Birincil ve İkincil Öksürük Baş Ağrıları

Farklı öksürük baş ağrıları vardır ve bunlar eşit derecede ciddi değildir. Bu makalede onlar hakkında daha fazla bilgi edinin.
Birincil ve İkincil Öksürük Baş Ağrıları
Alejandro Duarte

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Duarte.

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Öksürük baş ağrıları genellikle önceki bir fiziksel sorunun sonucudur. Ancak, bunlar her zaman ciddi değildir. Bu baş ağrıları, aşırı kuru bir öksürük esnasında ya da bir süredir var olan sürekli bir öksürük eşliğinde ortaya çıkar.

Fiziksel bir bakış açısıyla, bir öksürüğün neden olduğu baş ağrısını anlatmak kolaydır. Öksürük, üst vücutta, göğüs, boyun ve kafa gibi bölgelerde baskı oluşturduğu için gerçekleşir. Bu yüzden, sürekli tekrarlaması ve sık sık baskı yapması baş ağrısına yol açar.

Bu tür baş ağrıları çoğu zaman endişe verici değildir. Ancak, bunları doktorunuza danışmak her zaman iyi bir fikirdir. Bu, diğer ciddi problemleri ortadan kaldırmanıza ve ayrıca vücudunuz üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmenize izin verecektir.

Birincil ve İkincil Öksürük Baş Ağrıları

baş ağrısı

Öksürük baş ağrıları pek yaygın değildir. Bunlar ortaya çıktığında, genellikle öksürürken gösterdiğiniz çabayla ya da hapşırma, şarkı söyleme, burnunuzu silme, gülme, ağlama ve hatta bağırsak hareketleri gibi diğer benzer güç sarfettirici hareket ile bağlantılıdırlar.

Bu tür baş ağrıları iki kategoriye ayrılır:

  • Birincil baş ağrıları sık olmaz ve kısa süreler de iyileşme gösterir. Ayrıca, kendiliğinden gelişirler. 50 yaşın üzerindeki insanlarda daha tipik olmasına rağmen, oldukça zararsızdırlar. Orta ila yoğun arasında değişen şiddetleri vardır ve nadiren iki saatten fazla sürerler. Başın herhangi bir yerinde veya boynun üstünde olabilirler.
  • İkincil baş ağrıları beyin problemlerinden kaynaklanmaktadır. Tehlikelidirler ve ameliyat gerektirebilirler. Altta yatan bir hastalık yüzünden ortaya çıkarlar. Beyinde bir tümör varlığını veya vasküler bir bozukluğu ifade edebilirler. Bu tip baş ağrısı genellikle öksürükten kaynaklanmaz, ancak ortaya çıktığında kötüleşir.

Ana sebepler

Öksürüğün birincil baş ağrısına yol açmasının kesin nedeni henüz bilinmemektedir. Ancak, bildiğimiz şey sigara içenlerde ve polenlere ve diğer alerjenlere karşı alerjisi olan insanlarda daha sık gerçekleşmesidir.

Öksürük baş ağrısının diğer nedenleri arasında şunlar olabilir:

  • Astım bazen, özellikle öksürük kuru olduğunda baş ağrılarına neden olur. Bu öksürük türü, kafa içi basıncının yoğun olmasına neden olur ve baş ağrısını tetikler. Ancak, astım krizi ile birlikte bu ağrı yok olur.
  • Sinüzit sinüslerde baskıya neden olur ve sıklıkla baş ağrısına yol açar.
  • Ayrıca, gırtlak veya farenksin şişmesi öksürüğe ve migrenlere neden olur.

İkincil baş ağrısının en sık görülen nedeni, anatomik bir anormallik olan Chiari malformasyon tip I olarak adlandırılır.

Diğer olası nedenler beyin tümörleri ve diğer malformasyonlardır. Ayrıca, kan damarlarındaki zayıflık ve / veya kendiliğinden beyin omurilik sıvısı kaybı da bunlara neden olabilir.

Öksürük Baş Ağrısı Belirtileri

öksürük baş ağrısı

Birincil baş ağrıları aniden öksürükten sonra başlar ve keskin, şiddetli ağrıya neden olurlar. Ancak, uzun sürmezler. Aslında, bu ağrı nadiren iki saatten fazla sürer. Akılda tutulması gereken en önemli şey mide bulantısı, ışığa duyarlılık ve göz yaşarması gibi ek semptomlar ortaya çıkarsa migrenin yol açıyor olabileceğidir.

İkincil baş ağrılarının benzer semptomları ancak farklı özellikleri vardır. Bunlar arasında sallanma, baş dönmesi ve bayılma olabilir. Ayrıca daha uzun süreli ağrılardır.

50 yaşından küçük kişilerde öksürük baş ağrıları olursa, özellikle de rahatsızlık boyun bölgesinde ise, beyin hasarı olabilir. Bu yüzden en kısa zamanda doktora görünmek önemlidir.

Teşhis ve Önlem

Tanı, klinik öykü ve bireyin anlattıkları üzerinden yapılır. Yaş, cinsiyet (erkeklerde primer baş ağrısı daha sık görülür) ve astım veya sinüzit gibi eşlik eden hastalıkların varlığı gibi ilgili faktörler dikkate alınır.

Bir doktorun manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve / veya bilgisayarlı tomografi (BT) taraması gibi testleri istemesi çok muhtemeldir. Bu testler baş ağrısının diğer olası nedenlerini onaylayacak veya ekarte edecektir.

Birincil öksürük baş ağrısını önlemenin en iyi yolu tüm solunum hastalıklarınızı tedavi etmektir. Diğerlerinin yanı sıra, farenjit, bronşit, astım ve sinüzit varlığı öksürüğe neden olur ve baş ağrısı görülebilir. Zorlu efor sarfetmekten kaçınmak da oldukça önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Fernández Concepción, O., & Pando Cabrera, A. (1999). Diagnóstico de las cefaleas. Revista Cubana de Medicina General Integral, 15(5), 555-561.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.