Bağırsak Parazitlerine Karşı 3 Karışım

Bağırsak Parazitlerine Karşı 3 Karışım
Abel Verdejo

Yazan ve doğrulayan fizyoterapist Abel Verdejo.

Son Güncelleme: 09 Ekim, 2018

Vücudunda bağırsak paraziti bulunan çoğu insan bunun farkında bile olmayabilir. Semptomları; sindirim sistemiyle ilgili problemler, anüs çevresinde kaşıntı, yeme bozuklukları, sinirlilik şeklinde görülebilir. Hayvan besliyorsanız, parazitler kolaylıkla bulaşabilir.  

Bu yazımızda size, bağırsak parazitlerinden kurtulmak için 15 gün boyunca her sabah içmeniz gereken sağlıklı, doğal ve şifalı karışımları göstereceğiz.

Bu Karışımları Aç Karna İçin

Bu karışımlardan birini sabah yataktan kalkar kalkmaz, hiçbir şey yemeden önce içmek çok büyük bir etki yaratacaktır. Güzel bir gece uykusundan sonra vücudunuz bu doğal ve taze besinleri sindirmeye hazırdır!

Eğer vücudunuzda bağırsak paraziti olduğunu düşünüyorsanız, 15 gün boyunca her sabah bu karışımları içmelisiniz. Hatta bu karışımlar kahvaltınız yerine bile geçebilir!

Sabah 07.00’den önce kahvaltı etmek daha faydalıdır, çünkü geleneksel Çin tıbbına göre bağırsaklarınız bu saatte daha aktiftir.

Kaçınmanız Gereken Besinler

Bağırsak paraziti tedavisi için doğru besinden başlanmalıdır çünkü bu parazitler bazı yiyeceklerden beslenirler.

Bağırsak parazitlerinin çoğalmasına neden olacak aşağıdaki besinleri tedavi süresince tüketmemenizi öneriyoruz.

 • Şekerler: Beyaz şeker, şurup veya bal fark etmez, bunlar parazitlerin favori besinleridir. Önerilen tek doğal tatlandırıcı, şeker otudur; saf veya işlenmiş olarak tüketebilirsiniz.
 • Süt: Sütü kesinlikle önermiyoruz. Bunun yerine, vejetaryen sütleri veya kefiri tercih edebilirsiniz.

Bu besinlerden de uzak durmalısınız:

 • İşlenmiş unlar
 • Kızartılmış yiyecekler
 • Alkollü içecekler
 • Süt ürünleri (krema, dondurma vs.)

Tarifini vereceğimiz karışımlar, bahsedilen zararlı besinlerden hiçbirini içermiyor ve son derece lezzetliler!

İncir ve Kabak Çekirdeği

incir

Tadına doyamadığımız incir, bağırsakta geçişi doğal olarak düzenleme özelliğine sahiptir. Aynı zamanda karışıma tatlılık katar, böylelikle fazladan tatlandırıcı koymanız gerekmez.

Kabak çekirdeği parazitlerden kurtulmak için çok eskiden beri kullanılır, içeriğindeki diğer maddeler de sağlığınız için başka faydalara sahiptir.

Malzemeler:

 • 3 adet incir (kuru veya taze). Eğer kuru incir kullanacaksanız, en az 2 saat suda bekletmeniz gerekecek.
 • 30 adet kabak çekirdeği içi.
 • 1/2 bardak su, şekersiz doğal meyve suyu veya vejetaryen içecek.

Papaya ve Kefir

bağırsak paraziti

Papaya, parazit de dahil olmak üzere birçok hastalığa iyi gelen tropikal bir meyvedir. Karışımın içine birkaç tane papaya çekirdeği eklemek iyileştirici özelliğini arttıracaktır.

Kefir fermente edilmiş bir süt ürünüdür, bağırsaklardaki faydalı bakterileri arttırarak parazitlerle savaşmayı sağlar.

Bu iki besin, krem gibi dokusuyla harika ve çok lezzetli bir karışım oluşturacaktır. Bütün aileniz rahatlıkla içebilir, isterseniz şeker otu ile tatlandırabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1/2 bardak soyulmuş papaya
 • 15 adet papaya çekirdeği
 • 1/2 bardak kefir (Eğer kendiniz kefir yapabiliyorsanız, laktoz seviyesi düşük olduğundan dolayı keçi sütünü tercih edebilirsiniz.)
 • Tatlandırmak için şeker otu

Greyfurt ve Zeytinyağı

greyfurt

Bu karışım herkesin damak zevkine uygun değildir fakat sadece parazitlerle savaşmakla kalmaz aynı zamanda karaciğer ve böbrekleri temizlemeye de yardım eder.

Greyfurt temizleyici özelliği olan bir turunçgildir ve çekirdekleri de parazitleri de yok etmeye yardımcı olur.

Saf sızma zeytinyağı patojenleri yok eder, sağlığa da birçok açıdan faydası vardır.

Bu karışım lezzetinden daha çok iyileştirici özelliğinden dolayı içilmelidir. Yatmadan önce tüketebilirsiniz.

Malzemeler:

 • Çekirdekleriyle beraber, soyulmuş greyfurt
 • 1 yemek kaşığı saf sızma zeytinyağı

Eğer blenderınız çekirdekleri ezmek için yeterince güçlü değilse, çekirdekleri karışımı içmeden önce yiyebilirsiniz. Ayrıca, karışımı şeker otu ile tatlandırabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Franco, M. C., Golowczyc, M. A., De Antoni, G. L., Perez, P. F., Humen, M., & Serradell, M. d. l. A. (2013). Administration of kefir-fermented milk protects mice against Giardia intestinalis infection. Journal of Medical Microbiology, 62(12), 1815–1822. https://doi.org/10.1099/jmm.0.068064-0
 • Grzybek, M., Kukula-Koch, W., Strachecka, A., Jaworska, A., Phiri, A., Paleolog, J., & Tomczuk, K. (2016). Evaluation of Anthelmintic Activity and Composition of Pumpkin (Cucurbita pepo L.) Seed Extracts—In Vitro and in Vivo Studies. International Journal of Molecular Sciences, 17(9), 1456. https://doi.org/10.3390/ijms17091456
 • Hodges, R. E., & Minich, D. M. (2015). Modulation of Metabolic Detoxification Pathways Using Foods and Food-Derived Components: A Scientific Review with Clinical Application. Journal of Nutrition and Metabolism, 2015, 1–23. https://doi.org/10.1155/2015/760689
 • Levecke, B., Buttle, D. J., Behnke, J. M., Duce, I. R., & Vercruysse, J. (2014). Cysteine proteinases from papaya (Carica papaya) in the treatment of experimental Trichuris suis infection in pigs: two randomized controlled trials. Parasites & Vectors, 7(1), 255. https://doi.org/10.1186/1756-3305-7-255
 • Li, T., Ito, A., Chen, X., Long, C., Okamoto, M., Raoul, F. et al. (2012). Usefulness of pumpkin seeds combined with areca nut extract in community-based treatment of human taeniasis in northwest Sichuan Province, China. Acta Tropica, 124(2), 152–157. https://doi.org/10.1016/j.actatropica.2012.08.002
 • Moraes, D., Levenhagen, M. A., Costa-Cruz, J. M., Costa Netto, A. P. da, & Rodrigues, R. M. (2017). In vitro efficacy of latex and purified papain from Carica papaya against Strongyloides venezuelensis eggs and larvae. Revista Do Instituto de Medicina Tropical de São Paulo, 59, e7. https://doi.org/10.1590/s1678-9946201759007
 • Palmer-Young, E. C., & Thursfield, L. (2017). Pollen extracts and constituent sugars increase growth of a trypanosomatid parasite of bumble bees. PeerJ, 5, e3297. https://doi.org/10.7717/peerj.3297
 • Rigacci, S., & Stefani, M. (2016). Nutraceutical Properties of Olive Oil Polyphenols. An Itinerary from Cultured Cells through Animal Models to Humans. International Journal of Molecular Sciences, 17(6), 843. https://doi.org/10.3390/ijms17060843
 • Stepek, G., Buttle, D. J., Duce, I. R., & Behnke, J. M. (2006). Human gastrointestinal nematode infections: are new control methods required? International Journal of Experimental Pathology, 87(5), 325–341. https://doi.org/10.1111/j.1365-2613.2006.00495.x
 • Sulaiman, N. (2014). Antihemintic and Hematological Changes of Natural Plant Carica papaya Seed Extract against Gastrointestinal Nematode. Journal of Biology, Agriculture and Healthcare, 4(3), 8-12. Texto completo

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.