Bir Çocuğa Nazal Yıkama Yapmanın Üç Yolu

Nefes aldığımızda, alerjen parçacıklar burnumuza girer ve sebep olabilecekleri diğer şeylerin yanı sıra bir astım krizini de tetikleyebilirler. Bu nedenle, özellikle çocuklara doğru şekilde nazal yıkama yapmayı bilmeniz çok önemlidir.
Bir Çocuğa Nazal Yıkama Yapmanın Üç Yolu

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2023

Tıkalı burunlar çocuklarda çok yaygındır. Bu nedenle, özellikle de bir bebeğiniz varsa, iyi bir nazal yıkama yapmanın doğru yöntemini bilmek önemlidir. Çünkü bebekler henüz ağızlarından nasıl nefes alacaklarını bilmezler ve burunlarında çok fazla mukus olduğunda nefes almakta zorlanırlar.

Uygun bir nazal yıkama yapmanın önemi

Çocuklar, yetişkinlerden daha dar burun kanallarına sahiptir bu nedenle gerektiği kadar burun yıkama uygulayabilirsiniz.

Genellikle hepimiz burnumuzdan nefes alırız. Bunun işlevi, vücudumuza giren havayı nemlendirmek, filtrelemek ve ısıtmaktır. Nefes aldığımızda, alerjen parçacıklar buruna girer ve bazen diğer şeylerin yanı sıra bir astım krizini tetikleyebilirler.

Bu olduğunda, özellikle bebeklere uygulamak için nazal yıkamanın doğru bir şekilde nasıl yapılacağını bilmek çok önemlidir. Çünkü henüz ağızlarından nasıl nefes alacaklarını bilmezler.

Nazal yıkama tekniği, burun salgılarını ve bu salgılara yakalanan kir ve alerjenleri boşaltmak için burun deliklerinden tuzlu su geçirmeyi içerir. Bunu, burun geçitlerini yıkayarak sağlarız. Bu nedenle, bir nazal yıkamanın amacı, mümkün olan maksimum alerjen parçacığı mukus membran ile temas etmesine fırsat vermeden dışarı atmaktır. Bu sayede, sürekli alerjen teması halinde oluşacak alerjik yanıt beklenenden daha az yoğun olacaktır.

Bununla birlikte, nazal yıkama yapmak sadece bu durumlar için önerilmez. Ayrıca, aşağıdaki gibi diğer durumlarda da oldukça yararlıdır:

 • Kronik veya akut rinosinüzit.
 • Damla nedeniyle kronik öksürük ile post nazal damla.
 • Nazal kortikosteroidlerle ön tedavi.
 • Endonasal ameliyat sonrası bakım.

Bir çocuğa nasıl burun yıkama uygulanır

Burun yıkamaları, henüz burunlarını nasıl temizleyeceklerini bilmeyen küçük çocuklar için mendile sümkürmek gibidir. Bu fikri dikkate alırsanız, çocuğunuzu daha rahat hale getirmek ve nefes almasını kolaylaştırmak için gereken sıklıkta yıkama yapmanızın bir zararı olmadığını anlamanız daha kolay olacaktır.

Tabii ki, burun yıkamaları genellikle çocuklara hitap etmez, bu nedenle bu teknikleri uygulamak bazen size biraz karmaşık gelebilir. İşte bir bebeğe burun yıkama yapmanıza yardımcı olacak bir dizi ipucu:

 • Yıkamaları uykudan önce ve çocuk yemek yemeden önce yapın.
 • Çocuğu yüzü aşağı veya yüzü yukarı bakacak şekilde yerleştirebilirsiniz. Başlarını yana doğru tutmaya ve sırt üstü uzatmamaya çalışın.
 • Manevradan sonra, salgıların atılmasını kolaylaştırmak için bebeği oturtmak en iyisidir.
 • Burunları çok tıkandığında, önce biraz sıvı enjekte ederek ve bölgeye masaj yaparak yumuşatabilirsiniz. Sıvının geri kalanını sonra enjekte edin.
 • Daha büyük çocuklar başlarını bir yana eğerek kendi burun yıkamalarını yapabilirler. Diğer burun deliği için de aynısını yapmak zorundalar.

Nazal yıkama yapmanın üç yolu

1. Baş eğik olarak sırt üstü yatarken

Burnun en ücra köşelerine ulaşmanın yöntemleri var.

Bu, tam olarak en etkili yöntem olmasa da, nazal yıkama yapmanın en yaygın yoludur. Burada yapmanız gereken, birisi bu pozisyonda uzanırken, bir şırınga veya tek dozluk şişelerle, burun geçitlerine zorla sıvı enjekte etmektir.

Bu tekniğin amacı burnun en iç bölgesini temizlemektir. Bunu yapmanın hızlı ve kolay yolu da budur. Bununla birlikte, sıvı, mukusun genellikle biriktiği burnun en arka bölgesine ulaşmaz. Bu nedenle, mukus kalın ve yoğun olduğunda yararlı bir teknik değildir, çünkü sıvı sadece mukus tıkacından geri sekecektir.

2. Oturan çocuğa burun yıkama yapmak

Nazal yıkama yapmanın bu yolu özellikle yaşı daha büyük çocuklar için yararlıdır. Doğru pozisyona ulaşmak için başlarını öne doğru eğmeliler. Ardından sıvıyı, önceki örnekte açıkladığımız gibi enjekte edeceksiniz.

Sıvıyı vermeyi tamamladıktan sonra, etkili olması için çocuğun sertçe nefes alması gerekecektir. Bu yüzden bu tekniği bebeklerde yapmak çok zordur. Bununla birlikte, önceki manevrada olduğu gibi, bu pozisyonda burun yıkama yapmak burnun en iç kısmını gerçekten temizlemez ve kalınlaşmış mukusa karşı çok faydalı değildir.

3. Sırt üstü yatarak ya da baş geride oturarak

Bu oldukça etkili bir nazal yıkamadır. Bu konumda, sıvı kanala yavaşça ve basınçsız girer. Yıkama doğrudan burnun arkasına ulaşır ve boğazın içine kayar, mukusun bir kısmını da beraberinde sürükler.

Daha yapışkan veya viskoz olan sekresyonlar, bu sıvı ile temas ettiğinde yine de rehidre olacaktır. Sonra, çocuk sertçe nefes almalı, böylece arka bölgeyi tıkayan mukus yutması veya tükürmesi için boğazına ulaşır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Deckx, L., De Sutter, A. I. M., Guo, L., Mir, N. A., & van Driel, M. L. (2016). Nasal decongestants in monotherapy for the common cold. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD009612.pub2
 • Riera Sampol, A., & Pedro Gómez, J. E. de. (2014). ¿ En la congestión nasal en pacientes pediátricos, es más efectivo realizar lavados nasales o aspiración para la prevención de complicaciones ? Evidentia: Revista de Enfermería Basada En La Evidencia.
 • Santos Galvão, C. E., Nascimento Saldiva, P. H., Kalil Filho, J. E., & Morato Castro, F. F. (2004). Inflammatory mediators in nasal lavage among school-age children from urban and rural areas in São Paulo, Brazil. Sao Paulo Medical Journal.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.