Bir Gecede Uçuk Tedavisi

Bir Gecede Uçuk Tedavisi

Son Güncelleme: 05 Kasım, 2018

Uçukların sebebi herpes simplex virüsüdür. Bu virüs oldukça bulaşıcıdır ve aktif uçuğa dokunmayla kolayca yayılarak küçük ve acı veren su toplamalarına yol açar. Yazımızda, bir gece içinde etkisini gösteren bir uçuk tedavisi hakkında bilgi vereceğiz.

Uçuklara neden olan nedir?

uçuk tedavisi

Ağızdaki bu yaygın viral enfeksiyon herpes simplex virüsü tip 1 (HSV-1) yüzünden olur. İnsanlar genelde bu virüsü 20 yaşlarından önce kaparlar. Kişi ilk uçuğu yakaladıktan sonra virüs sinir dokularında yerleşik kalır ve ara sıra bu rahatsız edici uçuklarla kendini belli eder.

Birçok durumda uçuklar HSV-1 yüzünden gerçekleşir. Bunun kontrolü kolaydır. Ama herpes simplex virüsü tip 2 (HSV-2) yüzünden oluşan uçuklar biraz daha zordur. Bu virüs genital iltihaba yol açan virüslerle aynı ailedendir. Bu durumlarda virüs genital bölgede oluşan uçuğa dokunarak kapılır.

Birisi aktif lezyona ve uçuğa sahipse, uçuk virüsü insandan insana çok kolay yayılır. Bu yüzden uçuğu olan biriyle temas etmekten veya yakınlaşmaktan kaçının. Virüsü taşıyabilecek havlu, çatal, kaşık, bıçak, makyaj malzemesi ve benzeri malzemelere de dokunmayın.

Uçuk tedavisi için sarımsak

sarımsak

Doğal bir ilaçla bir gecede uçuk tedavisi uygulayabilirsiniz. Bunun sırrı sarımsağın özelliklerinde yatar. Sarımsak; virüs, bakteri ve mantarları durdurabilen bir antibiyotiktir ve içinde nitrat, sodyum, potasyum, selenyum, kalsiyum, magnezyum, silikon, hidrojen sülfit, fosforik asit, C, D ve B vitaminleri, fitosterol ve doğal yağlar içerir.

Ayrıca allisin olarak bilinen bir içeriği de vardır. Araştırmalara göre bu madde enfeksiyonların çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Açıkçası, birçok bilimsel çalışma sarımsağın reçeteyle yazılmış ilaçlardan çok daha etkili olduğunu ve herhangi bir yan etkisi bulunmadığını ortaya koyuyor.

Sarımsak kan dolaşımını arttırır ve kardiyovasküler problemlere karşı koruma sağlar. Ayrıca şeker hastalarına iyi gelir, kolestrol seviyelerini düşürür, serbest radikallerin etkileriyle savaşır ve birçok hastalığa karşı koruma sağlar.

Uçuklardan kurtulmak için bir gecelik tedavi

sarımsakla uçuk tedavisi

Bir diş sarımsağı kesin veya doğrayın. Sonra da doğrudan uçuğun üstüne koyun. Büyük bir uçuksa, aynı işlemi taze dişlerle yineleyin. Ilık suyla durulamadan önce sarımsağı 10 dakika boyunca uçuk üzerinde tutun. Bu tedavi biraz kaşıntı veya yanmaya sebep olabilir ama bu belirtiler birkaç saniyede kaybolacaktır.

Ayrıca, sarımsak bu uçukların sebep olduğu genel acıyı azaltabilir ve uçuğu birkaç saat içinde ortadan kaldırabilir. Eğer tamamen gitmezse, bu tedaviyi gün içinde de uygulamaya devam edin.

Bir diğer seçenek ise sarımsağı ezip bir macun haline getirmek, uçuğa sürmek ve gece boyunca bir bandajla üstünü kapatmaktır. Sabah uyanınca sarımsağı yıkayıp uçuğun ne kadar kuruduğunu görebilirsiniz.

Bir daha çıkmasını önleyin

Uçukların kişisel eşyaların ortak kullanımı yüzünden yayıldığını unutmayın. Uçuğunuz iyileştikten sonra yeni bir diş fırçası, ruj, dudak kremi, havlu ve ağzınızla temas eden diğer ürünlerden almalısınız. Bundan önce kullandıklarınızın herpes virüsü taşıma ve yeni bir enfeksiyona yol açma olasılığı oldukça yüksektir.

Ayrıca yeniden çıkışlarını önlemek için her zaman güneş korumalı dudak kremleri kullanın. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan kaçının çünkü uçuklarınız bu şekilde geri gelebilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.