Kas Ağrılarınızı Rahatlatmak İçin 5 Doğal Çare

Farklı kas ağrılarını tedavi etmek için güvenebileceğiniz birçok doğal seçenek vardır. Ancak bu ağrılar diğer başka sorunların belirtisi de olabilir. Bu yüzden mutlaka doktorunuza danışmanız önemlidir.
Kas Ağrılarınızı Rahatlatmak İçin 5 Doğal Çare
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Kas ağrılarınızı rahatlatmak için doğal çarelere başvurmanız mümkün. Daha fazlası için yazımızı mutlaka okuyun!

Bazı sağlık problemleri yaşıyorsanız, bunların sonucunda ortaya çıkan kas ağrılarınızı rahatlatmak için size yardımcı olabilecek birçok doğal yöntem vardır.

Canınızı yakan bir ağrınız veya kaslarınızda herhangi bir kasılma mevcutsa, bu makalede mutlaka denemeniz gereken 5 doğal kas gevşeticiyi paylaşıyoruz.

Kas gevşetici nedir?

İsmi aslında bize ne olduğu hakkında yeterince fikir veriyor.

Kas gevşeticiler, kasların büzülmesini ve hareket etmesini kolaylaştıran maddelerdir. Bu maddelerden bazıları ağrı kesici kategorisine de girmektedir.

Gergin Kaslara Sahip Olmanın Sonuçları

Öncelikle şunu bilmelisiniz, vücudunuz daima sizinle iletişime geçmek ister, sürekli olarak bu iletişimin yollarını arar.

Sizi, yolunda gitmeyen şeyler hakkında uyarmak ister. Bu nedenle, gerilmiş ve sert bir kasınız varsa, gelecekte oluşabilecek komplikasyonları önlemek için mümkün olan en kısa zamanda harekete geçmelisiniz.

ağrısı olan adam

Uzun bir süre boyunca kas ağrısı çekmeniz eğer önlem almazsanız çok kötü sonuçlar doğurabilir. Örneğin, günlük işlerinizi yerine getirmek için yaptığınız hareketler iyice sınırlanabilir.

Öte yandan, kas kasılmalarının birçok farklı nedeni olabilir. Kaslarınızı aşırı kullanmak bu ağrılara neden olabilirken, tam tersi, sürekli belli bir pozisyonda hareketsiz kalmak da aynı acılara neden olabilir.

Kas kasılmaları ateşe, aşırı yorgunluğa ve baş ağrılarına neden olabilir.

Bununla birlikte, kas ağrılarınızı rahatlatmak için faydalı yöntemleri öğrenmeniz her zaman o kadar kolay değildir.

En yaygın tedavi seçeneği doktorunuzun yazacağı bir ağrı kesici veya anti-enflamatuvar özellikteki bir ilaç olabilir. Bu ilaçlar, ağrının yerine göre değişkenlik gösterir.

Doktorunuzun tavsiyesine mutlaka uyun ve doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın.

Kas Ağrılarınızı Rahatlatmak İçin 5 Doğal Madde

Kas ağrılarının farklı türleri vardır, bu nedenle de kas ağrılarını gidermenin birçok farklı yolu bulunmaktadır. Bu yazıda, bu tür ağrıları gidermenize yardımcı olacak doğal maddeleri paylaşacağız.

1. Papatya

papatya çayı

Papatya, rahatlatıcı, anti-enflamatuvar ve spazm önleyici özelliklerinden dolayı en çok kullanılan bitkilerden birisidir.

Papatya ile son derece basit bir çay hazırlayabilir ve bu çayı içerek kaslarınızı rahatlatabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı papatya çayı (15 gram )
 • 1 su bardağı kaynar su (250 ml)

Yapılışı

 • Bu çay, en az bir ilaç kadar iyi etki gösterir ve yapmanız gereken tek şey direkt olarak papatyayı kaynar suyun içine yerleştirmektir.  
 • Papatyanın tüm özelliklerinin suya karışması için birkaç dakika bu şekilde bekletin.
 • Bu çayı gün boyunca istediğiniz kadar içebilirsiniz.

2. Lavanta

lavanta yağı

Bu mor renkteki çay, içmek için tavsiye edilmez. Ancak rahatlatıcı özellikleri nedeniyle bir yağ olarak kullanıldığında oldukça yararlıdır.

Bu bitki, boğaz ve akciğer problemlerini tedavi etmenin yanında uykusuzluğa iyi gelmesiyle de bilinir.  Aromaterapi tedavilerinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Malzemeler

 • Lavanta yağı

Yapılışı

 • Etkilenen bölgenize dairesel hareketlerle masaj yaparak bu lavanta yağını kullanabilirsiniz. Bu yağ ile yapacağınız dairesel hareketler, kan dolaşımınızı iyileştirmeye yardımcı olur ve kas ağrılarınızı rahatlatmak için birebirdir.
 • Ayrıca eğer lavanta çiçeğini doğrudan kullanma şansınız varsa, sıcak banyonuza bu bitkiyi dahil etmenizi tavsiye ediyoruz.

3. Biberiye

kas ağrılarınızı rahatlatmak için biberiye

Bu bitkinin kökeni aslen Akdeniz’dir. Spazm önleyici ve anti-enflamatuvar özellikleri sayesinde kaslarınızı gevşetir ve kaslarınızın doğal haline geri dönmesini sağlar.

Bu bitkiyi çay halinde tüketebileceğiniz gibi aromaterapi için de kullanabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı biberiye (15 gram)
 • 1 su bardağı su (250 ml)

Yapılışı

Kaslarınızı rahatlatmak için biberiye ile çok yararlı ilaçlar yapmanız mümkündür.

 • Bunlardan ilki, bu bitkinin rahatlatıcı gücünü kullanarak yapacağınız bir banyo olabilir. Ayrıca, biberiye yağı eklemlerinizi rahatlatmanıza da yardımcı olur.
 • Bu bitkiyi kullanarak hazırlayacağınız çay ise birçok faydayı bünyesinde barındırır. Yapmanız gereken tek şey biberiye yapraklarını kaynar suya eklemektir.
 • Hazırladığınız bu çayı bir beze dökün ve etkilenen bölgenizin üzerine koyun. Bu işlem için tavsiye edilen süre yaklaşık 30 dakikadır.
 • Bu karışım doğal bir ilaç olduğundan, günde iki veya üç kez bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

4. Kediotu

kediotu çayı

Kediotu, vücudunuzdaki menstrüel kramplara da iyi gelen ve birçok kasılma için önerilen bir bitkidir.

Ayrıca bu bitki strese iyi gelir ve anksiyete krizlerini rahatlatmak için de oldukça faydalıdır. Bu nedenle, uyku sorunlarını tedavi etmek için sıklıkla kullanılır. Genellikle çay olarak tüketilir.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı kediotu (15 gram)
 • 1 su bardağı kaynar su (250 ml)

Yapılışı

Kediotunun, çay halinde içerek tüketilmesi tavsiye edilir.

 • Kaynar suyun içine birkaç dal bu bitkiden ekleyin ve 5-1o dakika boyunca bu şekilde kaynatın.
 • Daha sonra taneleri ayıklamak için bu karışımı güzelce süzün.
 • Bu karışımdan günde iki defadan fazla içilmesi tavsiye edilmez, çünkü vücutta uyuşukluğa neden olabilir.

5. Kırmızı Biber

kırmızı biber ile kas ağrılarınızı rahatlatmak

Acı biber tüketmek, sağlık için sıklıkla önerilir. Aroması bazı insanlar için biraz acı olsa da bu bitki güçlü anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir.

Her gün sıvı veya katı halde diğer gıdalarla beraber tüketebilirsiniz.

Malzemeler

 • Kırmızı biber

Yapılışı

 • Bu ilacı kullanmanız oldukça kolaydır; çünkü yapmanız gereken tek şey içeceğinize, çaylarınıza veya smoothielerinize bu acı biberden az miktarda katmaktır.
 • Ayrıca bu bitkiyi kaslarınıza masaj yapmak için de kullanabilirsiniz.

Kas ağrılarınızı rahatlatmak için güvenebileceğiniz birçok doğal seçenek vardır. Ancak yaşadığınız bu ağrılar başka diğer sorunların da belirtisi olabileceğinden, şikayetleriniz devam ederse doktorunuza danışmanız en iyi seçenek olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Gómez Ugarte Magaly, Reyes Rojas Shirley, Paredes Choque Laura. La manzanilla y sus propiedades medicinales. Rev. Inv. Inf. Salud  [revista en la Internet]. 2015  [citado  2019  Feb  19] ;  10(23): 54-58. Disponible en: http://www.revistasbolivianas.org.bo/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2075-61942015000100008&lng=es.
 • Martinello, M.A., & Pramparo, M.. (2005). Poder Antioxidante de Extractos de Romero Concentrados por Destilación Molecular. Información tecnológica16(5), 17-20. https://dx.doi.org/10.4067/S0718-07642005000500004
 • Avello Lorca Marcia, Fernández Rocca Pola, Faundez Curiante Benjamín, Zagal Montecinos Ana María, Gordon Martí Jenny, Valenzuela Zambrano Bárbara. Fitoaromaterapia como complemento para mejorar la salud laboral. Rev Cubana Plant Med 2011

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.