Birini Sevmek Ve Ona Sahip Olmak Aynı Şey Değildir

Birini sevmekle ona sahip olmak arasındaki farklı anladığınızda, korku veya bağımlılık gibi duygulara kapılmadığınız daha tatmin edici bir ilişki yaşayabilirsiniz. 
Birini Sevmek Ve Ona Sahip Olmak Aynı Şey Değildir

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Birine aşık olduğunuzda o kişi sizin hayatınızın büyük bir kısmını kaplar ve hiçbir zaman sizi bırakıp gitmesini istemezsiniz. Bazen bu his bir ihtiyaca dönüşür. Bu yüzden, zor da olsa, kendinizi karşınızdaki kişinin sahibi sanmadan onu sevmeyi öğrenmek zorundasınız.

Bazen birini o kadar seversiniz ki, o kişinin hayatının sahibi sizmişsiniz gibi hisseder, davranışlarını kontrol etmek istersiniz. İlişkide daha rahat olmak, daha stabil bir ilişkiye sahipmiş gibi hissetmek için, sevdiğinizin bazı fikirlerini veya kişiliğini değiştirmeye çalışma gibi bir tuzağa düşebilirsiniz.

Öncelikle duyduğunuz aşkın, sağlıklı bir aşk olup olmadığını değerlendirmelisiniz. Birini sevmek, çok acı çekmenize neden oluyorsa, o ilişkinin bitmesi gerektiğini kabullenmenin zamanı gelmiş olabilir.

Ayrılık

tartışan çift

İlişkinin bu aşamasında çok fazla acı çekildiğini herkes bilir. Bu süreçte keder dolu günler yaşanır.

İmkansız gibi görünebilir ancak ilişkinizi olabildiğince arkadaşça bitirmek iyi bir fikirdir. Böylece karşınızdaki kişiyi daha da fazla incitmekten kaçınmış olursunuz.

Gerçekten çok sevdiğiniz birinden ayrılmanız gerektiğini kabullenmek zor olabilir. Ancak sevdiğiniz kişinin sahibi olmadığınızı bilmelisiniz. Birini sevmek ve ona sahip olmak aynı şey değildir, bunu anlamalısınız.

Sevgi dolu bir ilişki iki kişinin ortak kararı sonucu oluşur. Karşınızdaki kişi istemiyorsa onu sahiplenemezsiniz. Birini gerçekten sevdiğinizde zamanı geldiğinde ondan vazgeçmesini de bilmek zorundasınız.

Sevdiğiniz birinden vazgeçtiğinizde yüzleştiğiniz duygular

Birini sevmek ve sonra ondan vazgeçmek oldukça acı vericidir. Üstesinden gelmeniz gereken türlü türlü duyguyla karşılaşırsınız. Pek çok kişi için sevmenize rağmen birinden neden ayrıldığınızı anlamak zor olabilir.

Ayrılık acısı nedeniyle hissettiğiniz duygulardan bazıları uykusuzluk ve kalpten gelen neredeyse fiziksel bir acı gibi hoş olmayan sonuçlar doğurabilir.

Şunlarla da karşılaşabilirsiniz:

En iyi karar: Birini sevmek ona sahip olmak demek değildir

tartışan çift salon birini sevmek

Ayrılık her zaman korkutur. Çünkü sonrasında iyileşme sürecinden geçmeniz gerekir ve bu süreç acı doludur. Ancak sürekli ızdırap içinde yaşamaktansa böyle bir süreç yaşayıp kurtulmak daha iyidir.

Şimdi olup biten her şeyin geride kaldığını kabullenerek işe başlayın. Partnerinizi çok sevseniz de onun sahibiymiş gibi davranamazsınız. İşkence çekerek yaşamaktansa sevdiğiniz insanın mutlu olduğunu görmenin daha iyi olacağını anlamalısınız.

Bunu kabullendiğinizde doğru kararı vermek ve bu zorlukla yüzleşmek sizin için çok daha kolay olacak.

Zamanla kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Artık hayatınızın bir parçası olmasa da sevdiğiniz insanın mutlu olduğunu görmek sizi de rahatlatacak.

Öğrendiklerinizin ve deneyimlerinizin yanında geriye bir tek güzel anılar kalacak. Bir de bu kişinin sizin gerçek aşkın nasıl bir şey olduğunu anlamanızı sağlayan kişi olduğunu unutamayacaksınız.

Şunu unutmayın, aşkınız içinizde daima yaşasa da, gerçek hayatta durum böyle olmayabilir.

Yeni bir ilişkiye başladığınızda, pozitif düşünceler içerisindesinizdir ve karşınızdaki kişinin sahibi olmadığınızın bilincinde olursunuz. Ancak hayat akıp giden bir süreçtir ve ilişki de bu süreçte yaşanan birçok şeyden biridir.

Bir ilişkinin başlangıcında ayrılığın düşündüğünüz en son şey olduğu doğrudur. Yine de hem iyi hem de kötü şeyler için her zaman hazırlıklı olmakta fayda vardır.

Hayat pek çok aşamadan oluşur. Her anın keyfini çıkararak, geride kalanlar için pişmanlık duymayarak bu aşamaları geçmelisiniz. Yeni deneyimler yaşayacaksınız ve büyük ihtimalle eski deneyimlerinizden çok daha iyi olacaklar.

Geçici bir ayrılık mı olacak kalıcı mı?

duvar çift ayrılık

Hayat sürprizlerle doludur. Üstünden yıllar geçmesi gerekse de birbirini gerçekten seven iki kişiyi yeniden bir araya getirebilir. Kadere inananlar bir kişinin kaderinde bir başkasıyla olmak varsa, mutlaka yollarının kesişeceğini ve yeniden bir araya geleceklerini söylerler.

En önemlisi hatalarınızı anlamak ve onlardan dersler çıkarmaktır. Yaptığınız hatalar sayesinde daha güçlü bir şekilde yeniden ilişkiye başlayacağınızı düşünebilirsiniz. Bu konuda emek harcarsanız ayrılık nedeniyle kaybolan tutkunuzu da yeniden kazanacaksınız.

Yeniden bir araya gelmeyecekseniz, sayesinde bu kadar güzel bir aşkı deneyimlediğiniz için ayrıldığınız kişiye minnet duymalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Boix Selva, E. M., & Martínez Manso, J. A. (1979). Conflictividad y ruptura en el matrimonio. Papers: Revista de Sociología.
  • Buckman E. (1994). Grado de desarrollo de la resiliencia y su relación con los factores protectores y de riesgo, en adolescentes de Instituciones Educativas de Lima, Ica, Ayacucho y Huánuco – 2005. Krieger Publishing Company.
  • Riso, W. (2003). Amar o depender?: cómo superar el apego afectivo y hacer del amor una experiencia plena y saludable. Editorial Norma.
  • Arocena, F. A. L., & Ceballos, J. C. M. (2017). Dependencia emocional, consciencia del presente y estilos de comunicación en situaciones de conflicto con la pareja. Enseñanza e investigación en psicología, 22(1), 66-75.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.