Böğürtlen Yemenin Harika 7 Faydası

Böğürtlen küçük ve gerçekten harika bir meyvedir. Birçok şeye fayda sağlayan bu meyveyi düzenli olarak yemenin avantajları hakkında bilgi edinin.
Böğürtlen Yemenin Harika 7 Faydası
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Böğürtlen lezzetli ve sulu bir meyvedir. Bu nedenle de, doğal içecekleri sevenler için sağlıksız içeceklere karşı mükemmel bir alternatiftir. Bununla birlikte, bu meyveden faydalanmanın tek yolu bu değildir. Çeşitli salatalara, tatlılara ve benzeri tariflere de konulabilirler. Böğürtleni seçmemizin tek sebebi benzersiz lezzeti değildir.

Bu meyve, vücuda çok miktarda yağ asidi, vitamin, mineral ve karbonhidrat sağlar. Bunlara ek olarak, böğürtlen en sağlıklı doğal antioksidanlardan biri olarak düşünülmektedir.

Dahası, bu meyvenin kalorisi çok azdır. Bu onu kilo vermek için uygulanan diyetlere eklemek için ideal kılar. Bugün, bu küçük meyvenin büyük yararlarından bazılarına bir göz atmak istiyoruz.

Böğürtlenin faydaları

Tüm doğal gıdalar vücuda fayda sağlar ve bu meyve de bu durumda bir istisna değildir. Haydi onlara bir göz atalım.

1. Anti-enflamatuvar özelliklere sahip doğal bir yiyecektir

Bu meyveyi düzenli olarak tüketmek, enflamatuvar hastalıklardan muzdarip kişilere çokça fayda sağlar. İçeriğindeki besinler sayesinde, artrit veya osteoartrit gibi hastalıkları tedavi etmek için kullanılabilir. Vücudun neresinde olursa olsun, doğrudan travma ve diğer enflamatuvar sorunlardan kaynaklanan hematom tedavisine bile iyi gelirler.

2. Antioksidandır

Yukarıda bahsedilen bu küçük meyvenin faydası sizi şaşırttıysa, böğürtlenin aslında antioksidan olması, sizi daha da şoke edecektir. En iyi yanı ise, bu meyveyi tükettiğinizde bütün bu avantajların tadını çıkarabilmenizdir.

Vücuttaki enflamasyonun tedavisi bu meyveyi beslenmenize dahil etmek için yeterli bir sebep değilse, o zaman belki de bu meyvenin serbest radikallerle mücadeleye yardım ettiğini bilmek sizi ikna edecektir.

Ayrıca, antioksidan özelliği, toksinlerin ve diğer olumsuz maddelerin temizlenmesini destekler. Dolayısıyla, dolaşım sistemi ve diğer organların bakımın yanı sıra cilt bakımından da sorumludur. Kısacası, düzenli olarak bu meyveyi yiyerek vücudunuza uygun ve doğal bir detoks yapabilirsiniz.

3. Anemiyi tedavi eder

Dünyada anemiden muzdarip birçok insan vardır ve çoğu da bunun farkında değildir. Bu bahsettiğimiz durumda, bu meyveyi tüketmenin avantajı ise yüksek demir içeriğine sahip olmasıdır.

Aslında, böğürtlen demir açısından en zengin meyvelerden biridir. Onları düzenli olarak tüketmek, sadece anemi ile mücadeleye yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda kan trombositlerini de ideal bir sayıda tutar.

4. Böğürtlen kanseri önler

Böğürtlenin doğal bir antioksidan kaynağı olduğu göz önüne alındığında, vücudun bazı kanser hücreleri ile savaşmasına yardım eder. Bu nedenle, bu meyveyi normal beslenmenize dahil etmek, belirli kanser türlerini geliştirme ihtimalinizi azaltır.

Her ne kadar başlangıçta basit bir teori olsa da, Illinois Üniversitesi (ABD) bu iddiayı destekleyen çeşitli çalışmalar yapmıştır. Araştırmalara göre, böğürtlenden en fazla etkilenen kanser türünün mide kanseri olduğu doğrulanmıştır.

5. Ateş ile savaşır

Bu küçük meyvenin çoğu faydası birbiriyle ilişkilidir. Bunun çarpıcı bir örneği ise ateş ile savaşma yollarıdır. Böğürtlen, antioksidan gücünden dolayı, virüslere neden olan bakteriyel vücutlara saldırır. Kısacası vücudun dezenfekte edilmesinden sorumludur.

6. Böğürtlen dişleri güçlendirir

Ateş durumunda olduğu gibi, böğürtlenin ağız boşluğuna, özellikle dişlere de faydası vardır. Düzenli olarak bu meyveyi tüketmek, C vitamininin bakteriler üzerindeki etkisiyle dişlerinizi temizler ve güçlendirir. Ayrıca, ağız kokusu, plak ve diş eti iltihabı gibi çeşitli rahatsızlıkları önlerler.

7. Öksürüğe karşı savaşır

Bu meyvenin faydaları tükettiğimiz türe de bağlıdır. Örneğin, yeşil böğürtlen öksürüklere saldırmak için kullanılabilir. Özelliklerinden maksimum oranda faydalanabilmek için, bu meyveyi biraz balla karıştırmanız önerilir.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz:

Öksürük İçin Etkili 5 Çay

Böğürtlenin diğer faydaları

  • Vücudun düzgün bir şekilde nemli kalmasına yardımcı olurlar.
  • Böğürtlen, laksatif olarak işlev görür.
  • Beyin fonksiyonuna yardımcı olurlar.
  • Böğürtlen, kandaki kolesterol seviyesini düzenler.

Eğer yüksek kan basıncından muzdaripseniz, bu meyvenin tüketimini artırmadan önce güvenilir bir doktora veya bir beslenme uzmanına danışmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Fundación Española del Corazón. Antioxidantes: ¿qué son y para qué sirven? Febrero 2018.
  • Valero Gaspar T, Rodríguez Alonso P, et al. La alimentación española. Características nutricionales de los principales alimentos de nuestra dieta. Mayo 2018. Fundación Española de la Nutrición. Ministerio de Agricultura, Pesca y Alimentación de España.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.