Böbrekler için 10 Süper Yiyecek

Harika bir idrar söktürücü oluşunun yanında ananas tam bir C vitamini , potasyum ve bromelain deposudur. Bu sayede enfeksiyonlarla savaşmamızda ve böbrek taşı riskini en aza indirmemizde önemli bir yardımcıdır.
Böbrekler için 10 Süper Yiyecek
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Böbrekler vücudumuzun en önemli organlarından bir tanesidir. Birçok hastalığın önlenmesinden sorumlu ve vücudun genel çalışmasında da bir olmazsa olmazdır.

Böbreklerin en önemli fonksiyonlarından bir tanesi atıkları ve toksinleri kandan uzaklaştırmaktır. Öyleyse haydi böbrekler için 10 süper yiyeceğe bir göz atalım.

Böbreklerimizi zayıflatabilecek, böylelikle tehlikeli böbrek rahatsızlıklarına davet çıkaracak birçok faktör vardır. Böbreklerimizin sağlığını korumak ve doğru şekilde çalışmaya devam etmelerini sağlamak için sağlıklı alışkanlıklar geliştirmemiz ise oldukça önemlidir.

Yediğimiz yiyecekler böbrek sağlığımızı etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi. Şanslıyız ki doğal yollarla böbrek sağlığımızı koruyacak belirli yiyecekler mevcut. Biz de bu önemli organınızı güçlü ve sağlıklı tutmak için ihtiyacınız olan böbrekler için 10 süper yiyeceği bugünkü makalemizde sizlerle paylaşacağız.

Pancar

Pancarın toksinlerden arındırıcı ve idrar söktürücü özelliği onu böbrek sağlığı için harika bir seçim haline getirir. Potasyum açısından oldukça zengin olan pancar böbrek, karaciğer ve safra kesesini güçlendirmek ve arındırmak için tavsiye edilen yiyeceklerdendir. 

Pancarın faydalarından yararlanabilmek için, biraz havuçla birlikte suyunu içmenizi ya da salatalarınıza veya yemeklerinize ilave etmenizi tavsiye ediyoruz.

Yaban Mersini

yaban mersini

Yaban mersini sadece böbrekleri arındırmakla kalmaz, mesaneyi temizlemek gibi başka faydaları da vardır.  Böbrek işlevlerini geliştirir ve bakteri oluşumunu engelleyerek enfeksiyonları önler. Yaban mersini suyu aç karnına tüketilmelidir.

Tam tahıllar

Tam tahıllı gıdalar muazzam lif kaynakları olarak bilinirler. Atıkların ve toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasına destek olurlar. Ödem oluşumunu azaltmaya yardımcı olan tam tahıllı gıdalar, bu süreçte de böbrekler içinde temizlik yaparlar.

Kereviz

kereviz bitkisi

Kereviz büyük oranda sudan ibarettir. Ancak bunun yanı sıra alfa-tokoferol veya bilinen adıyla E vitamini, beta-karoten veya diğer adıyla A vitamini, C vitamini ve folik asit gibi daha birçok değerli vitamin ve minerali bünyesinde barındırır.

Mineral içeriği ve idrar söktürücü özellikleri nedeniyle kereviz böbreklerin doğal yollarla temizlenmesi ve atıkların vücuttan atılması için tavsiye edilen besinler arasındadır. Çorbalarınızın suyuna ilave ederek ya da salatalara bir miktar karıştırarak bu içerikten faydalanmanız mümkün.

Soğan

Soğan, organlarımızın sağlıklı çalışmasına destek olan kuersetin gibi flavonoidler açısından oldukça zengin, güçlü bir antioksidandır. Soğan ayrıca metabolizmanın düzenlenmesine ve atıklar ile toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcıdır.

Çilek

kasede çilek

Çilek, içerisinde hücrelerin yapısını koruyan ve oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olabilecek etkili antioksidanlar barındırır. Yeme alışkanlığınıza ekleyeceğiniz daha çok çilek böbrek sağlığınızı destekleyecek, iltihap oluşumunu önleyecek ve doğal yollarla vücudunuzun arınmasına yardımcı olacaktır.

Karpuz

Karpuz böbrekleri kuvvetlendiren ve idrar yolları enfeksiyonları ile savaşan en önemli besinlerin başında gelir. Lezzetli olmakla kalmayıp, % 93 sudan oluşması nedeniyle 100 gramında sadece 20 kalori barındırmaktadır.

Ayrıca kuvvetli antioksidanlar da içerir. Potasyum, magnezyum gibi hayati mineraller için de önemli bir kaynaktır. Bu süper yiyecek; sistit, böbrek taşı, idrar yolları enfeksiyonu, ödem gibi sorunların tedavisinde ve önlenmesinde önerilen yiyecekler arasındadır.

Ananas

dilimlenmiş ananas

Ananas sahip olduğu güçlü idrar söktürücü özelliği sayesinde böbrek sağlığınızı destekleme konusunda sizin için önemli bir müttefiktir.  Bu egzotik meyve C vitamini, potasyum ve bromelain enzimlerini bünyesinde barındırır.

Bunların hepsi enfeksiyonlarla savaşta, iltihabın azaltılmasında, sindirimi tetiklemede ve böbrek taşı riskinin düşürülmesinde size yardımcı olacak önemli savaşçılardır.

Patates

Patates, böbrek taşının tedavisi ve önlenmesine yardımcı vitamin ve minerallerle doludur. Muazzam bir nişasta, potasyum, magnezyum, kalsiyum, fosfor, B vitamini,  ve C vitamini deposudur. Bu hayati vitamin ve mineraller birlikte çalıştıklarında hayati organların güçlenmesini ve temizlenmesini ve buna ek olarak taşların çözünmesini sağlarlar.

Biz patatesi kabuklarıyla birlikte haşlamanızı ya da kabuklarıyla çiğ ya da pişmiş şekilde hazırlayacağınız içecekler şeklinde tüketmenizi tavsiye ediyoruz (Tabii ki kabuklarını iyice yıkadıktan sonra).

Su teresi

tere ve böbrek

İdrar söktürücü özelliğe sahip su teresinin bu özelliği, onu böbreklerin temizlenmesinde önemli bir çözüm yolu haline getirir. Bu bitki böbrek ve mesanedeki taş oluşumunu önler ve bununla savaşır. Ödem ve toksinlerin atılmasında da muazzam bir savaşçıdır.

Bu süper yiyeceğin faydalarından yaralanabilmek içinse tek yapmanız gereken, basitçe suyunu çıkarıp tatlandırıcı kullanmadan tüketmektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.