Kemik Erimesini Önleyen Kalsiyum Açısından Zengin Çözümler

Kemik erimesi, iyileşmesi için çok geç olana kadar hiçbir belirti vermez. Bu yüzden, yaşla birlikte oluşabilecek komplikasyonlardan kaçınmak için aldığınız kalsiyum oranını artırmanız önemlidir. 
Kemik Erimesini Önleyen Kalsiyum Açısından Zengin Çözümler
Renata Sylwia Kosierb Fernández

tarafından incelendi ve onaylandı. diyetisyen Renata Sylwia Kosierb Fernández.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2023

Kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz yavaş yavaş kemiklerin bozulmasına neden olan, belirti vermeden ilerleyen bir hastalıktır. Verdiği zararı onarmak imkansızdır ancak kalsiyum açısından zengin yiyecekleri tüketerek ve dengeli bir beslenme programına uyarak ortaya çıkmasını engellemek mümkündür.

Ayrıca kemik erimesini önleyen doğal çözümlere de başvurulabilir. Bu çözümlerden bazılarına bu makalede yer vereceğiz.

Osteoporoz nedir?

röntgen eller osteoropoz

Osteoporoz kemik kitlesinin yoğunluğunda azalmaya neden olan bir kemik hastalığıdır. Bu hastalığın en karakteristik özelliği boşluklu kemiklerdir. Kemiklerin iç hücrelerinin boyutunu büyüterek daha narin bir hale gelirler ve daha kolay kırılırlar.

Hastalık belirti vermeden ilerler. Genellikle kemiğe zarar verene kadar fark edilmez.

Kırıklar sıklıkla bileklerde ve kalça omurgasında oluşur. Bu en ciddi kırıktır çünkü acil olarak cerrahi müdahale yapılması gerekir ve hastanın sağlığı açısından ciddi sonuçlar doğurabilir.

Kemik erimesinin nedenleri nelerdir?

Osteoporozun ortaya çıkmasına neden olan pek çok faktör vardır. Bunlardan biri de yaşlanmadır. Yaşlandığınızda kemik yoğunluğunuz azalır. Bu da kemiklerin daha kırılgan bir hale gelmesine neden olur. 50 yaştan sonra kemik erimesi hastalığına yakalanma riski artar.

Bir diğer önemli faktör de, doğrudan kemik yoğunluğu ile ilişkili olduğu için obezitedir. Ayrıca genetik faktörlerin de hastalığın ortaya çıkışında etkisi vardır. Aile üyelerinde kemik erimesi görülen kişilerin bu hastalığa yakalanma riski daha yüksektir.

Aynı şekilde hastalık kalsiyum açısından zengin olmayan bir beslenme programı uygulanması nedeniyle de ortaya çıkabilir. Menopoz döneminde östrojen azaldığı için kadınların bu hastalığa yakalanma riski, erkeklere göre 4 kat daha fazladır.

Kemik erimesi nasıl önlenir?

Kuru yemiş, lüfer ve süt ürünleri gibi kalsiyum açısından zengin besinler tüketerek osteoporozu önlemek mümkündür.

Ayrıca hareketsiz bir yaşam tarzından ve obeziteden kaçınmak da önemli bir tedbirdir. Ayrıca osteoporoza yakalanmış olan insanlar, hastalığın belirtilerinin azalmasına yardımcı olan özel egzersizler yapabilirler.

Kemik erimesini önleyen kalsiyum açısından zengin bir çözüm

Kalsiyumun temel fonksiyonu kemiklerin ve dişlerin dayanıklılığını ve gücünü artırmaktır. Ayrıca kas koruma sürecine ve hücrelerin geçirgenliğine müdahil olur.

 • Yetişkinlerin günde ortalama 800 mg kalsiyum tüketmeleri önerilir.
 • 11 ve 24 yaş aralığındaki kişiler, hamile kadınlar, emziren kadınlar veya menopoz sonrası dönemdeki kadınlar ise günde ortalama 1200 mg kalsiyum tüketmelidirler.

Tavsiye edilen kalsiyum miktarını almak için aşağıdaki meyve sularından biri hazırlanabilir.

Kemik Erimesini Önleyen Karışımlar

1. Brokoli, havuç ve marul suyu

brokoli ve brokoli suyu

Brokoli en çok kalsiyum içeren gıdalardan biridir. Marulla birlikte harika bir kombinasyon oluşturur.

Öte yandan havuç suyu, vücudu arındıran idrar söktürücü ve antioksidan özelliklerin yanında kemiklerdeki kalsiyumu onarmaya yardımcı olan özellikler de içerir.

Bu üç malzemenin bir araya gelmesiyle osteoporozisi önleyebilecek ideal bir çözüm oluşur.

Malzemeler

 • 1 bardak doğal havuç suyu (250 ml)
 • 3 yaprak marul
 • 1 adet brokoli başı

Nasıl hazırlanır?

 • Malzemeleri blender’a ekleyin ve oluşan taze meyve suyunu için. Süzmenize veya tatlandırmanıza gerek yok.
 • Her 3 günde bir, bir bardak içmeniz tavsiye edilir. Daha sık da içebilirsiniz.

2. Yoğurtlu, elmalı ve bademli smoothie

Yoğurt, kemikler için yararlı kalsiyumdan bol miktarda içeren bir süt ürünüdür. Ayrıca bademin her 100 gramında 240 miligram kalsiyum bulunur. Elma da en yüksek kalsiyum miktarına sahip meyvelerden biridir.

avokado smoothie

Kremsi bir tada sahip olan bu karışım vücuda kalsiyum sağlamak için uygundur.

Malzemeler

 • 1 kase doğal yoğurt (250 ml)
 • 1 soyulmuş elma, çekirdeksiz
 • 5 adet badem
 • Toz tarçın (zevke göre)

Nasıl hazırlanır?

 • Doğranmış elmayla yoğurdu blender’da karıştırın.
 • Bademleri ekleyin ve birkaç dakika boyunca tekrar karıştırın.
 • Bir bardağa koyun ve tat vermesi için üzerine toz tarçın dökün. 3 günde bir için.
 • Etkisini artımak için kısa süre güneş ışığında kalmanız tavsiye edilir.

Kemik erimesini önleyen kalsiyum açısından zengin pek çok yiyecek bulabilirsiniz. Yaşla ilgili hastalıklardan kaçınmanın anahtarı gençken sağlığınıza dikkat etmektir.

Ayrıca kalsiyum içeren bir beslenme programının yanı sıra bu önleyici çözümlerden yararlanmayı da deneyebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Dodington, D. W., & Ward, W. E. (2014). Osteoporosis. In Diet, Exercise, and Chronic Disease: The Biological Basis of Prevention. https://doi.org/10.1201/b16783
 • NIH Consensus Development Panel on Osteoporosis Prevention, Diagnosis, and Therapy. (2001). Osteoporosis Prevention, Diagnosis, and Therapy. JAMA: The Journal of the American Medical Association. https://doi.org/10.1001/jama.285.6.785
 • Weaver, C. M. (2003). Calcio. In Conocimientos Actuales sobre Nutrición.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.