Kendiniz Olmak: Asla Vazgeçmemeniz Gereken Tek Şey

Gerçekte olduğunuz kişiyi göstermekten korkmayın. Size aşık olan kim olursa olsun mutlaka gerçek size aşık olmalıdır, o insanın ilgisini kazanmak için taktığınız maskeye değil.
Kendiniz Olmak: Asla Vazgeçmemeniz Gereken Tek Şey

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Kendiniz olmak, hayatın her alanında yapabileceğiniz en doğru ve güzel şeydir. Sizinle olan kişi sizi gerçek kimliğinizle sevmelidir.

Kimliğinizi kaybetmeyin ve kendinize hayal kırıklığı yaşatmayın. Kendiniz olmak, asla vazgeçmemeniz gereken tek şeydir, özellikle de başka birinin sizi sevmesi için.

Eğer bunu yaparsanız, kendinizi sabote etmeniz kaçınılmaz olacaktır. Üstelik, kendinize olan saygınızı yitirmeniz de cabası.

Biriyle tanıştığımızda ve onu daha iyi tanımak istediğimizde iyi bir izlenim yaratmak isteriz. Bu zaman zaman doğal olmayan şekillerde davranmamıza sebep olur.

Ancak bu tutum kendinize ve de etkilemek istediğiniz kişiye yalan söylemenize yol açar. Karşınızdaki kişinin beklentilerini yalanlarla doldurursunuz ve aslında sevmediğiniz şeyleri sevdiğinize inanmasına neden olursunuz.

Kendiniz olmak en doğru şeydir yoksa yalanlar üzerine kurulu bir ilişkiniz olacaktır.

Her başlangıcın büyüsü

Sevgililer

Bir ilişkinin başlangıcı büyülüdür. Her şey çaba sarf etmeden gizemli bir şekilde akıyor gibi görünür. Ancak zamanla bu his kaybolur.

Aniden daha önceden yapmak zorunda olmadığınız bazı şeyleri yapmak için çaba göstermeye başlarsınız.

Belki de bu noktaya gelmenizin sebebi karşınızdaki kişinin idealindeki kişiye dönüşmüş olmanızdır. Bunu da onun sizinle ilgili beklentilerini yerine getirmek istediğiniz için yapmışsınızdır. 

Ama er ya da geç, bunun sona ermesi gerekecektir.

Bu durumda, sadece ideallerinize uymasını beklediğiniz kişiye aşık olmuş olmazsınız ayrıca bir de kendinizi başkasının istediği kişiye dönüşerek onu kendinize aşık etmeye çalışırken bulursunuz. 

Özgünlüğünüz nereye gitti? Gerçek size ne oldu?

Sahte bir aşk yaşamak uğruna mümkün olan her şekilde gerçek kimliğinizi kamufle etmeye çalıştınız.

Başkasıyla oluşturduğunuz tüm bağlar yalandı. Kendinizi sevdirememe korkunuz ya da onları korkutup kaçırma korkunuz, kendiniz olmak ve gerçek kişiliğinizi göstermenize engel oldu.

Kendiniz olmak neden önemli?

ilişkilerde kendiniz olmak

Gerçekten sevdiğiniz şeyleri ve ilgilerinizi ortaya koymak ve ilk andan gerçek kişiliğinizi hoşlandığınız kişiyle paylaşmak çok önemlidir.

Sevmediğiniz şeyleri saklamak zorunda değilsiniz. Bunu yaparsanız, partnerinizin kafasını karıştıracaksınız. Sonunda, zaman geçtikçe, aniden onun bilmediği şeylerden bahsetmeye başlayacaksınız.

Şu kısa örneği ele alalım: görüştüğünüz kişinin sigara içtiğini hayal edin. Bu alışkanlığa neredeyse her zaman sahipti ve bu konudaki rahatsızlığınızı hiç ifade etmediniz.

Ancak bir gün çok sinirlenip, bağırdınız ve sigara içmesini sevmediğinizi fark etmediği için ona kızdınız.  Şüphesiz ki cevabı, “Bunun seni rahatsız ettiğini düşünmemiştim. Hiç şikayet etmedin.” olacaktır.

Kendiniz olmak ve kimliğinizi saklamak gerektiğini gösteren daha birçok benzer örnek verebiliriz.

Asıl problem, insanları memnun etme hevesiniz yüzünden onları kandırdığınızı fark etmemenizdir.

Kendiniz olmaya başladığınızda ortaya çıkan sorunlar

kendiniz olmak

Kendiniz olmaya başlayana kadar her şey sorunsuz ilerler. Ancak taktığınız maske uzun süre yüzünüzde kalamaz.

İşte bu çatışmaların başladığı zamandır. Partneriniz ve aranızdaki bağ artık değişmiştir. Artık kendiniz olmak kararını alsanız da çok geçtir.

Partnerinizin kişiliğinde sevmemeye başladığınız yönler vardır ancak partneriniz de aynı şeyi yaşar. Ardından daha önce sizi rahatsız etmeyen şeyler hakkında şikayet etmeye başlarsınız.

Tartışmalar, öfke ve çatışmalar ortaya çıkar ve geri dönüşü olmayan bir yola girersiniz.

Bunların hepsi sizi tüketir. Artık partnerinizi sevmediğinizi, aşkınızın solduğunu düşünürsünüz. Ancak tüm bunların, ikinizin birlikte yaratmış olduğu yalan aşkın ürünü olduğunu fark etmezsiniz.

Tersini yapmak cazip gelse bile kendiniz olmayı bırakmayın. İlk başta nasıl davrandığınızın farkında olmak zordur fakat bunu yapmak için çaba göstermelisiniz ki kendinizi kızgın, incinmiş ve hayal kırıklığına uğramış bir halde bulmayın.

Gerçekte olduğunuz kişiyi göstermekten korkmayın. Size kim aşık olursa olsun, gerçek size aşık olmalıdır, o insanın ilgisini çekmek için taktığınız maskeye değil.

En başından beri sevdiğiniz kişinin yanında gerçekten olduğunuz kişi olamazsanız onunla birlikte olmanızın bir değeri yoktur.

Kendiniz olun ve böylece her zaman istediğiniz ilişki ile ödüllendirileceksiniz. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bourbeau, L. (2014). Las cinco heridas que impiden ser uno mismo. Igarss 2014. https://doi.org/10.1007/s13398-014-0173-7.2
  • Nietzsche, F. (2000). La voluntad de poder. Biblioteca Edaf ; 129.
  • González de Canales, F. (2008). Experimentos con uno mismo. 1937-1959. RA Revista de Arquitectura.
  • Godet, P. M. (2007). Prospectiva Estratégica : problemas y métodos. Cuaderno Número 20. https://doi.org/10.1109/CSSE.2008.1307
  • Rogers, C. R. (1987). El camino del ser. Kairós psicología.
  • Iacoboni, M. (2009). Las Neuronas Espejo. Buenos Aires.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.