sorunu yaşamayacağınız anlamına gelmez.

Ancak dikkatli olursanız bu durumu yaşama ihtimalinizi düşürmüş olursunuz. Vücudunuza düzenli olarak detoks yapın ve kabız olmamaya dikkat edin. Bu genel sağlık durumunuzun temelini oluşturur.

Bol bol sıvı tüketip, lif, meyve ve sebze yiyin; ayrıca probiyotiklerden de faydalanmayı ihmal etmeyin. Yoğurt ve kefir gibi yiyecekler yararlı bakterilerin oluşmasını sağlayarak sizi enfeksiyonlara karşı korur.

Unutmamanız gereken bir diğer şey ise her sabah limon suyuyla hazırladığınız bir bardak sıcak su içmektir. Size güne başlamanız için temel vitaminleri verirken vücudunuzu arındırarak toksinlerden kurtulmanızı sağlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.