Aç Karnına Yemeniz ve Yememeniz Gereken Gıdalar

Kahvaltı için yediğiniz gıdalar, günün geri kalanında ne kadar enerji harcayacağınızı belirleyen yiyeceklerdir. Onları akıllıca seçin!
Aç Karnına Yemeniz ve Yememeniz Gereken Gıdalar
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Aç karnına normalde ne yersiniz? İnsanlar kahvaltı için her zaman iyi gıdaları seçmezler. Sonuçta, çoğumuz günlük sorumluluklarımızı kovalamak için sabahları en hızlı veya en kolay hazırlanan yemeği yiyoruz.

Bununla birlikte, yapılacak en iyi şey zaman ayırmak ve her gün ağzınıza koyacağınız ilk şeyi telaş yapmadan planlamak olacaktır. Faaliyetleriniz için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi nereden alacağınızı düşünmelisiniz.

Ayrıca, besinlerin vücudunuz için hangi yararları olduğunu ve hangi vitamin ve mineralleri size verdiğini düşünmeniz gerekir. Aç karnına ne yemeniz ve ne yememeniz gerektiği konusunda net bir fikriniz yoksa, okumaya devam edin. Size bazı öneriler vereceğiz.

Aç karnına yenebilecek 9 gıda

Aç karnına bir şeyler yiyeceğiniz zaman, karmaşık besin maddeleri veren doğal ürünler yemeniz önemlidir. En iyi olabilecek bir kaç örnek ise şunlardır:

1. Yulaf

Yulaf çözünebilir lif içerir. Bu size aşağıdaki konularda yardımcı olur:

  • Sindiriminiz daha iyi olur.
  • Kandaki kolesterol düzeyini azaltır.
  • Daha uzun süre tok hissedersiniz.
  • Midenin gıdaları sindirmek için ürettiği hidroklorik asitten koruyan karın astarı oluşur.

Bunu da okuyun: Bedeninizi Arındırın!

2. Yumurta

sahanda yumurta ve sebzeler

Yumurta, aç karnına size sağlıklı bir protein kaynağı sunar. Bir tencerede haşlayabilir, kızartılmış ya da çırpılmış olarak yiyebilirsiniz. Ancak bunları yaparken kullandığınız yağları daima düşük seviyede tutun.

3. Yaban mersini

Bu meyve, var olan ve en çok tavsiye edilen sağlıklı meyvelerden birisidir. Hafıza ve kan dolaşımınızı artırmaya katkıda bulunur. Ayrıca kan basıncınızı düşürür. En çok kahvaltıda tüketmenizi öneririz. Bunu meyve salatası, yoğurt veya tahıl ile yapabilirsiniz.

4. Ceviz

Ceviz selenyum açısından zengindir ve mide asidinin pH seviyesini dengeleyerek azaltmaya yardımcı olur. Bu, ülserden muzdarip olma ihtimalini azaltır. Günde beşten fazla ceviz yemeyin. Cevizleri kesebilir ve tahıl ya da yulaf ezmesine ekleyebilirsiniz.

5. Papaya

Bu meyvenin papain adlı bir enzimi vardır. Papain, iyi sindirimi destekler ve kolon kanserine yakalanma riskini azaltır. Ayrıca, lif, E ve C vitaminleri bakımından zengindir. Bunlar serbest radikallerden koruma sağlar. Yapılabilecek en iyi şey, haftada en az üç kez bir fincan papaya yemektir.

6. Karabuğday unu

Bu tahılı aç karna yemek vücudunuz için büyük bir yardımcıdır. Çünkü protein, demir ve vitamin açısından zengindir.  Smoothie’lere veya başka gevreklere ekleyebilir veya krep yapabilirsiniz.

7. Buğday tohumu

Günde sadece iki çorba kaşığı, sindirim sisteminizin işlevlerini doğru yönde etkiler. Ayrıca size:

  • Önerilen günlük E vitamini miktarının% 15’ini
  • Önerilen günlük folik asit miktarının% 10’unu verir.

Genellikle şekerler ve kimyasal koruyucularla dolu olan geleneksel gevreklere iyi bir alternatiftir.

8. Mayalandırılmamış tam tahıllar

Sabahları yemeniz önerilir. Bu yolla, içeriğindeki kompleks karbonhidratlar gün içerisinde yakılabilir.

9. Meyve

sağlıklı meyve tabağı
Eğer çokça meyve yemek istiyorsanız kahvaltı en iyi zamandır. Bunun nedeni ise hızlıca sindirilebilir olmalarıdır. Sonuç olarak, tüm yararlarını midenizde uzun bir süre beklemeden verirler.

Aç karnına yememeniz gereken gıdalar

Artık aç kanına tükettiğinizde sizin için iyi olacak gıdaları biliyorsunuz. Bununla beraber, sizinle uzak durmanız gereken yiyecekler hakkında konuşmak istiyoruz. Bunlar sizi şaşırtabilir:

Domates

Karnınız aç ise bu gıdadan uzak durmalısınız. Bunun nedeni, yüksek miktardaki tannen asidinin mide asidinizi artırmasıdır. Sonuç olarakmide ekşimesi semptomları daha da kötüleşir.

Çay veya kahve

Aç karnına çay içmek mide bulantısına ve mide rahatsızlığına neden olabilir. Kahve ise midenizin asidini artırma eğilimindedir. Bu, mide ekşimesi ve gastriti daha da kötüleştirir. Çay içmeniz gerekiyorsa, bu sorunları azaltacak veya önleyecek çayları seçin. Bunlar nane veya papatyayı çayı olabilir.

Hamur işi

Bunlar normalde kahvaltıda yaygındır. Fakat, sabahın erken saatlerinde çokça hamur işi yemek iyi bir fikir değildir. Nedeni ise mayalı olmaları ve midenizi rahatsız ederek gaz yapmalarıdır.

Turunçgiller

portakal dilimli su
En sağlıklı gıdalardan olsalar da, turuçgillerin sabahların ilki olmasından kaçınmak gerekir. Asidik oldukları için mide ekşimesi ve mide problemlerineneden olabilir. Eğer bunların sularını içmek istiyorsanız, günlük rutinin bir parçası olmadığından emin olun. Arada bir içmeniz en iyisidir.

Gazlı içecekler

Kola ve karbonatlı içecekler sadece yüksek obezite riskine neden olmaz. Karbonatlı içecekler midenizdeki mukoza zarına da zarar verebilir. Bu, kan akışını azaltır, yavaş sindirime ve hatta kabızlığa neden olur.

Her zaman sağlıklı ve doğal olandan yana olun

Gördüğünüz gibi sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmak zor değildir. Sindiriminizi destekleyen gıdaları ve mide asidinizi normal seviyelerde tutan yiyecekleri seçin. Buna ek olarak, gerekli günlük vitamini veren gıdaları yemeye dikkat edin.

Bu, başlangıçta bir planınız olmasına rağmen, yiyecekleri ekleyip çıkararak duruma göre uyum sağlamak demektir. Radikal bir değişim olmasına rağmen, faydaları uzun süre göreceksiniz.

Resimler wikiHow.com alıntılıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.