Elma Suyu İçmenin 8 Faydası

Hazırlaması çok kolay olan bir içecek olmasının yanı sıra, elma suyu, iç ve dış sağlığınız için birçok avantaj sağlar.
Elma Suyu İçmenin 8 Faydası
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Elma, en popüler meyvelerden biridir; çünkü lezzetli, çok yönlü ve aynı zamanda meyve suyu olarak da tüketilebilen bir seçenektir.

Peki, elma suyunun sağlık açısından çok faydalı olduğunu da biliyor musunuz?

Bu meyve tüketilmesi halinde bireye C, E vitaminleri ve protein verir. Aynı zamanda yüksek oranda demir ve potasyum içerir. Vücudunuzun düzenli çalışması için bu bileşenlerin varlığı şarttır.

Elma suyu nasıl hazırlanır?

Aşağıdaki tarif, sağlıklı bir içecek hazırlamanın oldukça kolay bir yoludur. Öyle ki, bu meyve suyunu kahvaltıda bile içebilirsiniz. Güne enerjiyle başlamak için ihtiyacınız olan besinleri size verecektir.

Malzemeler

 • 4 elma (tercihen kırmızı, ancak yeşil de olabilir)
 • 4 bardak su
 • 5 yemek kaşığı limon suyu
 • 2 yemek kaşığı organik bal
 • 1 çay kaşığı toz tarçın (isteğe bağlı)

Hazırlık

 • Elmaları iyice yıkayın ve dörde bölün. Ardından çekirdeklerini çıkarın. İsterseniz, kabuklarını soyabilirsiniz. Bununla birlikte, elma kabuğunun çok faydalı olduğunu belirtmekte fayda vardır.
 • Tüm malzemeleri blender içerisine koyun. Ardından, homojen bir içecek elde edene kadar birkaç dakika karıştırın.
 • Bir bardağa dökün ve bu lezzetli meyve suyunun tadını çıkarın.

Elma suyunun faydaları

1. Cildinizi gençleştirir

elma suyu
 • Yüksek C vitamini içeriği sayesinde, elma suyu, cildinizi onarır ve gençleştirir.
 • Ayrıca, hücrelerin gerektiği gibi çalışmasını sağlayan bir antioksidan olan E vitamini de içermektedir.

Sonuç olarak, doğal elma suyu cildinize sıkılaştırıcı bir etki yaşatır. Bu da size sağlıklı ve sıkı bir cilt kazandırır.

2. Kalbinize özen gösterir

 • Elma suyu kalbinizi güçlü tutar. Elmada bulunan bileşenlerden biri olan histidin, hipotensör olarak hareket eder. Bu da, kan basıncınızı kontrol altına almanızı sağlar.
 • Dolaylı olarak, elma suyu, karaciğerinizde kolesterolün birikmesini önler. Bu özellik, kolesterolün daha sonra kan dolaşımına girmesine engel olur ve kalp damar sağlığınızı korur.

3. Kaslarınızı güçlendirir

sağlıklı olmak
 • Sadece bir elma, günlük ihtiyacınız olan potasyumu size verir. Potasyum, kaslarınızın ve sinirlerinizin normal şekilde çalışması için gerekli olan temel bileşenlerden biridir.
 • Benzer şekilde, elma suyu, kas kütlesi oluşumunu da teşvik eder.
 • Aynı zamanda karbonhidratların enerjiye dönüşmesini sağlar.

4. Eklem ağrılarını önler

Elma suyunu düzenli olarak içerseniz, kas ağrılarını hafiflemeye başlar. Bunu yüksek antioksidan içeriği sayesinde gerçekleştirir. Elma suyundan alacağınız antioksidanlar toksinlerin eklemlerinizde birikmesine engel olur.

Aynı zamanda, elma suyunda bulunan potasyum, kemik yoğunluğunu arttırır. Bu nedenle, bu meyve suyu, artrit ve romatizması olan bireyler ya da yaşlı yetişkinler için idealdir.

5. Hemoroidleri önler

elma suyu

Vücudunuzda K vitamini eksik olduğu zaman, anormal kanama riskiniz artar. Bu tür bir kanama, yaralanmalar, ameliyatlar ya da hastalıklar yüzünden meydana gelebilir.

Bu tarz bir durumla karşı karşıya kalındığı takdirde, elma suyunda bulunan K vitamini miktarı, kanın olması gerektiği gibi pıhtılaşmasını sağlamak için mükemmeldir.

6. Kilonuzu azaltır

Kilo vermek için yapılacak en iyi şeylerden biri de yeşil elma ile elma suyu hazırlamaktır. Sonuçta, bu meyve suyu sadece 80 kaloridir ve yüksek lif içeriğine sahiptir; bir süre için açlık hissinin önüne geçebilir.

Ayrıca kahvaltı ve öğle yemeğinde elma suyu içmenizi öneririz. Kilo vermek istiyorsanız, bu içecek kan şekeri seviyenizi kontrol altına alır ve metabolizmanıza hızlı bir başlangıç sağlar.

Azar azar, iştahınızı kolaylıkla kontrol altına aldığınızı görürsünüz.

7. Zihninizi canlandırır

ruh sağlığı

Elmada bulunan potasyum, magnezyum ve fosfor; bitkinliği, zihinsel ve fiziksel yorgunluğu ortadan kaldırmanıza yardımcı olur.

Ayrıca, bu içecek, B12 vitamini içerir. Elma suyundan elde edebileceğiniz B12 miktarı, uykusuzluk ve sinirsel rahatsızlıklarla savaşmak için mükemmeldir.

8. Solunum hastalıkları ile savaşır

Astım probleminiz varsa, öksürüyorsanız ya da başka bir solunum hastalığınız varsa, elma suyunu deneyin.

İçeriğine bulunan yüksek miktardaki C vitamini sayesinde, akciğerlerinizi rahatlatır ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için, elma suyunuza ideal miktarda bal eklemenizi de öneririz.

Ayrıca, elma suyunun şifa verici özelliklere sahip olduğunu da unutmamak gerekir. Öksürüğü iyileştirmekle birlikte hem boğazınızı hem de solunum yollarınızı rahatlatır.

Daha ne bekliyorsunuz? Hemen deneyin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Palomo GI, Yuri JAS, Moore-Carrasco R, Quilodrán PÁ, Neira EA. El consumo de manzanas contribuye a prevenir el desarrollo de enfermedades cardiovasculares y cáncer: Antecedentes epidemiológicos y mecanismos de acción. Rev Chil Nutr 2010;37(3):377-385
 • Healthline.com Potassium [Online] Available at: www.healthline.com/health/potassium
 • Casero T, Recasens I, Carrasco V y Xucla F. Dinámica de acumulación de nutrientes en manzana. Area de Postcollita. CeRTA. Universitat de Lleida (1998)
 • ESCOBAR ARELLANO  EE. Elaboración de una bebida adelgazante con sabor a manzana a base de apio (apium graveolens) y vinagre de manzana en diferentes concentraciones y endulzando con stevia (stevia rebaudiana bertoni) y miel de abeja. Universidad Téncica de Cotopaxi. Latanuga, Ecuador (2010).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.