Buzdolabında Daha Hızlı Bozulan Yiyecekler

23 Kasım, 2018
Pek çok kişinin sandığının aksine, ekmeği buzdolabına koyduğunuzda, ekmeğin bozulmasını ve küflenmesini hızlandırırsınız.

Buzdolapları market ve manavlardan aldığımız ve hemen tüketmeyeceğimiz yiyecekleri saklamak için en iyi yerdir. Ancak buzdolabında daha hızlı bozulan yiyecekler olduğunu biliyor muydunuz? Bunların hangileri olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Aslında tatlarına ve dokularına zarar verdiğini bilmeden pek çok yiyeceği buzdolabına koyuyor olabilirsiniz. Bu yazımızda buzdolabında daha hızlı bozulan yiyecekler ile ilgili bilgi vereceğiz.

Buzdolabında daha hızlı bozulan yiyecekler: Soğan

Soğanları en iyi serin ve kuru bir yerde, oda sıcaklığında saklarsınız. Soğan, dikkat edilmediği taktirde bakterilerin üremesi için çok elverişli bir zemine dönüşür ve buzdolabına konulduğunda bu bakteriler daha da rahat çoğalır.

Amerika’daki Ulusal Soğan Birliği’ne (NOA) göre, soğanları kabuklarını soymadan, nefes alabilecekleri bir yerde saklamalısınız. Soğanı soyup doğradıktan sonra ise, hava geçirmeyen bir kabın içerisinde buzdolabına koyabilirsiniz.

Buzdolabında daha hızlı bozulan yiyecekler: Domates

dilimlenmiş domates

Domatesi buzdolabında sakladığımızda, zaman içerisinde dokusu bozulmaya başlar. Belli bir süre sonra ise, ilk aldığımız zamanki tadını kaybeder.

Ulusal Tarımsal Araştırma Enstitüsüne göre, domates buzdolabına konulduğunda içindeki şeker, asit ve diğer faydalı şeylerin seviyesi düşmektedir. Yani domateslerinizi de kuru bir yerde oda sıcaklığında saklamalısınız.

Buzdolabında daha hızlı bozulan yiyecekler: Patates

Patatesi buzdolabına koyduğunuzda hem tadı değişir hem de yumuşar. Patatesler yıkanmamış halde, kuru, serin ve havadar bir yerde saklanmalıdır; çünkü nemli ortamda kaldıklarında filizlenebilir veya küflenebilir.

Kahve

kahve çekirdekleri

Pek çok başka yiyecek gibi, kahve de kuru ve serin bir yerde saklanmalıdır. Kahvenizi buzdolabına koyarsanız tadını ve kokusunu kaybeder.

Ek olarak, kahve, diğer yiyeceklerin kokusunu çok kolay emer. Kahvenizi hava geçirmeyen bir kap içerisinde ve mümkünse karanlık bir yerde saklamalısınız.

Bu makalemize de göz atın: Asla Plastik ile Saklamamanız Gereken 7 Yiyecek

Buzdolabında daha hızlı bozulan yiyecekler: Sarımsak

Sarımsak serin, kuru ve oda sıcaklığında olan bir yerde saklanır. Buzdolabına konulduğunda, faydalı özelliklerini kaybeder ve oda sıcaklığında aylarca durabilecekken buzdolabında daha çabuk bozulur.

Buzdolabında daha hızlı bozulan yiyecekler: Bal

bal

Kanada, Ontario Arıcılar Derneği balın ağzı sıkıca kapalı bir kutuda, oda sıcaklığında saklanması gerektiğini söylüyor. Balı buzdolabına koyduğunuzda kıvamı koyulaşır ve daha hızlı kristalize olur.

Buzdolabında daha hızlı bozulan yiyecekler: Avokado

Avokadoları buzdolabına koyduğunuzda, olgunlaşmalarını yavaşlatırsınız. Avokado en güzel tam olgunlaştığında yendiği için, oda sıcaklığında saklamaya özen gösterin.

Buzdolabında daha hızlı bozulan yiyecekler: Ekmek

ekmek

Pek çok kişinin yaptığı en büyük yiyecek saklama hatası, ekmeklerini buzdolabına koymalarıdır. Ekmeği buzdolabına koyduğunuzda bozulmasını hızlandırırsınız ve küflenmesine neden olursunuz. Ekmeğinizin sağlıklı bir şekilde daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız, serin ve kuru bir yerde, oda sıcaklığında saklayın.

Buzdolabında daha hızlı bozulan yiyecekler: Çikolata

Çikolatayı asla buzdolabına koymamalısınız. Çikolatayı buzdolabına koyabileceğiniz tek durum havanın aşırı sıcak olmasıdır. Çikolatanızın tadını korumasını istiyorsanız kuru ve serin bir yerde, oda sıcaklığında saklamalısınız.

Buzdolabında daha hızlı bozulan yiyecekler: Ananas

ananas

Ananası da buzdolabına koyduğunuzda olgunlaşmasını önler ve aromasını kaybetmesine neden olursunuz. Bu meyve soğuğa maruz kaldığında olgunlaşmasını sağlayan enzimler yok olur ve o güzel tadını kaybeder.

Buzdolabında daha hızlı bozulan yiyecekler: Kahvaltılık Gevrek ve Makarna

Kahvaltılık gevrekler ve markarnalar en iyi serin ve kuru bir yerde ve oda sıcaklığında saklanır. Buzdolabı kadar soğuk yerler tatlarını kaybetmelerine neden olur, dokularını kötüleştirir.

  • The National Onion Association. How Tos. https://www.onions-usa.org/all-about-onions/how-tos/
  • Universidad de Michigan. El uso, almacenamiento y conservación de los tomates. https://www.canr.msu.edu/uploads/236/64986/Tomates.pdf
  • Instituto Nacional de Investigación Agropecuaria de Uruguay. Almacenamiento de papas. http://www.inia.uy/Publicaciones/Documentos%20compartidos/111219220807120127.pdf
  • Asociación de Apicultores de Ontario. Hooked on Honey: Look Local Magazine. https://www.ontariobee.com/inside-oba/news-and-updates/hooked-on-honey-look-local-magazine