Bu 5 Doğal Tedavi Yöntemiyle Baş Ağrısından Kurtulun

Baş ağrısı hepimizin hayatımızın bir noktasında deneyimlediği bir durumdur. Stres ya da yaşam tarzından kaynaklı daha hafif baş ağrılarından bazı doğal tedaviler ile kurtulabilirsiniz.
Bu 5 Doğal Tedavi Yöntemiyle Baş Ağrısından Kurtulun

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Baş ağrısı günlük hayatınızda başa çıkmanızın en zor olduğu rahatsızlıklardan biridir. Yılın bazı zamanlarında hissedeceğiniz baş ağrıları günlük hayatınızda size engel teşkil etmeye başlayabilir. Fakat baş ağrısından kurtulmak ve rahatsızlık hissini azaltmak için başvurabileceğiniz bazı ev yapımı ilaç ve çareler bulunmaktadır.

Bu yazımızda, bu doğal çarelerden beşini inceleyeceğiz.

Neden Başımız Ağrır?

Baş ağrısı en yaygın sağlık sorunlarından biridir. Genellikle aşırı stres ya da uykusuzluktan kaynaklı kafatasımızın iç kısmının iltihaplanmasından dolayı meydana gelir.

Diğer durumlarda ise damar sistemi bozukluklarından kaynaklanır. Damarların açılması içsel bir baskı yaratır bu da rahatsız edici bir baş ağrısına sebep olur.

Bu rahatsızlığın basit bir baş ağrısından, uzun sürebilen ya da kuvvetli, en ciddi ağrılarda belirtileri arasında ışığa hassasiyet de yer alabilen karmaşık migrene kadar pek çok türü vardır.

Fakat günlük olarak stres, kirlilik ya da belirli alışkanlıklardan ötürü ufak çaplı baş ağrıları meydana gelebilir. Bu sebepten ötürü, baş ağrısından kurtulmak için bazı etkili yöntemler vardır.

Baş Ağrısından Nasıl Kurtulunur?

Ağrının yoğunluğuna göre farklı tedaviler uygulanabilir. Fakat ağrı doğal ağrı kesici ya da ilaçlarla düşmediğinde, en iyisi bir doktora görünmektir.

Fakat hafif şiddetli baş ağrıları için ev yapımı ilaçların yeterli olacağını unutmayın. Bu beş ilaca bir göz atın:

1. Sıcak Su Banyosu

baş ağrısından kurtulmak için banyo

Banyo yapmak gerilimden kurtulmak için her zaman etkili bir  yöntem olmuştur. 

Ayrıca aromaterapi yağları gibi doğal yağlar kullanırsanız, baş ağrısından ve diğer sorunlardan kurtulmak kolaylaşabilir.

Malzemeler

 • 1 küvet sıcak su
 • 50 gram aromatik tuz

Yöntem

 • Küveti sıcak suyla doldurun ve aromatik tuzları ekleyin.
 • Küvete girin ve 30 dakika küvette dinlenin.

2. Papatya Çayı

Bu çayın yatıştırıcı ve anti-enflamatuvar özellikleri vardır.

Papatya çayı neredeyse her şeye iyi gelir. Mide ağrısını geçiren özellikleriyle tanındığı gibi baş ağrısından kurtulmak için de etkili bir doğal ilaçtır.

Malzemeler

 • 30 g papatya
 • 500 ml su
 • Tat katması için şeker

Yöntem

 • Suyu kaynayana dek ısıtın.
 • Papatyayı ekleyin ve birkaç dakika bekletin.
 • Süzün ve tat katmak için şeker ekleyerek servis edin.

3. Baş Ağrısından Kurtulmak İçin Kafa Masajı

baş ağrısından

Kafa masajı sayesinde kaslarınızın gerginliği azalır ve kan akışınız sakinleşir.

Baş ağrısından kurtulmanın alternatif yollarından biri gerilimi azaltmak için kafa masajı yapmaktır. Kafatasınızdaki belirli noktalara bastırarak, özellikle de bunu lavanta yağı ile yapıyorsanız rahatsızlık hissinizin geçmesini sağlayabilirsiniz.

Malzemeler

Yöntem

 • Yumuşak ve sürekli olarak masaj hareketleri yapın. Şakaklarınıza, alnınıza, göz kapaklarınıza ve başınızın tepesine dairesel hareketlerle uygulayabilirsiniz.
 • Bu masajı bazen hafif baskı uygulayarak bazen de yatıştırıcı hareketlerde bulunarak sürdürün.

4. Elma Sirkesi

baş ağrısından kurtulmak için elma sirkesi

Elma sirkesinin faydalarının arasında baş ağrısından kurtulmanıza da yardımcı olacak gerginliği azaltıcı etkisi yer almaktadır.

Bu yöntem pek keyif verici olmasa da, hızlı etki eden yöntemlerden biridir. Biraz elma sirkesi baş ağrınızı hızlıca dindirebilir.

Malzemeler

 • 200 ml su
 • 10 ml elma sirkesi

Yöntem

 • Günde en az üç bardak suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin.
 • Suyun oda sıcaklığında olduğundan emin olun çünkü su soğuk olursa bu başınızda daha fazla gerginlik oluşmasına sebep olabilir.

5. Baş Ağrısından Kurtulmak İçin Karpuz Lapası Uygulaması

karpuz çekirdeği

Karpuz ve soğuk olan diğer her şey ateşten kaynaklı baş ağrısına çözüm olabilir.

Vücut sıcaklığının aşırı yükselmesinden kaynaklanan ateş baş ağrısına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda karpuz lapası ile kompres yapmanızı öneririz.

Malzemeler

 • Çeyrek karpuz

Yöntem

 • Kabuğundan ayırın.
 • Tüm çekirdekleri çıkarın.
 • İnce ince dilimleyip buzdolabına koyun.
 • Alnınıza, yanaklarınıza ve şakaklarınıza 20 dakika boyunca uygulayın.

Başınızda baskı hissetmeniz ağrıya yol açabilir. Çoğu durumda bu ağrıya yol açan şey oldukça hızlı bir toplum içinde yaşamaktır.  Fakat aşırı ağrıdan şikayetçi olmak başka bir durumun göstergesi de olabilir.

Baş ağrısı 48 saatten fazla sürüyorsa ve bahsettiğimiz yöntemlerle yok olmuyorsa, doktora gitmenizi öneririz. Tabii hafif bir baş ağrısı hissediyorsanız, bu yöntemler sizin için yeterli olacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Baş Ağrısı: 5 Sebebi, Türleri ve Tedavisi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Baş Ağrısı: 5 Sebebi, Türleri ve Tedavisi

Başınız ağrıdığında, hayatınızı etkileyecek bir migrene dönüşmesini önlemek için dikkat etmeniz gerekir. Bu yazıda baş ağrısı ve 5 nedenini öğrenin...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Miraj, S., & Alesaeidi, S. (2016). A systematic review study of therapeutic effects of Matricaria recuitta chamomile (chamomile). Electronic Physician, 8(9), 3024–3031. https://doi.org/10.19082/3024
 • Damian, P., & Damian, K. (1996). Aromaterapia : el olor y la psique. Lasser Press Mexicana. Retrieved from https://books.google.es/books?hl=es&lr=&id=P-WNv17tacwC&oi=fnd&pg=PA9&dq=aromaterapia&ots=eVVpYdxqvm&sig=o9BjYq34HYR-6Bay7mcunjJvxj4#v=onepage&q=aromaterapia&f=false

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.