Göz Ardı Etmemeniz Gereken 6 Apandisit Semptomu

· 14 Ağustos, 2018
Zamanında apandisit semptomlarına dikkat etmemek, bazı komplikasyonlara neden olarak hastanın hayatını tehlikeye atabilecek peritonite (karın zarı iltihabı) neden olabilir.

Apandis tüp şeklindeki küçük bir organdır. Karnınızın hemen sağ tarafında kalın bağırsağın başlangıcında bulunur ve apandisit semptomları acil tıbbi müdahele gerektiren tehlikeli bir duruma yol açabilir.

Konu hakkında bilgisi olmayanlar için, bu organın bilinen bir işlevi yoktur. İçerisinde bağışıklık sisteminiz için lenfoid foliküller vardır. Bu foliküller bademciklerinizde bulunanlara benzerler.

Bu organ tıkandığında veya iltihaplı olduğunda apandisit meydana gelir, kana karışır ve bölgedeki baskı artar.

Bu hastalığın başlangıç ​​aşaması çok fazla tehlikeye yol açmaz, en kısa zamanda tıbbi bir müdahale gerektirir. Eğer beklerseniz iltihap vücudunuza yayılacak ve tehlikeli hale gelecektir.

Ciddi vakalarda apandisit peritonite neden olabilir. Bu, hastanın hayatını riske sokan bir komplikasyondur.

Bu nedenle, belirli semptomlara dikkat etmek önemlidir. Diğer hastalıklarla karıştırılabilmesine rağmen, doktorunuz doğru teşhisi yapacağı için zamanında bir hastaneye gitmek önemlidir.

Apandisitin 6 ana semptomuna bir göz atın.

1. Abdominal iltihap

karnı ağrıyan kadın

Abdominal iltihap olarak da bilinen karında şişlik, rahatsız edici bir baskı ve şişkinlik hissi ile kendini göstermektedir. Bu, neredeyse her zaman sindirim güçlükleri ile ilişkilidir.

 • Apandisit durumunda özellikle bu semptom çok yaygındır. Bunun nedeni, apandisin tıkanmasının inflamatuar reaksiyona neden olmasıdır. Hastalık ilerledikçe bu iltihap ilerleyerek tüm sindirim sistemine yayılır.
 • İltihabın yanı sıra, hasta gaz birikimi nedeniyle de sorun yaşayacaktır.

Ayrıca okuyun: Çocuklarda Apandisit Belirtileri

2. Karnınızın sağ alt tarafında ağrı

Apandisitin ilk semptomlarından biri, neredeyse her zaman karnınızın sağ alt kısmında meydana gelen keskin bir ağrıdır. Başka bir deyişle, bu organın bulunduğu yerdir.

 • Bu semptomun şiddeti yavaş yavaş artar. Apandiste tıkanıklığın neden olduğu iltihap ve baskı giderek büyür.
 • Zaman zaman ortaya çıkabilir. Yine de, hastalık ilerledikçe ağrı daha uzun sürer.
 • Hastalar hapşırdığında veya ani bir hareket yaptığında daha keskin bir ağrı hisseder.
 • Bazı vakalarda, ağrı göbek deliğinden sırtınıza doğru uzanır.

3. Baş dönmesi ve kusma

midesi bulanan kadın

Baş dönmesi ve kusma yavaş yavaş ortaya çıktığında, diğer apandisit semptomları konusunda dikkatli olmak çok önemlidir.

Her baş dönmesi ve kusmanın nedeni apandisit olmasa da, bu olasılığı göz önünde bulundurmanız çok önemlidir. Özellikle diğer apandisit semptomlarını da gözlemlediğinizde bir doktora danışmalısınız.

 • Teşhis koyulan vakaların yaklaşık % 90’ında alt karın bölgesinde güçlü bir ağrı hissedildikten hemen sonra baş dönmesi ve kusma meydana gelir.
 • Apandis zamanında alınmazsa içerisindeki enfeksiyon vücudunuza yayılmaya başlar. Bu da, kusmanın ve baş dönmesinin daha sık meydana gelmesine neden olur.

Bu yazımızı da okuyun: Mide Gazına İyi Gelen 5 Çay

4. Kademeli iştah kaybı

İştah kaybı, vücudunuzda meydana gelen iltihabın bir sonucudur. Apandis tıkandığı zaman bu semptom ortaya çıkar ve bu tıkanıklık apandisit hastalığını başlatır.

Bu semptomlar sindirim sisteminizin işlevlerini etkiler. Bunlara ek olarak açlık hormonlarının salgılanmasını da etkiler.

 • Sonuç olarak, hastalar beslenme yetersizliklerinden kaynaklanan komplikasyonlara sahip olma eğilimindedir.
 • İlk başta normal görünse de, bu acil bir tıbbi yardım gerektiren bir semptomdur.

5. Ateş

ateşi çıkan kadın

Apandisit nedeniyle apandisin iltihaplanması ve baskı yapması diğer gastrointestinal enfeksiyonlara benzer semptomlar gösterme eğilimindedir.

Bu nedenle, bazen apandisitten etkilenen hastalarda karakteristik karın ağrısı ile birlikte ateş ve titreme de görülür.

 • Bu, göz ardı etmemeniz gereken bir semptomdur. Ateş normalde ilaçla tedaviedilse de, iltihap kötüleştikçe yeniden ortaya çıkma eğilimindedir.
 • Ateşiniz çok yüksek olmasa bile,diğer semptomlarla bir araya geldiğinde bir doktora danışmanız gerekir.

6. İshal veya kabızlık

Apendis tıkanıklığının bir tepkisi olan iltihaplanma, kabızlık veya ishale neden olabilmektedir.

 • Hastalar normal şekilde dışkılamayı bırakır. Bazıları sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissederken, bazıları ise tuvalete çıkmada zorlanır.
 • Bu durumda, her iki problemde de karın iltihabı ve gaz şikayeti de vardır.

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Bu apandisit semptomlarını saptadıktan sonra, hızlı bir teşhis ve tedavi için en kısa zamanda doktora gitmeniz oldukça önemlidir.

Apandisit semptomları diğer sindirim sistemi hastalıklarıyla ilişkili olabilse de, en iyisi bunun bir uzman tarafından analiz edilmesi olacaktır.

Doktorunuz, hastalığı tam olarak tanımlamaya yardımcı olacak kan testi ve diğer tetkikler yapabilir.