Bir Bebeğe Yapabileceğiniz En İyi Masaj Türleri

Bugünlerde hem fiziksel hem de duygusal gelişimlerine yardımcı olması için bebeklere masaj yapılması önerilir. Ayrıca bu, anne ve çocuk arasındaki bağı da güçlendirir. 
Bir Bebeğe Yapabileceğiniz En İyi Masaj Türleri

Son Güncelleme: 18 Haziran, 2019

Bir noktada hepimiz birikmiş stresten kurtulmaya ihtiyaç duyarız. Bebekler de böyledirler. Kaliteli bir masaj bir bebeğin kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir. Peki, bir bebeğe yapabileceğiniz en iyi masaj türlerinin neler olduğunu biliyor musunuz?

Bugünlerde bebeklere masaj yapmak çok tavsiye ediliyor. Masaj sayesinde bebekler ve çocuklar sakinleşir ve annelerinin ve babalarının onlara verdiği sevgiyi hissederler. Ayrıca daha güçlü bir bağ kurarlar.

Bebek Masajı Nedir?

Masaj antik zamanlardan beri ağrıyı iyileştirmek için kullanılan doğal bir araçtır. Öncelikle derinin deriye değmesi yoluyla uygulanırlar. Ayrıca pek çok kültürde bu tekniğe nefes almanın ve düşüncelerin de müdahil olabileceğine inanılır.

Bebek masajı annenin küçük çocuğuna sevgisini ve şefkatini iletmek için kullandığı bir tekniktir. Bu süreçte çocuk hem fiziksel hem de duygusal açıdan bir iyilik duygusu deneyimler.

Bebekler İçin En İyi Masaj Türleri

ninni söyleyen anne küçük bebek

Bebekler, dünyaya geldikleri andan itibaren, sıcaklıklarını ve dokunuşlarını hissetmek için annelerine yakın olmalıdırlar.

Bu nedenle bu tekniği uygulamaya doğumdan itibaren başlamak ve bebeğin gelişim süreci boyunca devam etmek önemlidir. Bu, bebeğin bazı ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Şimdi size bebeğinize uygulayabileceğiniz farklı masaj türlerini göstereceğiz.

1. Canlandırıcı Bebek Masajları

Bir bebeğin kollarına ve bacaklarına masaj yapmak, düzgün motor gelişimini desteklemek için harika bir yoldur. Basit ve spesifik bir masaj yaparak bunu gerçekleştirebilirsiniz:

 • Masajın etkili olması için bebeği bir yatağın üzerine üzerine veya kendini rahat hissedeceği bir yere sırt üstü yatırın.
 • Kollarındaki ve bacaklarındaki eklemlere ellerinizle saat yönünde hareketler yapın.
 • Annenin de kendini rahat hissetmesi önemlidir. İsterseniz arka planda çalması için hafif bir müzik açabilirsiniz.

2. Gaz Çıkartmak İçin Masaj

Emzirirken veya biberonla beslenirken bebeklerin havayı içlerine çekmeleri yaygın olarak rastlanan bir şeydir.

İçlerine çektikleri hava gaza dönüşür ve bu gazı çıkarmakta zorlanabilirler. Bu da rahatsızlığa yol açabilir. Hatta bu durum onları uyutmayacak bir noktaya bile gelebilir.

Böyle bir durum olduğunda hafif bir masaj uygulayabilirsiniz:

 • Bebeğinizi bir yere sırt üstü koyun ve avuç içlerinizi göbek deliklerinin üzerine koyun.
 • Sonra ellerinizi hafif hafif yukarı ve aşağı doğru oynatın. Bu masaj her defasında yavaş yavaş gazlarını çıkarmalarını sağlayacaktır.

3. Kolik Sorunu Yaşayan Bebekler İçin Masaj

Gaz gibi kolik denen vakalara da bebeklerde yaygın olarak rastlanır. Bağırsak bölgesini çevreleyen kasların kasılmasına kolik denir. Bu durum bebeğin vücudu tarafından üretilir. Böyle bir şey olduğunda bebek, hissettiği rahatsızlık nedeniyle ağlamaya başlar.

 • Yatıştırmak için bebeğinizi sırt üstü yatırın ve ellerinizi karnına koyun.
 • Sonra saat yönünde küçük hareketler yapın.
 • Bunun yanı sıra ellerinizin daha iyi kayması için bebek yağı veya bebek kremi de kullanabilirsiniz.

4. Kabızlığı Rahatlatmak İçin Masajlar

Bazı bebeklerde, özellikle de süt yerine mamayla beslendiklerinde, erken yaştan itibaren kabızlık belirtileri görülür. Bebeğiniz böyle bir durumla karşılaştığında aşağıdaki masajı yaparak ona yardımcı olabilirsiniz:

 • Öncelikle bebeği sırt üstü yatağa veya bez değiştirme masasına yatırın.
 • Sonra elinize az miktarda hafif sıcak yağ alın ve bir taraftan ötekine hareket ettirerek nazik bir şekilde karnına masaj yapın.
 • Masajın merkezi, göbek deliğinden aşağıya kadar, karnın alt kısmı olmalıdır. Böylece iç organları özellikle de bağırsakları düzgün bir şekilde işlemeleri için aktif hale getirmiş olacaksınız.

Bebeğinize Masaj Yapmanın Faydaları

mutlu bebek anne uzanmış

Aşağıda bebek masajlarının çeşitli faydalarını bulabilirsiniz.

 • Sindirim sistemi süreçleri için faydalıdır.
 • Solunum sistemlerinin gelişmesine katkı sağlar.
 • Stres hormonlarını azaltır.
 • Bebeğinizin kendini güvende hissetmesini sağlar.
 • Daha uzun ve derin bir uyku çekmesine yardımcı olur.
 • Endokrin sistemlerini güçlendirir.
 • Nörolojik sistemlerinin gelişimini pekiştirir.
 • Bağışıklık sistemlerini güçlendirir.

Terapatik masajlardan basit sakinleşme tekniklerine, bebek masajları çok çeşitlidir. Her anne, masajına, kendine has ögeler katabilir ve kendine özgü stilini oluşturabilir. Ancak yine de daha iyi sonuçlar almak için bir uzmana danışmanız tavsiye edilir.

Son olarak istediğiniz zaman, uygun olduğunu düşündüğünüz süre boyunca bebeğinize masaj yapmanızı öneririz. Ayrıca çocuk doktorunuza bebeğinize masaj yapmanın doğru olup olmadığını sormayı da unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • “The benefits of infant massage” artículo en web de la Infant Massage USA

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.