Daha İyi Uyumanıza Yardımcı Olacak 8 Aromatik Yağ

Sakinleşmek ve uykuya dalmak için yatağa gitmeden önce uygulanması önerilen pek çok strateji vardır. İşte uykusuzluğu önleyip iyi bir şekilde dinlenmenizi garantileyerek daha iyi uyumanıza yardımcı olabilecek sekiz aromatik yağ. 
Daha İyi Uyumanıza Yardımcı Olacak 8 Aromatik Yağ

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Uykuya dalmak ve iyi bir uyku çekmek psikolojik bir ihtiyaçtır. Uyumak daha net düşünmenize, bazı şeyleri üzerinde düşünüp taşınmanıza ve daha iyi konsantre olmanıza yardımcı olur. Tersine yeterince uyumamak hem zihinsel hem de fiziksel sağlığınızı etkiler. Aromatik yağ gibi stratejilere başvurarak gece rutininize yardımcı olabilirsiniz.

Sakinleşmek ve iyi uyumak için yatağa gitmeden önce yapılması önerilen pek çok strateji vardır. İşte uykusuzlukla savaşıp derin bir şekilde dinlenmenizi garanti ederek daha iyi uyumanıza yardımcı olacak sekiz aromatik yağ.

Doğrusu, bugünlerde aromaterapi insanların günlük işlevleri için de faydalı olan sükunet haline ulaşmalarına yardımcı olan değerli bir kaynak.

Stres, Uykusuzluk, Anksiyete ve Depresyon

gece yatak kadın telefon

Günümüzün ezici yaşam tarzı stres vakalarının oluşmasına yol açan sorumluluklarla dolu. Sabah erken kalkmak, saati veya telefonu izlemek veya uyumakta zorluk çekmek stresle ilgili bazı örnekler.

Uykusuzluk aynı zamanda programınızın, beslenmenizin, kahve ve alkol içme gibi alışkanlıklarınızın da değişmesine katkı sağlar. İyi bir şekilde uyumadığınızda ruh haliniz kötü olabilir, kendinizi genel anlamda keyifsiz veya bitkin hissedebilirsiniz. Stres de depresyon ve anksiyete gibi duygusal bozuklukların bir belirtisi olabilir.

Neyse ki bir sanat olarak aroma terapi veya terapatik kültür bu hastalıklara karşı açtığımız savaşta bizim iş birlikçilerimiz. Tedavinin yerine geçmez ancak doğal ürünlerle daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Esansiyel Yağlar ve Sinir Sistemi

esansiyel yağ şişe

Esansiyel yağlar veya dinlenmenizi, sakinleşmenizi ve uykunuzu kontrol eden parasemptatik sinir sistemi üzerinde etkili olan aromatik açıdan aktif malzemeler mevcuttur. Burnunuzdaki milyonlarca koku reseptörü beyne bağlıdır. Bu yüzden kokular dinlenme, sakinleşme ve uyku gibi işlevlere hemen etki ederler.

Bazı aktif malzemeler pek çok aromatik yağın içinde yer alır. Bunlardan ikisi acı portakal ve lavantadır. Yatıştırıcı ve sakinleştiricidirler. Masajla, infüzyonla veya aromatik difüzörlerle, aromaları beyne ulaşır ve sonra etkileri sayesinde dinlendirici bir uyku çekmek, gerginliği, anksiyeteyi ve depresyonu azaltmak mümkün olur.

Daha İyi Uyumanıza Yardımcı Olacak 8 Aromatik Yağ

aromalı yağ şişeleri

1. Lavanta, en çok değer verilen aromatik yağ

Aromaterapide en çok değer verilen yağ lavanta yağıdır. Yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliği nedeniyle sinir sistemine etkisi şüphe götürmez. Kronik uykusuzluk durumunda bile uyumak için idealdir.

Lavanta yağının özelliklerinden faydalanmak için tavsiye şöyledir:

 • Gece bir difüzörün içine 15 damla lavanta yağı koyun.
 • Onunla yüzünüze, boynunuza, kollarınıza, ellerine ve ayaklarınıza masaj yapın.
 • Kremle veya normal vücut yağıyla seyreltilmiş yağdan her bir bileğinize veya boynunuza birer damla da damlatabilirsiniz.

2. Acı portakal yağı

Portakal yağının yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikleri uykusuzlukla, depresyonla, stresle, anksiyeteyle ve sinirlilikle etkili bir şekilde savaşır.

Bir difüzör aracılığıyla veya masajla uygulayabileceğiniz acı portakal uyku bozukluklarını engelleyen en iyi aromatik yağ türlerinden biridir.

3. Mandalina esansiyel yağı

Gündelik hayatın koşuşturmasından uzaklaşma konusunda sorun yaşıyorsanız, söz konusu dinlenme ve sakinleşme olduğunda mandalina esansı çok yardımcı olabilir.

 • En iyi kullanma şekli uyumadan önce bir difüzörün içine 15 damla koymaktır.
 • Alternatif olarak sabahları ve akşamları zeytinyağının içine iki damla damlatıp seyrelterek de içebilirsiniz.

4. Kedi otu yağı

Yatıştırıcı özellikleri iyi bir uyku çekmenizi garanti eder.

 • Bir difüzörün içine 15 – 20 damla damlatılarak veya yüzünüze, boynunuza ve kol ve bacaklarınıza masaj yaparak kullanılabilir.

5. Romen sarı papatyası

Romen sarı papatyası uykusuzluğa karşı savaşmak için ideal bir esansiyel yağdır. Sakinleşmekte zorluk çeken hipertansiyon hastalarında bile faydalı olabilen, yatıştırıcı etkisi güçlü bir yağdır.

6. Stresle savaşmak için mercanköşk

Bu aromatik yağ kan basıncını azaltmaya ve stresten kurtarmaya yardımcı olur. Ayrıca mercanköşk yağı soğuk algınlığına yakalandığınızda düzgün nefes alıp vermenizi de sağlar.

 • Sıkıntıyı azaltmak için difüzörün içinde veya masaj yaparken kullanılabilir.

7. Anksiyete için limon otu (yalancı melisa)

Bu aromatik yağı anksiyeteyi, depresyonu ve sıkıntıyı önlemek için kullanabilirsiniz çünkü oldukça etkili yatıştırıcı özellikleri vardır.

 • Faydalarından tam anlamıyla yararlanabilmek için iki damla zeytinyağı ile seyreltip günde üç kez tüketebilirsiniz.

8.  Gerginlik için petitgrain yağı

Petitgrain papatyadan daha etkili olan hipnotik bir yağ olarak bilinir. Petitgrain mandalina ayrıca stresi rahatlatan ve sakinleşmeyi destekleyen bir kas gevşeticidir.

 • Masajlarda kullanmak için idealdir.
 • Şişenin içinden doğrudan koklayabilir veya zeytinyağında seyreltilmiş iki damlayı alabilirsiniz.

Aromatik yağlar beyinde güçlü bir etki yaratırlar. Bu yüzden uykusuzluk, stres ve anksiyetenize karşı savaşıp tamamen sakinleşmenize yardımcı olabilirler. Bunu günün herhangi bir saatinde, özellikle de dinlenip huzurlu hissedebileceğiniz gece boyunca, onlardan birini koklayarak yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Kilo Vermenize Yardımcı 6 Esansiyel Yağ
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kilo Vermenize Yardımcı 6 Esansiyel Yağ

Amacınız kilo vermek mi? Metabolizmanız yavaş mı? Bu esansiyel yağları deneyin ve fazla kilolarla ne kadar iyi savaştıklarını kendiniz görün. • Bakkali, F., Averbeck, S., Averbeck, D., & Idaomar, M. (2008). Biological effects of essential oils – A review. Food and Chemical Toxicology. https://doi.org/10.1016/j.fct.2007.09.106
 • Solórzano-Santos, F., & Miranda-Novales, M. G. (2012). Essential oils from aromatic herbs as antimicrobial agents. Current Opinion in Biotechnology. https://doi.org/10.1016/j.copbio.2011.08.005
 • Pilcher, J. J., Ginter, D. R., & Sadowsky, B. (1997). Sleep quality versus sleep quantity: Relationships between sleep and measures of health, well-being and sleepiness in college students. Journal of Psychosomatic Research. https://doi.org/10.1016/S0022-3999(97)00004-4