Gerilim Tipi Baş Ağrısı Doğal Yollarla Nasıl Rahatlatılır

Fiziksel egzersiz ve düzenli uygulanan rahatlama teknikleri, daha sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Zihin ve bedeninize gerçekten hak ettiği istirahati vermek için bu ipuçlarını günlük yaşamınızın bir parçası haline getirin.
Gerilim Tipi Baş Ağrısı Doğal Yollarla Nasıl Rahatlatılır

Tarafından yazılmıştır Solimar Cedeño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Stres ve kaygıyla dolu telaşlı bir yaşam tarzı, bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Gerilim tipi baş ağrısı da bu sorunlardan bir tanesi olabilir.

Her şeyden önce, bu problem, hayatınızda strese neden olan faaliyetleri azaltmanız gerektiğine dair açık bir işarettir. Derin nefesler alıp vermeye ve vücudunuzun bu gerginliği serbest bırakması için rahatlamaya çalışın.

Gerilim tipi baş ağrısı ya da “kas kontraktürü baş ağrısı” psiko-duygusal stresten kaynaklanır. Stres, boyun kaslarının kasılmasına neden olur, bu da saatlerce sürebilen hem fiziksel hem de psikolojik gerginliği tetikler.

Bu baş ağrısı, alın bölgesinden başlayıp boynun arkasına yayılan baskıcı ve dolu dolu bir ağrı olarak tarif edilir. Ayrıca, omuz bölgesinde bireyin hareket aralığını sınırlayan bir gerginlik de ağrıya eşlik eder.

Bu baş ağrılarını azaltmak için alabileceğiniz birden fazla ilaç olduğu doğru, ancak gerginliği rahatlatmak için faydalanabileceğiniz doğal tedavilerin olduğunu da biliyor musunuz? Bu semptomların hafifletebilen çok çeşitli bitki ve ev reçeteleri mevcut.

Bu yazıda size bunların neler olduğunu anlatacağız.

1. Zencefil çayı

zencefil çayı

Zencefil bitkisinin kökü, anti-enflamatuvar ve analjezik özellikleriyle bilinir. En basit haliyle bir fincan zencefil çayı, bu tür baş ağrısının neden olduğu mide bulantısına bile anında rahatlama sağlar.

Zencefil çayı, baş ağrısının neden olduğu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir ve ayrıca diğer sağlık problemleri veya rahatsızlıklar üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

2. Papatya çayı

papatya çayı

Papatya, bu tür rahatsızlıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir başka bitkidir. Öyle ki, bu bitkinin popülaritesi yüzyıllar öncesine uzanır. Papatya çayı, Mısırlılar, Yunanlılar ve Romalılar tarafından ağrı ve endişeyi tedavi etmek için kullanılmıştır.

Papatya çayını hazırlamak çok kolaydır ve fayda aralığı çok geniş olduğu için her zaman evde olması gereken şifalı bitkilerden bir tanesidir. Bir fincan papatya çayı içmek rahatlamanızı ve gerginlik tipi baş ağrısını durdurmanızı sağlayacaktır.

3. Gözleriniz için nane maskesi

nane

Bu reçete, nane çayı yapmak ve kapalı göz kapaklarınızın yüzeyine 20 dakika boyunca bu çayı uygulamaktan oluşan basit ve doğal bir alternatiftir. Ağrıyı hafiflettiği ve göz kaslarını rahatlattığı gözlemlenmiştir.

Nanenin özellikleri bölgenin rahatlamasını sağlar ve gerginliğini azaltır. Bu bitkiyle yapılan kompresler ağrının neden olduğu rahatsızlık hissini hafifletir.

4. Elma sirkesi maskesi

elma sirkesi maskesi

Bu maske gevşeme yoluyla ağrı kesici etkide bulunur. Soğuk elma sirkesiyle bölgeye kompres uygulayın ve ağrının nasıl hafiflediğini kendi gözlerinizle görün.

Anında yatıştırıcı etki göstermesi için hemen ardından sıcak suyla duş alın.

5. Lavanta

lavanta

İster çayı ister esansiyel yağı olsun, lavanta stresi hafifletir. Aynı zamanda, aromatik özü de benzer faydalara sahiptir.

Lavanta çayı, bitkinin yaprakları sıcak suda demlenerek hazırlanır. Bu çayı içerken bir yandan vücudunuzun rahatladığını siz de fark edeceksiniz.

6. Zeytinyağı ve limon suyu

Bu basit ve doğal bir alternatiftir. İltihabı azaltmak, hidrasyonu teşvik etmek ve dolaşımı iyileştirmek için biraz limon suyu ile bir çorba kaşığı zeytinyağı tüketin. Ayrıca boyun ve omuzlardaki gerginliğiniz de hafifleyecektir.

Malzemeler

  • 1 çorba kaşığı zeytinyağı (15 ml)
  • 1/2 limon suyu

Ne yapmalısınız?

  • Her iki malzemeyi de karıştırın ve hemen tüketin.
gerilim tipi baş ağrısına karşı iyi uyku

7. Aromaterapi

Aromaterapi, sebze ve şifalı otlardan elde edilen uçucu yağlar ve ürünler yardımıyla uygulanır. Yağlar sıcak suya eklenir ve ortaya çıkan buhar akciğerler tarafından emilir.

Portakal, sedir, mandalina, gül ve sandal ağacından gelen özlerin hepsi rahatlatıcı etkilere sahiptir. Bu, stres semptomlarını hafifleten tıbbi bir tedavi yöntemidir.

gerilim tipi baş ağrısına karşı aromaterapi

8. Dengeli bir diyet

Besin ögeleri açısından zengin bir diyet, temel bir tedavi yöntemidir. B vitamini ve magnezyum almak, gün boyunca aşırı çalışan nöronlarınıza ihtiyaç duydukları enerjiyi sağlayabilir.

Günlük yaşamda uygulanması kolay diğer ipuçları ise iyice dinlenmek ve günlük faaliyetler sırasında kaslarınızı aşırı yormaktan kaçınmak olabilir. Boynunuzu uyku sırasında doğru pozisyonda tutarak ve boyun ve omuz çevresindeki kaslarla yumuşak egzersizler yaparak bunu başarabilirsiniz.

gerilim tipi baş ağrısına karşı sağlıklı beslenme

Stresli ve endişeli ruh hallerinden kaçınmak en iyisidir. Gün içerisinde önceliklerinizi belirleyin ve biriken herhangi bir gerginliği serbest bırakmak için faaliyetleriniz arasında molalar verin.

Fiziksel egzersiz ve düzenli gevşeme teknikleri, daha sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Zihin ve bedeninize gerçekten hak ettikleri istirahati vermek için günlük hayatınızda yukarıda verilen ipuçlarından faydalanmaya çalışın. Bu şekilde, gerilim tipi baş ağrılarını önleyebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.