Kemik Erimesini Önleyen 7 Alışkanlık

Hem sigara hem de alkol, genel sağlığımız için tehlike yaratmanın yanı sıra, kemik sağlığımızı da olumsuz yönde etkiler. Bu da kemik erimesinin ortaya çıkmasına neden olabilir.
Kemik Erimesini Önleyen 7 Alışkanlık
Eliana Delgado Villanueva

tarafından incelendi ve onaylandı. beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kemik erimesi,  kırık ve çatlak riski, şiddetli ağrı ve yaşam kalitemizi etkileyen diğer semptomların artmasına neden olan, kronik bir iskelet sistemi hastalığıdır. Bu nedenle, kemik erimesini önleyen alışkanlıklar edinmek gerekir.

Bu hastalığın başlıca nedeni kalsiyum ve D vitamini eksikliğidir; ancak, hormonal değişiklikler, travma ve genetik faktörlerle de tetikleyici faktörler olabilir.

Kemiklerin dahili mikro-mimarisi parçalanmaya başladığı zaman, bu hastalık ortaya çıkar. Bu durum, kemiklerin yoğunluğunda, destek yeteneğinde ve gücünde bir azalmaya neden olur.

Sıklıkla etkilenen bölgeler, kalça, omurga ve eldeki kemiklerdir; ancak, kaynağını, kemik yapısına sahip herhangi bir bölgeden de alabilir.

Yaşlılarda daha sık görülür olsa da, çoğu zaman, kötü alışkanlıklar ve toksinlere maruz kalınması, hastalığın erken yaşta gelişmesine neden olur.

En endişe verici nokta ise, hastalığın ilk aşamalarında bunaltıcı semptomlar göstermiyor olmasıdır. Bu nedenle, birçok insan, hastalık ileri seviyelere ulaşana kadar bir sorun olduğunun farkına varmaz.

Bu nedenle, sağlıklı bir yaşam stiline sahip olmak ve hastalığın riskini mümkün mertebe azaltacak birtakım alışkanlıklar benimsemek çok önemlidir.Ne olduklarını bu yazı aracılığıyla öğrenin!

1. Kemik Erimesini Önleyen Kalsiyum İçerikli Gıdalar

kemik erimesini önleyen kalsiyum içeren besinler

Kalsiyum, kemiklerimizin yoğunluğunu korumaya yardımcı olan ve böylelikle onların zayıflama ve kırılma ihtimallerini en aza indiren önemli minerallerden biridir.

Kalsiyumun doğru emilimi, iskelet sistemini güçlendirir ve iltihaplı dengesizliklerin yol açtığı problemleri ortadan kaldırır.

Kalsiyumu takviye olarak alabileceğiniz gibi, aşağıda verilenler gibi doğal kaynaklardan elde etmek en doğru seçenektir:

 • Süt ve süt ürünleri
 • Turpgiller
 • Soya
 • Kuru yemiş
 • Soğan
 • Soğuk su balıkları ve deniz ürünleri
 • Asitli meyveler
 • Ahududu

2. D Vitamini Emilimini Garantiye Alın

D vitamininin doğru emilimi, muhtemel kemik kırılmalarının önüne geçilmesi ve kemiklerin kalsiyum açısından fakirleşmesi söz konusu olduğunda, önemli bir faktördür.

Bu bileşen, kalsiyumu kemiklerde tutmaya yardım eder, bağırsaktaki minerallerin emilimini destekler ve bunlara ek olarak, kalsiyumun aşırı salınımına idrar yolu aracılığıyla engel olur.

Genellikle 15 ila 20 dakika arası bir süre güneşlenerek, vücudunuzun günlük olarak ihtiyaç duyduğu D vitaminini elde edersiniz; bununla birlikte, ona sağlıklı besinler yoluyla da ulaşabilirsiniz.D vitaminini bulabileceğiniz önemli kaynaklar arasında şunlar yer alır :

 • Yumurta
 • Somon
 • İncir
 • Zenginleştirilmiş tahıllar
 • Mantar
 • Süt ürünleri

3. Tütün Ürünlerinden Uzak Durun

sigarayı kıran kadın

Hem aktif sigara içen bireylerin hem de pasif içicilerin, yaşamlarının ilerleyen zamanlarında kemik erimesinden muzdarip olma olasılıkları yüksektir.

Tütün, kemik yoğunluğunun azaltan ve bağırsakta gerçekleşen kalsiyum emilimini etkileyen kimyasal maddelerle hazırlanır.Bu nedenle, bu kronik hastalığın önüne geçmek için, her çeşit tütün ürününden uzak durmanız çok önemlidir.

4.Kemik Erimesini Önleyen Düzenli Egzersiz Alışkanlığı

Genç yaşlarda yapılan düzenli egzersiz, ileri yaşlarda oluşan kemik erimesini önlemek adına benimseyebileceğiniz, gerekli, temel alışkanlıklardan biridir.

Bu alışkanlık, yerleşik yaşamın olumsuz etkilerini ortadan kaldırır, obeziteyi önler ve kemiklerinizi güçlü tutmanız açısından size yardımcı olur, böylelikle muhtemel yaralanmaları ve kırılmaları önleyebilirsiniz.

 • Haftada en az üç kez, 30 dakika egzersiz yapmak, onun faydalarından yararlanmak için yeterlidir.

5. Vücudunuzun Duruş Şekline Dikkat Edin

bel ağrısı

Kemik erimesi ve iltihaplı hastalıkları önleyen faktörler göz önüne alındığında, binlerce insan, vücudun duruş şeklinin ne kadar önemli olduğunu görmezden gelir.

İlk başlarda endişe verici sonuçlara neden olmazken, kötü bir duruş şekli, kemiklerde yaralanmalara ve dengesizliklere neden olabilir.

 • Yürüme ve oturma şeklinize ve uyurken vücudunuzun aldığı pozisyona dikkat edin.

6. Alkollü İçeceklerden Uzak Durun

Alkollü içeceklerde bulunan toksinler kemiklerin bozulma derecesini arttırır ve bu nedenle kemik erimesi için bir risk faktörü oluşturur.

Alkol tüketmenin, diğer kötü alışkanlıklarla birlikte, kemik sağlığımız üzerinde güçlü bir negatif etkiye sahip olduğunu kanıtlayan çalışmalar mevcuttur.

7. Sağlıklı Bir Vücut Ağırlığı Kemik Erimesini Önleyen Bir Faktördür

baskül

Fazla kilo, kemik erimesi ve kireçlenme gibi iltihaplı kemik hastalıkları için bir risk faktörüdür. Bu demek oluyor ki, fazla kilolarınız kemik erimesini önlemeye kesinlikle yardımcı olmayacaktır.

Obezite, tıpkı aşırı kilolu olmak gibi, kemiklerimize çok fazla baskı yapar. Bu da, bahsi geçen sağlık sorunlardan muzdarip olma olasılığımızı yükseltir.Vücut ağırlığınıza dikkat etmek ve onu sağlıklı ve sabit bir seviyede tutmak için gerekli önlemleri almanız gerekir.

Yukarıda bahsi geçen tavsiyelere ek olarak, kemiklerinize zarar verebilecek düşmelerden ve onları aşırı yüke maruz bırakmaktan kaçının. 

Doktorunuzu düzenli olarak ziyaret edin ve gerekli kontrollerden geçin, özellikle de bu hastalığa dair bir aile geçmişiniz varsa.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.