Boğazınızdaki Aşırı Mukus Üretimi İçin Tedavi

Boğazdaki mukus alerji ya da bir hastalık gibi karmaşık bir durumun sebebi, ya da basitçe kötü bir alışkanlığa bir cevap olabilir. Bunu nasıl durdurabileceğinizi bu yazımızda öğrenebilirsiniz.
Boğazınızdaki Aşırı Mukus Üretimi İçin Tedavi

Son Güncelleme: 25 Mart, 2020

Boğazınızda aşırı mukus üretimi olması, özellikle de sonbahar ve kış aylarında çok sık görülen ancak oldukça da sinir bozucu olan bir semptomdur. Genellikle geçicidir ancak solunum sisteminizi büyük ölçüde tahriş edebilir.

Ancak, mukus üretimi bağışıklık sistemimiz tarafından kullanılan bir savunma mekanizmasıdır. Kendimizi bakteriler ve diğer mikroorganizmalardan korumamıza yardımcı olur. Aslında oldukça genel bir tepkidir.

Bundan dolayı, boğazda aşırı mukus üretimi birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilir ve bu sebepler sigara içmekten tutun da yaygın alerjilere kadar değişebilir. Ancak, neredeyse herkesin başına gelen son derece rahatsız edici bir şey olsa da çok azımız bu problemi nasıl çözeceğini bilir.

Bundan dolayı, bu yazımızda bir insanın bu aşırı mukusa neden sahip olabileceğine dair ana nedenleri sizlere açıklayacağız. Ayrıca size bundan kurtulmanın bazı basit yollarından da bahsedeceğiz.

Boğazda Neden Mukus Üretilir?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere mukus sayısız ve çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir.

İlk olarak, en yaygın neden geniz akıntısıdır. Bu, burunda, en sonunda boğaza inen bir mukus birikimi olması durumudur. Geniz akıntısı rinit ya da sinüzit gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Rinit, burun mukozasında görülen bir enflamasyondur ve alerjik olabilir veya olmayabilir. Örneğin, polen alerjisi olan ya da soğuk algınlığı yaşayan insanlarda çok yaygındır.

Alerjisi olan kadın.

Sinüzit paranazal sinüslerdeki mukozanın iltihaplanmasıdır. Bunlar, kafatasımızın içinde, burun deliklerinin yanındaki boşluklardır. Bu boşluklarda bir virüs ya da bakteri dolayısıyla bir enfeksiyon oluştuğunda boğazda mukus oluşması yaygındır.

Benzer şekilde, bu durum burun septumundaki bir sapma dolayısıyla da ortaya çıkabilir. Alerjik süreçler ve sigara içmek gibi bu durum da son derece yaygındır.

Evet, sigara içmek boğazda aşırı mukoza üretimi gerçekleşmesinin ana sebeplerinden biridir. Bunun nedeni tütünün solunum yollarınızdaki mukozayı sürekli tahriş eden toksik bir maddedir. Bundan dolayı bundan kurtulmanızın tek yolu sigara içmeyi bırakmaktır.

Ve son olarak, herhangi bir tipteki enfeksiyonun boğazınızda aşırı mukus üretimi oluşturabileceğini unutmayın. En yaygın olanları bademcik iltihabı, farenjit ve hatta bronşittir. Vücut, mikroorganizmanın çoğalmasını ve enfeksiyonu kötüleştirmesini engelleyebilmek için mukus üreterek yanıt verir.

Bu yazımız da hoşunuza gidebilir: Boğazınıza Yıl Boyu Bakın

Boğazınızdaki Mukusu Azaltabilir Misiniz?

Boğazınızdaki aşırı mukus üretimi azalsın diye ilaç kullanmaya başvurmak zorunda değilsiniz. Birçok basit önlem boğazınızdaki semptomları hafifletmenize ya da tamamen ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir:

  • Nemli bir ortamda bulunmaya çalışın. Bunu yapabilmek için bir nemlendirici kullanmayı deneyin ya da büyük bir su kütlesinin yanına gidin.
  • Bolca sıvı tüketin.
Yatağının içerisinde su içen bir kadın.
  • Tuzlu su ile gargara yapmayı deneyin. Bu mukusu boğazınızdan hafifçe ayırmaya yardımcı olur. Ayrıca burun damlası kullanmayı da deneyebilirsiniz.
  • Boğazınızın tahriş olmasından kaçınmak için evinizi ya da içinde olduğunuz ortamı havalandırmanız önerilir. Hatta trafik ve dumandan uzak olan, temiz, kirlenmemiş doğal alanlarda yürüyüşe çıkmayı bile deneyebilirsiniz.
  • Elbette, tütün kullanmayı bırakmanız çok önemlidir, çünkü tütün bir tahriş edicidir ve bu mukusun ortaya çıkmasının en büyük nedenlerinden biridir.
  • Bir diğer öneri ise, uyurken başınızı oldukça yüksekte tutmaktır. İki yastık kullanabilirsiniz, ya da yastığınızı biraz yükseltmek için altına bir battaniye koyabilirsiniz. Bu şekilde mukusun boğazınızda birikmesini engellersiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Boğaz Temizlemek için Karbonatla Gargara Yapmak

Sonuç Olarak

Boğazınızda mukus olması son derece rahatsız edici bir durumdur, ancak aynı zamanda son derece de yaygındır. Alerji ya da bir hastalık gibi bir durum dolayısıyla ortaya çıkabilir ya da toksik bir alışkanlığa bir tepki olabilir.

Her iki durumda da balgamınızı yutmaktan kaçının. Ayrıca, soğuk algınlığı yaşıyorsanız ya da burun tıkanıklığınız varsa burnunuzu temizleyin. Çünkü eğer bunu yapmazsanız bu bölgedeki tüm mukus boğazınıza doğru hareket edebilir.

İlginizi çekebilir ...
Boğaz Enfeksiyonu İçin 4 Antibiyotik Tedavisi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Boğaz Enfeksiyonu İçin 4 Antibiyotik Tedavisi

Soğuk algınlığı, grip vakaları ve boğaz enfeksiyonu sonbahar ve kış aylarında artar. Boğaz ve baş ağrısı, halsizlik ve balgam sıkça rastlanan belir...
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.