Hava Temizleme Cihazı: Polen ve Alerjilere Savaş Açın

Daha sağlıklı ve temiz bir atmosferin keyfini çıkarmak isteyenler için hava temizleme cihazı, harika bir seçenek olabilir. Bu, özellikle de kirliliğin yüksek olduğu bir alanda yaşıyorsanız önemlidir. 
Hava Temizleme Cihazı: Polen ve Alerjilere Savaş Açın

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

İlkbaharın gelişi havalar iyi gitmeye başlayacağından pek çok kişi için neşe kaynağıdır. Sıcaklıklar artmaya başlar, gün boyunca daha aydınlık olur, kuşlar şakır, orada burada çiçeklere, arılara yeşilliklere rastlarız.. Ancak bazı insanların başı alerjiyle derttedir. Neyse ki bir hava temizleme cihazı onlara yardımcı olabilir!

Kaşıntılı bir burun ve boğaz, burun akıntısı ve sürekli hapşırma, alerjiyle başı dertte olan birinin güzel havaların keyfini çıkarmasını engelleyebilir. Ancak iyi bir haberimiz var; hava temizleme cihazları evdeki havayı filtrelemeye ve polenleri yok etmeye yardımcı olurlar.

İlkbaharın bitkilerin polen yapma süreci olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu da havanın polenle dolmasının kaçınılmaz olacağı anlamına gelir. Örneğin İspanyol Alerjoloji ve İmüniloji Topluluğu, yaşam alanlarındaki hava kirliliğinin polenin negatif etkisini daha da artırdığını ifade etmiştir. Bu nedenle saman nezlesi olan kişilerin semptomları daha da kötüleşir.

İşte bu noktada hava temizleme cihazları yardıma koşar.

Hava temizleme cihazı ne işe yarar?

Hava temizleme cihazları günlük hayata uygun çok kullanışlı cihazlardır. Sağlığınız için potansiyel tehlike taşıyan binlerce hatta on binlerce mikroskopik parçayı yok ederler. Üstelik kötü kokuları yok etmeye de yardımcı olurlar.

Bu parçacıkların yalnızca toz parçacıkları değil, küçük böcek, hayvan alerjeni, küf, polen, bakteri, virüs ve sigara dumanı ve karbon monoksit gibi kimyasal atıklar olduğunu anlamak çok önemlidir.

Halihazırda hava temizleme cihazlarını denemiş olanlar daha temiz ve polensiz bir ev için bu cihazların temel önemi olduğunu söylüyorlar.

Hava temizleme cihazları nasıl çalışır?

Hava temizleme cihazları, çevredeki kirliliğin yoğun olması nedeniyle en çok büyük şehirlerde etkili olurlar. Ancak onları istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz!

Cihazın fişini bir prize takmanız yeterli. Hemen çalışmaya başlayacaktır.

Cihazınız kurulduğunda otomatik olarak adapte olacaktır. Daha sonra cihazı açtığınızda hava temizleme cihazı 10 dakikadan kısa sürede evinizdeki havayı temizleyecektir.

rowenta intense pure air hava temizleme cihazı

Rowenta Intense Pure Air Connect, havayı filtreler ve havadaki en küçük parçacıkları bile yüzde yüz oranında arındırır. Böylece temiz, arınmış havayı soluyor olursunuz. Bu nedenle bu model, alerji, astım, rinit, bronşit ve solunum yollarını etkileyen diğer sorunlarla karşılaşan kişiler için harika bir seçenektir.

Bu, özellikle de solunum yolları alerjenlerinin (polen, mantarsı spor, küçük böcek ve hayvanlar) sizi en çok rahatsız ettiği ilkbahar ayları için önemlidir.

Bu teknolojinin başarısı, 4 seviyeli filtrasyon sisteminde yatar. Cihaz, hastalıklara daha kolay yol açabilecek tüm ajanları yakalamayı başarır. Ayrıca tüm bunları yaparken tamamen sesssizdir. Makine görevini ihtiyatlı bir şekilde, günlük hayatınızı, aktivitelerinizi ve dinlenmenizi etkilemeden gerçekleştirir.

Hava temizleme cihazı, çalışmak için bir elektrik kaynağına bağlı olmalıdır. Ayrıca bir de zaman ayarlayıcısı vardır. Bu hava temizleme cihazı, gereksiz enerji kullanımını önlemek için çok sayıda programlama seçeneğine sahiptir. Üstelik evin içinde veya dışındayken akıllı telefon aracılığıyla kontrol edilebilir. Böylece daha da iyi bir konfor sağlar.

Hava temizleme cihazları sadece evde mi kullanılır?

Evlerde hava temizleme cihazı kullanımı oldukça yaygındır. En çok tavsiye edilen de budur. Bununla birlikte, bu cihazı insanların saatlerce kesintisiz zaman geçirdiği iş yeri gibi alanlarda da kullanabilirsiniz.

ofis mutlu kadın laptop

Rowenta hava temizleyiciler İspanyol Alerjoloji ve Klinik İmmünoloji Topluluğu (SEAIC) tarafından tavsiye edilir.

Bunları unutmayın

Evinizi temiz tutmak için hava temizleme cihazının çok kullanışlı olduğu doğrudur. Ancak tüm “sorumlulukları” bu makinenin üzerine yıkamazsınız.

Cihaz düzgün bir şekilde çalışıyor olsa bile belli önlemleri almanız gerekli ve önemlidir. Örneğin:

  • Her gün evi en az 10-15 dakika havalandırın.
  • Halıları ve perdeleri düzenli olarak süpürün.
  • Solunum yolları alerjenlerinin birikmesinden kaçınmak için peluş oyuncak hayvanları ve bunlarla ilişkili objeleri yok edin.
  • Klimanız ya da bir başka hava temizleme cihazınız varsa filtrelerini düzenli olarak değiştirmeyi unutmayın. Bunu ihmal ederseniz kir birikebilir ve cihazlar düzgün çalışmamaya başlayabilir. Bazı koku giderme ve HEPA filtrelerinin birden fazla kez kullanılamayacağını unutmayın. Onları zaman zaman değiştirmelisiniz.
  • Yün yatakları ve yastıkları kullanmayı bırakın (küçük böceklerin sarmaması için).
  • Intense Pure Air ön filtresi her 2 – 4 haftada bir temizlenmelidir. Onarım ve temizlik işlemlerini nasıl yapacağınızı öğrenmek için kullanım kılavuzunu okuyun.

Son olarak tüketiciler hava temizleme cihazlarının klima kadar enerji kullanmadığını unutmamalılar. Ayrıca bir günde yapması gerekenleri 10 dakikada tamamladığından çok fazla enerji kullanması mümkün değildir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.